Kluczyki do samochodu
Aktualności Mobilność

Carsharing w Polsce nie zwalnia. Panek, Traficar i 4Mobility rozwijają swoje sieci

Dobre wiadomości dla osób zainteresowanych usługą wypożyczania samochodów na minuty i godziny. Firmy 4Mobility. Panek CarSharing i Traficar pracują nad rozwojem swoich sieci carsharingowych. Pierwsza z nich rozbudowuje ilość punktów wynajmu aut w Warszawie, pozostałe – przygotowują ekspansję na Pomorzu. Carsharing ruszy też niedługo w Poznaniu.

Panek CarSharing i Traficar wchodzą do miast na Pomorzu

Traficar,Trójmiasto28 sierpnia 2017 został podpisany list intencyjny, który oficjalnie otwiera drogę Panek CarSharing i Traficar do uruchomienia usługi w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Redzie, Rumii, Wejcherowie i Pruszczu Gdańskim. Pod listem intencyjnym podpisała sie również firma Keratronik, która przygotowuje się również do wejścia rynek usług carsharingowych.  Samochody na minuty pojawią się na Pomorzu w pierwszym kwartale 2018 roku. W przypadku obu działających już firm sposób i warunki wypożyczenia będą takie same jak w działających obecnie usługach.

Warunkiem uruchomienia carsharingu w Trójmieście jest posiadanie floty pojazdów niskoemisyjnych/hybryd, które z czasem zastąpione zostaną flotą samochodów elektrycznych. Jak czytamy w liście intencyjnym, termin zastąpienia samochodów niskoemisyjnych, samochodami na prąd ma nastąpić w momencie zapewnienia infrastruktury, czyli przede wszystkim stacji ładowania, co miasta wstępnie oszacowały na rok 2020.

Za zalety carsharingu pomorskie miasta uznały: możliwość posiadania samochodu bez konieczności kupowania, możliwość korzystania z różnorodnych form ekologicznego transportu. Ważnym argumentem przemawiającym za usługą jest też „ zmniejszanie liczby samochodów, które są użytkowane w sposób sporadyczny i/lub stanowią obciążenie dla systemu transportowego oraz parkingowego” oraz „zastępowanie samochodów, które ze względów technologicznych stanowią obciążenie dla środowiska naturalnego, flotą nowoczesnych, niskoemisyjnych samochodów współdzielonych”, czytamy w liście intencyjnym.  – Jako samorządowcy powinniśmy zmierzać do tego, aby rożnymi sposobami uprzywilejować tę usługę, sprzyjać jej rozwojowi i dążyć by ok. 2020 roku był upowszechniony proekologiczny carsharing elektryczny, zeroemisyjny – zachęcał gospodarz wydarzenia, Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.

Panek Carsharing,TrójmiastoSamorządy trójmiejskich miast zadeklarowały wsparcie inicjatywy carsharingu, które może polegać na ustanowieniu preferencyjnych stawek za parkowanie.  Dodatkowo, miasta mogą udostępnić specjalne miejsca dla samochodów carsharingowch, na ich wyłączny użytek w strefie miejskiej i poza nią. Nie bez znaczenia jest też chęć pomocy w promocji usługi i przybliżania idei współdzielonej mobilności mieszkańcom. Decyzja o udzielonym wparciu zostanie określona przez każdy z samorządów indywidualnie, w zależności od przyjętych strategii rozwoju, funkcjonujących rozwiązań w obszarze transportu i organizacji ruchu.

Poparcie dla projektu wyraziły też firmy: Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych, Stowarzyszenie Obszar Metropolitarny Gdańsk-Gdynia-Sopot oraz Innobaltica Sp. z o.o., które zaproponowały swoje wsparcie przy rozwoju rozwiązań proekologicznych.

4Mobility otwiera nowe bazy w centrach handlowych

Z kolei firma 4Mobility – dostawca usług car sharing – nawiązała w minionych tygodniach współpracę z Grupą Kapitałową Polskiego Holdingu Nieruchomości, zarządzającą rozbudowanym portfelem nieruchomości, oraz z operatorami Janki Park i Targówek Park.

4Mobility PHN KaskadaW ramach umowy z Grupą Kapitałową PHN uruchomione już zostały 4 punkty wynajmu aut na minuty – przy budynku biurowym Kaskada (al. Jana Pawła II 12), biurowcach Intraco (ul. Stawki 2) i Domaniewska Office Hub (ul. Rodziny Hiszpańskich 8) oraz kompleksie biurowym Starościńska-Wiśniowa (ul. Rejtana 15). Planowane jest również uruchomienie kolejnych baz wynajmu 4Mobility przy innych lokalizacjach należących do PHN.

Na carsharingowej mapie Warszawy przybyły też dwie bazy zlokalizowane przy parkach handlowych: Janki Park i Targówek Park. Klient, wypożyczając auto w parku handlowym, może zwrócić je do wybranej bazy na terenie miasta lub pozostawić w dowolnym miejscu w centrum stolicy. – Nasze auta są dostępne w miejscach, które Warszawiacy odwiedzają najczęściej. Dlatego stawiamy na intensywny rozwój sieci baz między innymi przy centrach handlowych. Dzięki 4Mobility car sharing Klienci Janki Park oraz Targówek Park zyskują możliwość wynajmu auta na kilkanaście minut, kilka godzin lub nawet dni. Teraz już nie trzeba posiadać własnego samochodu, żeby móc komfortowo przetransportować zakupy do domu, czy też ruszyć w dalszą trasę, a następnie zwrócić auto w Śródmieściu lub dowolnej bazie” – mówi Paweł Błaszczak, prezes zarządu 4Mobility.

4Mobility dysponuje obecnie siecią ponad 40 punktów wynajmu aut na minuty na terenie Warszawy, zlokalizowanych głównie przy istotnych węzłach komunikacyjnych – między innymi przy stacjach metra, Dworcu Centralnym, Zachodnim i Gdańskim, czy Lotnisku Chopina oraz centrach handlowych i biznesowych.

Jesienią carsharing dostępny również w Poznaniu

W lipcu władze Poznania i firma Cherry Car podpisały list intencyjny w sprawie stworzenia systemu krótkoterminowego wynajmu samochodów. Carsharing w Poznaniu będzie działał w oparciu o auta elektryczne i hybrydowe, a jego start przewidziany jest zaplanowany na przełom września i października tego roku.

 

Źródło: materiały prasowe
Fot. materiały prasowe, Pixabay