Senfino, Microsoft i EY prezentują akcelerator dla startupów Startberry
Aktualności Innowacje i biznes Przestrzeń Technologie Warsaw Smart City

Senfino, Microsoft i EY prezentują akcelerator dla startupów Startberry

25 października nastąpiło oficjalne otwarcie Startberry – „szytego na miarę” programu akceleracyjnego oraz nowej przestrzeni na startupowej mapie Warszawy. Inicjatywa jest owocem współpracy polskiej firmy technologiczno-projektowej Senfino, Microsoft oraz EY.

Senfino, Microsoft i EY prezentują akcelerator dla startupów StartberryObok animowania społeczności skupionej wokół startupów i transferu wiedzy, celem przedsięwzięcia jest wspieranie innowacyjnych spółek technologicznych na drodze do ekspansji globalnej i sukcesu rynkowego. Ambicją partnerów jest stworzenie w Warszawie Startup Digital Valley – miejsca, w którym młode spółki technologiczne z całego regionu Europy Wschodniej i Centralnej będą się wzajemnie inspirować oraz współpracować. – Polska ma wszelkie atrybuty, by stać się centrum dla projektów technologicznych w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – ze swoimi zasobami talentów IT, wyrażonymi choćby w liczbie programistów, a także rosnącym ekosystemem firm technologicznych. Gratuluję 10 startupom objętym dotychczasową akceleracją i życzę im sukcesów – komentuje Michel van der Bel, Wiceprezes Microsoft na Europę, Bliski Wschód i Afrykę.

Startberry: efekt współpracy EY, Microsoft i Senfino

Startberry to jedyna inicjatywa skierowana do startupów, której współzałożycielami są dwaj liderzy w swoich segmentach rynku – EY i Microsoft oraz polska firma technologiczno-projektowa Senfino, która z racji swej historii i doświadczenia jest blisko polskiej sceny startupowej. Partnerzy wnoszą do projektu nie tylko wiedzę i know-how, ale także wieloletnie doświadczenie w realizowaniu złożonych projektów. Co może najcenniejsze w akceleracji projektów startupowych, oferują im również dostęp do swoich klientów i partnerów.

– Rynkowi liderzy jutra, dzisiaj mogą być zaledwie kiełkującymi ideami. Dlatego wspieramy młode, innowacyjne przedsiębiorstwa technologiczne, aby z sukcesami mogły realizować swój potencjał rozwoju. Pomagamy im w podejmowaniu kluczowych decyzji biznesowych a także w dopasowywaniu rozwiązań technologicznych do potrzeb klientów, z którymi współpracujemy. Dzięki międzynarodowej sieci ekspertów i biur EY w ponad 150 krajach umożliwiamy dostęp do wiedzy i kontaktów biznesowych z każdego obszaru geograficznego – mówi Jacek Kędzior, Partner Zarządzający EY Polska. – Wierzymy, że relacje zbudowane z przedsiębiorcami na wczesnym etapie rozwoju i wsparcie ich w najbardziej kluczowych momentach przyczynią się do budowy polskiego ekosystemu innowacji – dodaje.

Akcelerator dla startupów skrojony na miarę

Jednym z dwóch filarów działalności Startberry jest program akceleracyjny dla młodych spółek technologicznych, które oferują rozwiązania klasy enterprise w modelu B2B. Oznacza to, że będą one w stanie odpowiedzieć na potrzeby dużego biznesu pojawiające się w kontekście cyfrowej transformacji.

Senfino, Microsoft i EY prezentują akcelerator dla startupów StartberryStartberry to program akceleracyjny indywidualnie dopasowywany do potrzeb każdego startupu, zapraszanego przez organizatorów do współpracy. Przeznaczony jest dla przedsięwzięć biznesowych, które posiadają już prototypy czy implementacje swoich rozwiązań lub nawet mają za sobą pierwsze sprzedaże. Program rozwoju dla każdej spółki jest „szyty na miarę” i przygotowywany tak, aby odpowiadał na ich najważniejsze wyzwania i uwzględniał potencjalne możliwości jej wzrostu.

Akcelerator dla startupów Startberry rozpoczął działanie w czerwcu 2017 roku. W pierwszej edycji bierze udział 10 projektów biznesowych, które tworzą rozwiązania w takich obszarach rynku jak rekrutacja programistów, diagnozowanie autyzmu, wykorzystanie zaawansowanej analityki w operacjach finansowych, stworzenie sztucznego mózgu czy usprawnianie komunikacji wewnątrz korporacji.

W ramach zaangażowania w Startberry, Microsoft oferuje spółkom uczestniczącym w programie dostęp do technologii Microsoft, ale również największego kanału partnerskiego branży technologicznej w Polsce – Microsoft Partner Network. Ważnym elementem akceleracji będzie też umożliwianie startupom prezentacji ich rozwiązań potencjalnym klientom – dużych firm z segmentu Enterprise, z którymi Microsoft współpracuje na drodze ich cyfrowej transformacji. Co więcej, firma będzie także wspierała projekty poprzez udział w międzynarodowych inicjatywach, organizowanych w jej strukturach globalnie. Druga edycja akceleratora jest planowana na styczeń 2018 roku.

Zakres wsparcia EY jest dopasowany do potrzeb każdego ze startupów. Obejmuje serię dedykowanych spotkań dotyczących indywidualnych wyzwań każdego z przedsiębiorców zidentyfikowanych podczas warsztatów organizowanych na początku programu. Firmy otrzymują również wsparcie w ocenie możliwości zastosowań ich technologii oraz w przetestowaniu ich rozwiązań z wybranymi klientami w Polsce i za granicą. Uczestnicy programu Startberry mają możliwość dołączenia do programu EYnovation, startu w konkursie EY Przedsiębiorca Roku w kategorii Nowy Biznes oraz międzynarodowych programach dla startupów organizowanych przez EY.

W ramach projektu, Senfino oferuje wsparcie merytoryczne w rozwoju produktu, odkrywaniu nowych ścieżek rozwoju i sposobów finansowania. Dla każdego z zespołów biorących udział w programie przewidziano też wsparcie mentorskie pracowników i współpracowników firmy, którzy od wielu lat, jako praktycy, uczestniczą w budowaniu innowacyjnych przedsięwzięć. – Od początku istnienia Senfino współpracowaliśmy ze startupami i uczestniczyliśmy w ich tworzeniu na różnych etapach ich rozwoju. Jako spółka technologiczno-projektowa skupiająca się na odkrywaniu potrzeb naszych klientów i dostarczaniu najnowszych technologii, naturalnym środowiskiem współpracy były startupy, które dzięki swojemu podejściu wyznaczają kierunki technologicznej rewolucji. Wierzymy, że każdy z zespołów, które już uczestniczą w programie zaznaczy swoją obecność na arenie międzynarodowej jako innowator w swojej dziedzinie – mówi Tomasz Rutkowski, CEO Senfino.

10 startupów objętych akceleracją Starberry

W ramach pierwszej edycji programu akceleracyjnego Startberry objęło wsparciem dziesięć projektów biznesowych:

 • Elastic Cloud Solutions
  Elastic Cloud Solutions otwierając swoją działalność postawił sobie za cel stworzenie kompletnego i w pełni mobilnego miejsca pracy na miarę obecnego wieku. Sukcesywnie realizuje ten cel, tworząc kolejne produkty z obszaru digital workplace.
 • Querona
  Wiele lat mozolnej pracy przy budowie hurtowni danych pozwoliło Queronie zrozumieć ograniczenia klasycznego podejścia do analityki danych, firma postanowiła więc stworzyć platformę usprawniającą najbardziej uciążliwe zadania w sposób najwygodniejszy dla użytkownika.
 • Harimata
  Harimata powstała po to, by zespół mógł sam wybierać wyzwania i opracowywać rozwiązania korzystając z zaawansowanych technologii. Opracowana przez spółkę technologia opisu i analizy zachowania użytkownika znalazła zastosowanie w wielu prowadzonych przez Harimatę badaniach: od wykrywania stanu emocjonalnego użytkownika odwiedzającego stronę www czy jego płci, do wykrywania i monitorowania zaburzeń natury neurologicznej i psychologicznej.
 • Telemedi.co
  Telemedi.co, dzięki zastosowaniu swoich rozwiązań pozwala obniżać koszty funkcjonowania służby zdrowia za pomocą nowych technologii. Firma udziela zdalnych konsultacji z lekarzami, wtedy, gdy niepotrzebna jest wizyta stacjonarna, obniżając koszty firm ubezpieczeniowych i zwiększając komfort pacjentów.
 • Cognitum
  Firma Cognitum została założona przez dr inż. Pawła Kapłańskiego jako wynik prac naukowych w zakresie technologii semantycznych i s ztucznej inteligencji. Pierwszym krokiem w rozwoju firmy było powstanie Fluent Edytora, innowacyjnego rozwiązania dla 5GL – p rogramowania w kontrolowanym języku naturalnym.
 • IC Solution
  Pomysłodawcy projektu stworzyli firmę kierując się misją wyrażoną poprzez Invisible Computing (IC), czyli sprawienie, aby korzystanie z komputera było nieodczuwalne i kojarzyło się jedynie z codziennymi przyjemnościami. Myślą przewodnią jest wykorzystanie nowoczesnych urządzeń przenośnych zamiast niewygodnych komputerów.
 • Devskiller
  Weryfikacja umiejętności programisty w procesie rekrutacji powinna przypominać ich prawdziwą pracę w możliwie jak najbardziej naturalnym dla nich środowisku – po prostu imitować ich pierwszy dzień w pracy. Nie było takiego narzędzia na rynku, które by to umożliwiło, więc Devskiller postanowił je stworzyć.
 • UserEngage
  UserEngage angażuje użytkowników online poprzez automatyzację komunikacji, która dzięki wysokiej personalizacji jest bardziej osobista. UserEngage to platforma all-in-one Marketing Automation.
 • MicroscopeIT
  Historia MicroscopeIT zaczęła się od kontaktu ze znajomym z Kalifornii, który był założycielem startupu robotycznego i potrzebował wsparcia programistów oraz naukowców do tworzenia R&D w obszarze widzenia maszynowego. Odpowiednich ludzi i kontakty w świecie naukowym posiadał zespół, który stworzył MicroscopeIT. Firma tworzy niestandardowe rozwiązania dla wszystkich problemów związanych z komputerową wizją, przetwarzaniem i analizą obrazu. Główny obszar analizy to zdjęcia mikroskopowe i biomedyczne.
 • Webmerce
  Niezależnie od tego, ile sklepów prowadzisz, dzięki Webmerce możesz zarządzać nimi wszystkimi jednocześnie. Przy użyciu tego rozwiązania klienci wprowadzili na rynek europejski wiele sklepów internetowych. Webmerce podjął wyzwanie zbudowania platformy, która umożliwi tworzenie dedykowanych, profesjonalnych i skalowanych rozwiązań w branży e-commerce, zapewniając faktyczną wartość biznesową niezależnie od fazy rozwoju biznesu.

[aigpl-gallery-slider id=”3204″]

Przestrzeń inspiracji, powierzchnia do współpracy

Drugim filarem Startberry jest inspirująca industrialna przestrzeń kreatywna zlokalizowana w zespole budynków Praga306 przy ulicy Grochowskiej 306 w Warszawie. Społeczność Startberry jest otwarta dla wszystkich startupów, które chcą rozwijać swoje pomysły w twórczej atmosferze budynków dawnej fabryki oświetlenia, niezależnie od ich profilu. Organizatorzy przyznają, że ich ambicją jest stworzenie warszawskiej startupowej doliny cyfrowej dla startupów z Centralnej i Wschodniej Europy. Do Startberry mogą dołączać potencjalni partnerzy, którzy chcą realizować swoje pomysły startupowe w kreatywnej przestrzeni sprzyjającej wymianie wiedzy i pomysłów.

Aby lepiej budować i cementować społeczność, według założeń twórców Startberry, każdego dnia będzie się odbywać przynajmniej jedno wydarzenie rozwijające branżę – meetupy, hackatony, hackfesty, technologiczne open hours z inwestorami, demo i product days.

Źródło: materiały prasowe Microsoft
Fot.: materiały prasowe Microsoft oraz własne