Traficar dostawczy przed IKEA Kraków
Blog Innowacje i biznes Mobilność

Carsharing samochodów dostawczych dostępny w Krakowie

Ten rok niewątpliwie stoi pod znakiem carsharingu w polskich miastach. O wypożyczaniu samochodów na minuty nie tylko się dużo dyskutuje i pisze, ale w tej kwestii dużo też się dzieje. Po sukcesie carsharingu osobówek przyszedł czas na kolejną nowość – carsharing samochodów dostawczych. 4 września firma Traficar, we współpracy z IKEA Kraków, uruchomiła tego typu usługę.

Usługa jest obecnie dostępna tylko przy jednym sklepie – IKEA Kraków. Do dyspozycji klientów jest 6  dostawczych Renault Kangoo, do których prowadzenia wystarcza prawo jazdy kat. B. Dostawcze Traficary oferują przestrzeń bagażową o wymiarach: 190cm (długość), 120cm (szerokość) i 110cm (wysokość). Może ona zostać dodatkowo powiększona do 290cm długości poprzez złożenie fotela pasażera.

Sposób wypożyczania oraz cenny są takie same, jak w przypadku carsharingu osobowego oferowanego przez Trafica. Z jedna różnicą:

Traficar dostawczy przed IKEA Kraków„Podobnie jak w przypadku osobówek, wystarczy mieć zainstalowaną aplikację Traficar i po zakończeniu zakupów zarezerwować jeden z pojazdów, stojących na specjalnie wyznaczonych miejscach przy wyjściu ze sklepu. Następnie, należy zeskanować zamieszczony na szybie kod QR, który otwiera pojazd. Kluczyki czekają w schowku. Co więcej, opłaty za korzystanie z dostawczych Traficarów są takie same jak w przypadku osobowych, czyli 80 groszy za kilometr, 50 groszy za minutę jazdy i 10 groszy za minutę postoju. Jedyna różnica polega na tym, że po wyładowaniu mebli wypożyczony samochód należy odstawić na dedykowane miejsce przed sklepem IKEA Kraków.”
/komunikat prasowy/.

Ta jedyna różnica może stanowić sporą zaporę. Sukces carsahringu na świecie polega na prostocie tej usługi. Im łatwiej, tym lepiej. Konieczność odstawienia samochodu w dedykowane miejsce jest już przeszkodą (w takim systemie działa w Warszawie firma 4Mobility, ale on m tych miejsc ok. 40). Ale konieczność odstawienia samochodu w jedno konkretne, często oddalone miejsce, będzie wymagało od użytkownika dodatkowej logistyki. A to może być zniechęcające.

Traficar traktuje współpracę w IKEA Kraków jako pilotaż i nie wyklucza rozszerzenia usługi na inne lokalizacje w mieście.

– Samochody zostały wybrane specjalnie z myślą o produktach naszego partnera – IKEA Kraków. Będzie można nimi przewieźć każdy mebel dostępny w sklepie, nawet największe szafy PAX, które pakowane są w płaskie, ergonomiczne paczki – mówi Piotr Groński, prezes spółki Traficar – Po okresie wdrożenia chcemy, aby usługa była dostępna dla wszystkich sieci oferujących artykuły budowlane lub ogrodowe, które będą zainteresowane udostępnieniem przestrzeni dla samochodów dostawczych Traficar. Dzięki temu wypożyczanie na minuty stanie się jeszcze wygodniejsze – dodaje Groński.

To może być dobry kierunek. Jeśli samochód dostawczy będzie można oddać przy kilkunastu centrach handlowych, problem zostanie zminimalizowany. Wówczas zaproponowany przez Traficar carsharing samochodów dostawczych stanie się bardziej atrakcyjny.

Źródło: materiały prasowe
Fot. materiały prasowe