ITS Bielsko Biała
Aktualności Mobilność

Bielsko-Biała: Zakończył się pierwszy etap realizacji projektu ITS

W sierpniu zakończył się pierwszy etap realizacji inteligentnego systemu transportowego w Bielsku-Białej, jednej z najważniejszych inwestycji w mieście ostatnich lat. W 11 miesięcy udało się wprowadzić system do nadawania priorytetów dla transportu publicznego, stworzyć udogodnienia dla pasażerów i kierowców, czy zmodernizować sygnalizacje świetlne na 18 kluczowych skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych. Wykonawcą systemu była firma Sprint S.A.

Priorytet dla transportu publicznego

Głównym celem inwestycji była poprawa warunków ruchu drogowego w mieście, ze szczególnym uwzględnieniem transportu publicznego. Dzięki mechanizmowi nadawania priorytetu dla autobusów opóźnionych w stosunku do realizacji rozkładu jazdy, możliwe jest skrócenie ich czasu oczekiwania na czerwonym świetle.

Na 22 przystankach autobusowych podróżujący mogą zaczerpnąć informacji z tablic prezentujących rzeczywisty czas przyjazdu autobusów – każda z nich, dzięki funkcji głosowego odczytu komunikatów o odjazdach jest przystosowana do obsługi przez osoby z dysfunkcją wzroku. Informacja pasażerska z nowymi funkcjonalnościami dostępna jest również na dedykowanym portalu internetowym rozklady.bielsko.pl.

Udostępniony został także serwis informacji o ruchu drogowym its.bielsko.pl – prezentujący dane o aktualnym zatłoczeniu sieci ulic objętych systemem ITS, a także o utrudnieniach drogowych w mieście oraz o strefie płatnego parkowania.

Do dyspozycji mieszkańców została również udostępniona aplikacja itsBB, w której na bieżąco można: sprawdzić natężenie ruchu w mieście, znaleźć informację o aktualnych utrudnieniach na drogach, zobaczyć na mapie położenia poszczególnych autobusów, rzeczywiste odjazdy autobusów z przystanków i rozkłady jazdy każdej z linii autobusowej. Aplikacja dostępna jest na trzy platformy: Android, iOS oraz Windows.

50 nowych niskoemisyjnych autobusów

Równolegle Miejski Zakład Komunikacyjny w Bielsku-Białej dokonał wymiany taboru poprzez zakup 50 niskoemisyjnych autobusów. Nowa oraz pozostała flota przewoźnika (łącznie 128 pojazdów) została wyposażona w autokomputery współpracujące z systemem ITS, a także w wewnętrzne monitory LCD do prezentowania informacji pasażerskiej.

Modernizacja sygnalizacji świetlnych

Realizacja systemu ITS w Bielsku-Białej objęła modernizacją 18 sygnalizacji świetlnych na skrzyżowaniach i przejściach dla pieszych, na których pojawiło się 425 nowych sygnalizatorów, 202 wysięgniki i maszty i 18 sterowników sygnalizacji. Zainstalowanych lub odtworzonych zostało 295 pętli indukcyjnych, zapewniających identyfikację i klasyfikację pojazdów podjeżdżających do sygnalizacji.

Na skrzyżowaniach i przystankach pojawiły się łącznie 62 nowe kamery monitoringu wizyjnego, podłączone do Straży Miejskiej, Policji oraz Centrum Zarządzania Ruchem w Miejskim Zarządzie Dróg. Centrum Zarządzania Ruchem dysponuje narzędziem do bezpośredniego nadzoru, zarządzania i sterowania ruchem na ciągach drogowych objętym projektem – SPRINT/ITS/SCATS.

Budowa takiego systemu w mieście to także duży zakres robót ziemnych – samych kabli światłowodowych ułożono ponad 32 km. Przebieg prac odbył się bez problemów – pierwszy etap inwestycji zakończył się  w terminie.

Co dalej?

W II etapie planowany jest rozwój obszarowy ITS o kolejne ulice i skrzyżowania. Z kolei w etapie III nastąpi rozwój funkcjonalny systemu m.in. o podsystemy: informacji o warunkach ruchowych, informacji o wolnych miejscach  parkingowych, preselekcji pojazdów przeciążonych, rejestracji wjazdu przy braku sygnału zezwalającego, a także o mobilne centrum nadzoru ruchu.

Źródło: Sprint S.A.
Fot. Facebook / ITS Bielsko-Biała