Latarka
Bezpieczeństwo Blog Warsaw Smart City

Blackout w Warszawie?

Jestem świeżo po lekturze książki „Blackout” autorstwa Marca Elsberga. Dobra fikcja, czasami infantylna, ale świetnie obrazująca, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa energia elektryczna. Co się stanie, gdy zabraknie prądu przez dzień, dwa, trzy, tydzień? Będzie źle.

Co prawda austriacki pisarz nie ukazuje stolicy Polski, ale scenariusz błyskawicznego upadku Mediolanu, Paryża, Hagi, Brukseli i kilku innych europejskich miast zaistniałby również w Warszawie, gdyby całkowicie odcięto dopływ do energii elektrycznej. Dziś jesteśmy uzależnieni do płynącego do nas prądu i z tym faktem niewiele możemy zrobić. Kompletny i trwający kilkanaście dni blackout pokonałby Warszawę szybciej niż naloty hitlerowców we wrześniu 1939 roku.

Dziś energia elektryczna w mieście dotyka praktycznie każdej dziedziny życia mieszczucha: komunikacji, łączności, zaopatrzenia w wodę i ciepło, odprowadzania nieczystości z toalet, wywozu odpadów komunalnych, funkcjonowania sklepów, bezpieczeństwa, braku dostępu do gotówki (bankomaty!) czy powtarzającego się we wspomnianej książce motywu niemożliwości zatankowania samochodu paliwem. Skutkiem odcięcia prądu na wiele dni jest postępujący paraliż życia miast, upadek gospodarki, niepokoje społeczne.

Na kompletny wielodniowy blackout, obejmujący całe kraje, trudno się przygotować, choć mam nadzieję, że odpowiednie służby i takie scenariusze mają przemyślane. Na szczęście, według zapewnień wysokiego rangą pracownika stołecznego ratusza, Warszawie blackout nie grozi, nawet czasowy.

Mimo to warto być świadomym konsumentem (a z czasem jednocześnie konsumentem i producentem – prosumentem) energii elektrycznej. W ten sposób możemy nie tylko ograniczyć ryzyko blackoutu, ale przede wszystkim poprawić jakość życia w naszym otoczeniu: zmniejszyć zanieczyszczenie środowiska, ograniczyć hałas, poprawić estetykę przestrzeni publicznej.

Dlatego zachęcam do zarezerwowania sobie czasu w niedzielę 31 maja – na Agrykoli odbędzie się druga edycja Warszawskiego Dnia Energii. Wydarzenie będzie poświęcone zagadnieniom efektywności energetycznej, ochronie klimatu i zrównoważonego rozwoju.

Książkę „Blackout” polecam – trzy recenzje: na Aleksandrowe myśli, Czworgiem oczu oraz Anna – moje książki.

Polecam również poniższy film „American Blackout 2013”, ukazujący możliwe skutki ataku hakerskiego na sieć energetyczną w USA.

https://youtu.be/FYoXxVnTePA

Fot. Pixabay