5G dla Łodzi – współpraca Ericsson i Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej
Aktualności Innowacje i biznes Technologie

5G w Łodzi. Współpraca Ericsson, Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Startup Spark

Ericsson, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna i Startup Spark podpisały list intencyjny w sprawie wsparcia firm z sektora małych i średnich przedsiębiorstw w budowie koncepcji rozwiązań opartych o 5G. Łódź to miasto, w którym pilotażowo wprowadzona zostanie sieć 5G.

Ericsson i Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna są aktywnie zaangażowane w rozwój innowacji gospodarczych opartych o technologię 5G. Skuteczne wdrożenie sieci 5G i wykorzystanie dostępnych usług wytworzy w Łodzi daleko idące korzyści ekonomiczne i społeczne. Ericsson i ŁSSE planują szkolenia, które zwiększą świadomość oraz nadadzą kierunek innowacyjnym rozwiązaniom, przełożą się na komercyjne wdrożenia. Sukces inicjatyw akceleracyjnych zależy od poziomu wiedzy na temat potencjału 5G i Internetu Rzeczy u przedsiębiorców.

5G dla Łodzi – współpraca Ericsson i Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej– Wspieranie przedsiębiorczości z ukierunkowaniem na inicjatywy oparte na sieci 5G przyczyni się do rozwoju lokalnego biznesu, umożliwi rozwój innowacyjnych usług w różnych obszarach przemysłowych oraz przyspieszy cyfrową transformację miasta – powiedział Martin Mellor, szef firmy Ericsson w Polsce. – Filozofia wdrożenia 5G wymaga partnerstwa – stworzenia ekosystemu współpracujących ze sobą podmiotów, edukacji, planowania i dyskusji zarówno włodarzy miasta, mieszkańców, inwestorów, uczelni oraz wszelkich innych podmiotów widzących możliwość zastosowania technologii w swojej działalności. Ericsson zatrudnia w Łodzi tysiąc inżynierów w swoim Centrum Badań i Rozwoju, pracujących nad wdrażaniem technologii radiowych na świecie. To także konkretny wymiar zaangażowania firmy w rozwój miasta – dodał Mellor.

 – Otwieramy nowy rozdział działalności Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dzięki technologii 5G zyskamy przewagę konkurencyjną oraz dodatkową zachętę inwestycyjną dla przedsiębiorców w szczególności nakierowanych na przemysł 4.0. – podkreśla Marek Michalik, prezes ŁSSE S.A. – By lepiej zrozumieć technologię 5G, nasi pracownicy przeszli kompleksowe szkolenie zapewnione przez firmę Ericsson. Kolejnym krokiem jest wspólne edukowanie przemysłu z potencjału i zastosowania 5G – dodał.

Ponadto, przy współpracy z firmą Ericsson, Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna i Startup Spark zapowiadają kontynuację kooperacji poprzez start akceleratora S5. Akcelerator będzie wspierał podmioty gospodarcze w budowie koncepcji rozwiązań biznesowych lub technologicznych opartych o 5G, a następnie w pozyskaniu finansowania na ich realizację. – Firmy, z którymi podejmiemy współpracę, w tym startupy i korporacje, będą pomagać w rozwijaniu technologii 5G oraz korzystających z niej rozwiązań – informuje Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE S.A. – Akcelerator S5 nie tylko będzie łączyć obie strony, ale również budować świadomość potencjalnych, przyszłych zastosowań 5G w przemyśle – dodała.

Źródło: Ericsson
Fot. Ericsson