Aktualności Blog Innowacje i biznes Relacje

Activy wygrywa kategorię Smart City w Imagine Cup 2017

Activy z Warszawy wygrało tegoroczną edycję konkursu Imagine Cup w kategorii Smart City. Zwycięski zespół przygotował internetową platformę wynagradzania użytkowników za wybór roweru jako podstawowego pojazdu do przemieszczania się w miastach. W finale pokonał zespoły Netizens (monitorowanie smogu) oraz Heweliusz i Partnerzy (miejski chatbot).

Kategoria Smart City pojawiła się po raz drugi w polskiej edycji międzynarodowego konkursu organizowanego od lat przez Microsoft. W obecnej edycji zgłosiło się 25 zespołów. W rozegranym przed miesiącem półfinale, który miałem okazję oceniać jako juror, znalazło się 10 projektów, z których 3 wywalczyły prawo występu podczas finału rozegranego 27 kwietnia w Warszawie.

ActivyPrezentacje finałowe odbyły się w języku angielskim. W dynamicznej prezentacji najlepiej przedstawiło swój pomysł Activy. Jest nie tylko zaawansowany, ale przedstawia też realny potencjał rynkowy z zaplanowanymi już wdrożeniami. Na czym polega projekt Activy? Rejestrowane w aplikacji mobilnej przejazdy są następnie przeliczane na punkty przyznawane na podstawie zaoszczędzonego w ten sposób CO2. Na koniec każdego miesiąca użytkownicy biorą udział w losowaniu nagród w konkursach wewnętrznych organizowanych przez pracodawców czy uczelnie, ale także tych otwartych – organizowanych przez miasta. W pierwszym etapie adresatami rozwiązania są pracodawcy, którzy chcą zachęcić swoich pracowników do korzystania z roweru jako sposobu dojazdu do i z pracy.

– Wygrana w tej kategorii to fajny kop dla nas, moment zadowolenia i wreszcie moment euforii. To także wielka ulga po miesiącach ciężkiej pracy. Takie chwile są bardzo potrzebne, jeżeli się nad czymś długo pracuje. Projekt dalej rozwijamy i wdrażamy, ale dzisiaj chwila zapomnienia i świętowanie sukcesu – mówi Igor Pielas, kapitan Activy.

Zespół Activy zdobył również jedną z nagród dodatkowych. Najlepszy interfejs spośród prezentowanych w finałach został doceniony przez Instytut Wzornictwa Przemysłowego.

Netizens, Imagine Cup 2017, Smart CityWystępujący również w finale kategorii Smart City zespół Netizens z Katowic przedstawił projekt Sound and Smog. To rozwiązanie, które w wygodnej formie dostarcza dane odnośnie hałasu i zanieczyszczeń na terenie miast w czasie rzeczywistym. Dzięki zastosowaniu wielu punktów pomiarowych, zbierane w ten sposób informacje są wysokiej jakości i umożliwiają identyfikowanie problemów w skali całych ośrodków miejskich. Na ich podstawie władze miasta mogą opracowywać mapy akustyczne i programy ochrony środowiska przed hałasem. Rozwiązanie pomoże przede wszystkim rozwiązać obecny problem z mapami akustycznymi, jakim są wysokie ceny ich przygotowania.

Heweliusz, Imagine Cup 2017, Smart CityW finale wystąpił również zespół Heweliusz i Partnerzy z Gdańska. Projekt zespołu – Jan Heweliusz to cyfrowy miejski asystent (chatbot), który wprowadza innowacyjne podejście do komunikacji na linii administracja publiczna i obywatele. Rozwiązanie ma być pierwszym źródłem kontaktu mieszkańców z miastami, dzięki któremu będą oni mogli dowiadywać się o działaniu urzędów – ich godzinach działania, kolejkach, lokalizacjach, o ważnych i ciekawych wydarzeniach w ich okolicy, utrudnieniach na drogach oraz o pilnych komunikatach od miasta.

Zwycięzcy polskiego Imagine Cup 2017

Podczas krajowych finałów Imagine Cup 2017 wyłoniono trzy zespoły w „regularnych” kategoriach: World Citizenship, Games  i Innovation.  Wyłonione drużyny staną w szranki z kolegami z innych krajów podczas półfinałów regionalnych, które zadecydują o ich udziale w finałach światowych w Redmond.

World Citizenship (Projekty Społeczne)

Idea_hunters, Imagine Cup 2017, World CitizenshipPierwsze miejsce w kategorii World Citizenship zdobył zespół Idea_hunters za projekt Elephant. Jest to koncepcja textronicznego ubranka niemowlęcego dla dzieci w wieku 0. – 12. miesięcy, które ma za zadanie monitorować ich funkcje życiowe i stymulować prawidłowy rozwój układu mięśniowego. Docelowo projekt zakłada także monitorowanie temperatury i potliwości ciała, aktywności mięśniowej i oddechowej oraz funkcji serca. Zbierane w ten sposób informacje dadzą całościowy obraz stanu zdrowia niemowlaków, który pomoże w wykrywaniu nieprawidłowości lub potencjalnego zagrożenia.

Drugie miejsce należy do MedBiz – reprezentantów Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Zaprezentowany przez nich ORTOMesh to innowacyjna orteza, dopasowana do anatomii i indywidualnych wymagań pacjentów.

Podium w tej kategorii zamyka zespół TechVision z III Liceum Ogólnokształcącego im. Marynarki Wojennej RP w Gdyni. Zaprezentowana przez nich aplikacja Slant zapewnia dwustronną komunikację pomiędzy osobami głuchymi a słyszącymi.

Games (Gry)

Pyra Squad, Imagine Cup 2017, GamesZwycięzcą w kategorii Games została drużyna Pyra Squad. Ich projekt – The Blindness – to gra pozwalająca zanurzyć się w unikalnym świecie zbudowanym całkowicie z muzyki, efektów dźwiękowych i narracji. Dzięki tej koncepcji, w rozgrywce mogą brać udział także osoby niewidome, a pozostali użytkownicy mogą poczuć, jak funkcjonują osoby pozbawione tego zmysłu.

Drugie miejsce zajął zespół Orion Milk z Politechniki Łódzkiej z grą PigeonFight, w której użytkownicy wcielają się w gołębie walczące o kromkę chleba. Trzecie miejsce przypadło natomiast DynamicTrio, również z Politechniki Łódzkiej, za grę wyścigową Crash’em.

Innovation (Innowacje)

MIDI Studio Team, Imagine Cup 2017, GamesLaury w kategorii Innovation zdobył zespół MIdI Studio Team. Ich zwycięski projekt – MiDi Studio VR – to pierwszy kompletny interfejs MIDI dla wirtualnej rzeczywistości, dzięki któremu użytkownicy mogą tworzyć i modulować dźwięki za pomocą dostępnych wirtualnych instrumentów.

Na drugim miejscu uplasował się reprezentujący Politechnikę Białostocką zespół Besos z aplikacją Anima – systemem powiadomień i wiadomości opartych na beaconach. Trzecie miejsce zajęli przedstawiciele zespołu Woody ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie za projekt drewnianych gogli do rzeczywistości wirtualnej.

Imagine Cup szansą dla studentów

Imagine Cup, organizowany przez Microsoft, to jeden z największych konkursów technologicznych na świecie adresowanych do studentów. Celem jest wyłonienie najzdolniejszych innowatorów z różnych obszarów świata technologii. Najlepsi mają szanse na szkolenia biznesowe, mentoring, dofinansowanie, networking, wsparcie w promocji, pomoc techniczną.

Microsoft w Polsce organizuje Imagine Cup od ponad 10 lat. W tym czasie zgromadził wokół konkursu niezwykle zaangażowaną społeczność, o której słyszałam od lat. Teraz sama jestem tutaj i zrozumiałam, skąd reputacja polskiej edycji. Jestem pod ogromnym wrażeniem – nie, właściwie czuję się zainspirowana przez tych młodych ludzi. Nawet więcej niż przez projekty, które dzisiaj prezentowali – mówi Debbi Hoehn, od niedawna Dyrektor Działu Nowych Technologii w polskim oddziale Microsoft. – To właśnie oni przyglądając się swoim pasjom zastanawiają się, co mogą zrobić. A robią naprawdę niesamowite rzeczy. Uwielbiam ich energię, pasję i ogień. Każda z drużyn powinna być niezwykle dumna z tego, co zaprezentowała i mam nadzieję, że duch kreatywności będzie im towarzyszył, cokolwiek nowego wymyślą – dodaje.

W tej edycji konkursu dla zespołów, które zajęły pierwsze miejsca nowy Dyrektor Generalny Microsoft w Polsce Mark Loughran przygotował wyjątkową nagrodę. Cztery zespoły – laureaci pierwszych miejsc w każdej z kategorii – wezmą udział w kameralnym spotkaniu z szefem polskiego oddziału Microsoft oraz w całodziennych sesjach mentoringowych z członkami zarządu firmy.

 

Fot. Facebook / Microsoft Imagine, własne