PLNOG 17
Patronaty Relacje Technologie

18. edycja PLNOG, czyli inspirujące spotkanie branży ICT

6-7 marca w warszawskim hotelu Marriott odbyła się 18. edycja PLNOG – Polish Network Operators Group Meeting. To jedno z największych w naszym kraju wydarzeń adresowanych do branży ICT, odbywające się naprzemiennie w stolicy i w Krakowie. Brałem w nim udział po raz pierwszy i nie żałuję. Luźna atmosfera w połączeniu z wysokim poziomem merytorycznym wystąpień tworzą inspirującą mieszankę.

Program PLNOG 18 był zbudowany wokół tego, co w tej konferencji najważniejsze – sieci teleinformatycznych. Profesjonaliści branży telekomunikacyjnej otrzymali solidną dawkę wiedzy i doświadczeń od licznych mówców. Wśród poruszanych tematów znalazły się m.in.: centra danych, kwestie bezpieczeństwa infrastruktury ICT, budowa sieci dostępowych, case studies. Gościem konferencji była minister cyfryzacji Anna Strężyńska.

PLNOG 17Podczas konferencji sporo mówiono o (niedalekiej) przyszłości. Świetnego wprowadzenia do futurologii dokonał już w inauguracyjnym wystąpieniu Piotr Jaworski z Orange Polska, który przedstawił słuchaczom swoją wizję przyszłości technologicznej rynku telco. Szczególnie dobitnie zabrzmiały słowa o tym, że na rynku zaczyna liczyć się konkurencja jakością a nie cenami. Temat rozważań o przyszłości był kontynuowany m.in. przez Konrada Kozłowskiego z AntyWeb („Przegląd nowinek technologicznych z naszego rynku”), Krzysztofa Gawkowskiego z Instytutu Bezpieczeństwa Inteligentnych Miast („Świat przyszłości – co nam da i czym grozi Internet Rzeczy”) czy Roberta Michalskiego z Symantec („Szybko, szybciej, TLS 1.3. Czy również bezpieczniej?”).

PLNOG 17Duża cześć konferencji, w przeciwieństwie do wielu podobnych wydarzeń, miała charakter bardziej praktyczny niż teoretyczny. Uczestnicy mogli dowiedzieć się (a także obserwować w praktyce!) o hackowaniu urządzeń sieciowych, tworzeniu własnego radaru ruchu lotniczego, budowaniu zaawansowanej sieci, budowaniu wirtualnego data center.

Z punktu widzenia tematyki poruszanej na Warsaw Smart City o jednej prezentacji chcę napisać nieco więcej. Rafał Budweil, pomysłodawca i szef Triggo S.A., opowiedział o swoim produkcje, który świetnie opisują słowa „polska globalna innowacja w miejskiej e-mobilności”. Czym jest Triggo? Skutecznym połączeniem sprawności jednośladu (motocykla, skutera) z bezpieczeństwem i komfortem samochodu. Nowością w tym pojeździe jest zastosowanie zawieszenia o zmiennej geometrii, które podczas jazdy np. w korku czy na parkingu pozwala zmniejszyć szerokość pojazdu do szerokości przeciętego jednośladu. Tym samym kierowcy łatwiej jest omijać korki czy znaleźć miejsce do zaparkowania. Triggo napędzane jest dwoma silnikami elektrycznymi. Wkrótce postaram się napisać więcej o tym niezwykłym pomyśle, który w jakimś stopniu może zmienić sposób poruszania się po zakorkowanych miastach.

Najlepszymi prelegentami PLNOG 18 zostali Sebastian Pasternacki („Szyfrowanie w sieciach rozległych – co zrobić gdy IPSec nie daje rady?” oraz „Bezpieczeństwo sieci operatorskich oraz enterprise w dobie wszechobecnego szyfrowania”) i Piotr Konieczny („Wszystko można zhackować, czyli jak podglądać kogoś przez telewizor i podsłuchiwać przez lodówkę?”).

 

Kolejna edycja odbędzie we wrześniu w Krakowie, a nad jej przygotowaniem będzie czuwał 9-osobowy komitet programowy, wybrany w głosowaniu przez uczestników minionego spotkania w Warszawie.

Blog Warsaw Smart City był partnerem medialnym wydarzenia.

 

Fot. Facebook / PLNOG