Call for Action and Social Innovation w Paryżu
Aktualności Idea smart city Smart Citizen

BoostINNO: Gdańsk i Wrocław podpisały Call for Action and Social Innovation

Dziesięć europejskich miast, w tym Gdańsk i Wrocław z Polski, podpisało manifest Call for Action and Social Innovation, czyli wezwanie do działania i wspólnego działania w sprawie innowacji społecznych. Uroczystość odbyła się podczas międzynarodowego spotkania sieci BoostINNO w Paryżu w dniach 6-8 listopada br. 

Partnerstwo Boosting Social Innovation, od ponad dwóch lat współpracuje nad sposobami rozwoju innowacji społecznych w swoich miastach. Oprócz Gdańska, który jest liderem projektu, w skład partnerstwa wchodzą Paryż, Mediolan, Turyn, Barcelona, Braga, Strasburg, Baia Mare, Wrocław oraz prowincja Skania.

Call for Action and Social Innovation w ParyżuPodczas kolejnego spotkania partnerstwa, które odbyło się w dniach 6-8 listopada w Paryżu, na zaproszenie prezydent Paryża Anne Hidalgo miał miejsce szczyt prezydentów dziesięciu miast partnerskich. W paryskim ratuszu prezydenci zaprezentowali innowacje społeczne, z których są szczególnie dumni. Zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej Piotr Kowalczuk zaprezentował główne założenia panelu obywatelskiego, który po raz kolejny odbywa się w Gdańsku, jako nowoczesna metoda zarządzaniem miastem. Kulminacyjnym punktem spotkania było podpisanie przez prezydentów deklaracji o chęci dalszej współpracy Call for Action and Social Innovation.

– Jedyna szansa na naukę i zmianę, to bycie razem. Współpraca z innymi europejskimi miastami daje Gdańskowi solidne podstawy do tego, aby sprawdzać zastosowane przez nas rozwiązania — opowiadał tuż po podpisaniu dokumentu Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki społecznej — To naprawdę ogromny krok na drodze zmian do tego, jak myślimy o mieście: czym one są, jaka jest rola tzw. władzy w mieście, czy to władza, czy przede wszystkim bycie organizatorem, brokerem, pracować w służbie mieszkańcom – dodał.

Podczas spotkania odbyła się debata z udziałem zaproszonych polityków i ekspertów nad przyszłym kształtem innowacji społecznych w Europie i optymalnymi warunkami, jakie muszą tworzyć miasta, by stymulować pomysłowość i kreatywność wśród swoich mieszkańców. Spotkanie partnerstwa BoostINNO jest wydarzeniem towarzyszącym Global Social Businnes Summit organizowanemu przez laureata Nagrody Nobla Muhammeda Yunusa.

Boost Inno – Boosting Social Innovation

To projekt sieci partnerskiej składającej się z 10 miast: Gdańska (PL) – lider, Paryża (FR), Mediolanu (IT), Turynu (IT), Bragi (Portugalia), Barcelony (ES), Wrocławia (PL), Skania County (S), Baia Mare (RO), Strasburga (FR). Projekt jest realizowany przez Wydział Rozwoju Społecznego Urzędu Miejskiego w Gdańsku w ramach programu URBACT III (współfinansowanego przez Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego).

Źródło: materiały prasowe UM Gdańsk
Fot. materiały prasowe Monika Serafin / UM Gdańsk