Blockchain
Blog Innowacje i biznes Technologie

Blockchain: czy warto poświęcać mu czas?

Niedawno wskazałem blockchain jako jeden z pięciu tematów, które warto śledzić w dyskusjach o inteligentnych miastach w Polsce w 2018 roku. Poniżej przeczytacie trochę więcej o tej stosunkowo nowej technologii. Znajdziecie również odpowiedź na pytanie: czy jest to szansa, aby stać się jednym z pierwszych ekspertów w szybko rozwijającej się niszy?

Technologia blockchain od pewnego czasu nieprzerwanie budzi duże zainteresowanie przedsiębiorstw działających w sektorze nowych technologii. Ale produkty oparte o tę technologię są nadal nowością.

Przykładowo, nad zastosowaniem technologii blockchain pracuje spółka Virtual Power Plant (specjalizująca się w optymalizacji zarządzania zużyciem energii w budynkach wielkokubaturowych). VPPlant chce wykorzystać blockchain do rozliczania korzyści między budynkami, na których jest możliwość przesuwania chwilowego zapotrzebowania na energię. Rozwiązanie znajdzie zastosowanie również do zasilania ładowarek samochodowych zlokalizowanych przy budynkach. Na co dzień pracuję dla VPPlant i mam okazję obserwować postępy tej spółki w zakresie tej tematyki – brzmi zachęcająco 🙂

Na rynku IT pojawia się coraz więcej stanowisk pracy w charakterze programisty blockchain. Niemniej jednak już teraz brakuje specjalistów do pracy przy innowacyjnych projektach. Czy jest to szansa, aby stać się jednym z pierwszych ekspertów w szybko rozwijającej się niszy?

Czym jest blockchain?

Większość osób mówiąc o blockchain ma na myśli kryptowalutę Bitcoin i jej zastosowanie jako zdecentralizowany środek płatniczy. Dużo mówi się o kryptowalutach jednak w dyskusji często pomija, się samą technologię – blockchain , która oprócz dokonywania zaufanych transakcji między podmiotami ma znacznie więcej zastosowań. W dużym uproszczeniu jest to zdecentralizowana baza danych przechowująca pełną historię zmian. Co raz zostanie zapisane w blockchainie – pozostanie tam na zawsze. Ta cecha tej technologii pozwala na jej zastosowanie w wielu obszarach – np. do śledzenia łańcuchów dostaw czy historii kredytowej.

Blockchain to przede wszystkim możliwość wykonywania zdecentralizowanych programów zwanych Smart Contracts. Ethereum (drugi co do popularności obecnie blockchain) pozwala na tworzenie programów żyjących na blockchainie, których nieprzerwane i wiarygodne działanie jest gwarantowane przez niemodyfikowalność i decentralizację tej technologii. Prosty przykład takiego Smart Contractu to rachunek ESCROW, który automatycznie uwalnia środki wpłacone przez jeden podmiot na konto drugiego przy zaistnieniu odpowiednich, weryfikowalnych (najlepiej automatycznie) okoliczności.

Dzięki pełnej decentralizacji platformy blockchain, nie ma obaw, że jakakolwiek trzecia strona będzie w stanie zmanipulować egzekucję kontraktów zawartych pomiędzy podmiotami. Rozwój w tej technologii będzie możliwy tylko i wyłącznie, jeśli wytworzy się wystarczająco silna społeczność programistów, którzy będą budować systemy oparte o blockchain i rozszerzać zasięg zastosowań systemów rozproszonych.

Bardzo obrazowo i sugestywnie wytłumaczył na swoim blogu ideę technologii blockchain Artur Kurasiński – polecam tekst „Czym jest do cholery Blockchain?”. Możecie też poświęcić kilkanaście minut na wystąpienie Bettiny Warburg podczas TED Summit w czerwcu 2016 roku:

Nie przegap szansy

W latach 90. zaczął się przełom spowodowany pojawieniem się sieci internetowej. Każdy kto zobaczył tę szansę i nauczył się technologii używanych do tworzenia stron internetowych szybko stał się jednym z najbardziej pożądanych specjalistów na rynku pracy. Blockchain już dokonuje rewolucji, która odmienia współczesne rynki.

Na początku swojej kariery, wiele osób decyduje się na wybór jednego z najbardziej popularnych języków programowania, nie doceniając pułapki dużej konkurencji na rynku pracy. W branży można spotkać się także ze zjawiskiem “zasiedzenia się” w technologiach i brak rozwoju w kierunkach innowacyjnych co w rezultacie skutkuje problemami ze znalezieniem pracy nawet przez programistów z długoletnim stażem.

Pragmatic Coders– Programista, który w porę nie zorientuje się i nie nastawi na rozwój w nowych technologiach będzie miał znacznie mniejszy dostęp do ciekawych projektów, które będą realnie wpływały na rzeczywistość w przyszłości – mówi Wiktor Żołnowski CEO w  Pragmatic Coders Programowanie w technologii blockchain to obecnie jedna z najbardziej pożądanych umiejętności, a jej zdobycie może być świetną szansą na rozwój i angażującą pracę. Postęp branży jest widoczny chociażby w zapytaniach, które spływają do naszego software-house. Obecnie mamy kilka razy więcej potencjalnych klientów niż możemy obsłużyć, właśnie ze względu czas potrzebny na znalezienie programistów – dodaje.

Branża IT to jedna z najszybciej rozwijających się gałęzi biznesu. Nic więc dziwnego, że popyt na wykwalifikowanych programistów cały czas rośnie, a w Polsce i na świecie istnieje duża luka na rynku pracy. Jeśli w Polsce brakuje specjalistów IT różnych specjalizacji – to tym bardziej brakuje specjalistów w innowacyjnych technologiach, takich jak blockchain.

Specjalista od blockchaina poszukiwany

Istnieje zapotrzebowanie na osoby z silnym zapleczem technicznym, które są na tyle dociekliwe, aby zrozumieć technologię blockchain i wykazać się rozumieniem zasad działania Smart Contracts. Odpowiednio szybkie wdrożenie się w nową technologię zapewni stabilny start i efekt pierwszeństwa na rynku. Ci, którzy staną się specjalistami w tym obszarze, będą mogli cieszyć się przewagą rynkową oraz liczyć na duże zainteresowanie ze strony przedsiębiorstw, a co za tym idzie preferencyjne warunki pracy. Już teraz zarówno duże przedsiębiorstwa, jak i start-upy rozpoczynają swoje projekty wykorzystujące blockchain – to szansa dla wszystkich, którzy chcą zmienić swoją specjalizację, poszerzyć swoje portfolio oraz podjąć nowe wyzwania.

Pragmatic Coders– W Pragmatic Coders cały czas poszukujemy programistów do projektów związanych z blockchain. Swoje biura mamy w Krakowie i Warszawie, i do tych dwóch miast rekrutujemy. Szukamy zarówno programistów z większym doświadczeniem, jak i tych, którzy mają duże chęci poznania nowej technologii – kontynuuje Wiktor Żołnowski z Pragmatic Coders – Dbamy o to, aby nasi programiści rozwijali się, mieli ciekawe projekty oraz realizowali się zawodowo. W zakresie blockchain gwarantujemy bardzo duże możliwości wzrostu, projekty, które są wyzwaniem, jak i specjalistów, od których można się uczyć.

Co ciekawe technologia blockchain jest coraz bardziej popularna również w środowiskach akademickich. Uniwersytet Stanford już dwa lata temu uruchomił kursy Bitcoin i kryptowalut. Berkeley i Massachusetts Institute of Technology oferują podobne kursy w tym obszarze. Istnieją również kursy internetowe, z których wiele jest dostępnych bezpłatnie. Coursera, jedna z najbardziej popularnych platform edukacyjnych, połączyła siły z Uniwersytetem Princeton, oferując 11-tygodniowy kurs technologii kryptowalut. Uniwersytet w Edynburgu planuje zostać jednym z pierwszych dużych europejskich uniwersytetów, które uruchomią kurs Blockchain. W Warszawie na jednej ze szkół ekonomicznych są także studia podyplomowe w swej ofercie zawierające tę tematykę. Pragmatic Coders prowadzą darmowe meet-upy, podczas których można nauczyć się podstaw programowania blockchain.

Jako zostać ekspertem od technologii blockchain?

Do rozpoczęcia wdrażania się w technologię blockchain przede wszystkim potrzebne są dobre umiejętności programistyczne (najlepiej JavaScript, NodeJS, C++, Java, C#) oraz chęć zgłębienia nowej technologii. Jeśli masz chęci do nauki, jest wiele możliwości dzięki, którym możesz rozwinąć swoje zainteresowanie technologią blockchain.

Oczywiście, jeśli znasz już podstawy tej technologii (uczestniczyłeś w meet-upie, przeszedłeś kurs, samodzielnie zgłębiasz technologię, uczestniczyłeś w projekcie opartym o tę technologię), stajesz się bardzo pożądany na rynku. Niemniej jednak, dopiero realne doświadczenie zdobyte u boku innych ekspertów daje prawdziwe możliwości rozwoju.

Na podstawie: materiały prasowe Pragmatic Coders
Fot. Pixabay, materiały prasowe Pragmatic Coders