Książki dla radnego
Blog Idea smart city

Chcesz zostać radnym miejskim? Koniecznie przeczytaj te książki

Niedługo wybory samorządowe. Radnym miejskim może zostać każdy, kto otrzyma wystarczające poparcie mieszkańców. Ale radny radnemu nierówny. Jeśli chcesz mieć przewagę nad innymi, zachęcam do lektury kilku książek. Pomogą one zrozumieć współczesne miasto oraz to, jakie procesy w nim zachodzą i w jakim kierunku się rozwija.

Dzięki uważnej lekturze poniższych 7 książek przestaniesz patrzeć na rozwiązania miejskich problemów przez pryzmat „chłopskiego rozumu”, a  zaczniesz świadomie dostrzegać wzajemne powiązania między rożnymi zjawiskami w mieście. Zaczniesz rozumieć, że nie wszystko, co na pierwszy rzut okaz wydaje się być najlepszym pomysłem, jest nim w rzeczywistości. Będziesz wiedział, że udana inwestycja nie wymaga dużych pieniędzy, ale przede wszystkim pomysłu i odwagi. Zaczniesz widzieć organizm miasta jako wspólnotę, a nie zbiór indywidualnych problemów.

Oczywiście, proponowane książki nie wyczerpują listy lektur, po które warto sięgnąć. Jest ich znacznie więcej, np. kilka dodatkowych znajdziesz w zestawieniu Książki o miastach: 10 lektur, które warto przeczytać. Zachęcam również do szukania innych pozycji. Jeśli je znasz, podziel się nimi w komentarzach do artykułu.


Śmierć i życie wielkich miast Ameryki, Jane Jacobs

Śmierć i życie wielkich miast Ameryki, Jane Jacobs

Klasyka. Napisana przez prekursorkę ruchów miejskich, dziennikarkę z Nowego Jorku, która w latach 50. i 60. XX wieku walczyła z władzami miasta o zablokowanie budowy autostrady przez jej dzielnicę mieszkaniową. Książka trochę z innych czasów, czasami może wzbudzać uśmiech. Jednak mechanizmy rządzące przestrzenią miejską, o których pisze Jacobs, są jak najbardziej aktualne współcześnie.


Walka o ulice Jak odzyskać miasto dla ludzi, Janette Sadik-Khan

Walka o ulice Jak odzyskać miasto dla ludzi, Janette Sadik-Khan

Autorka odpowiadała za transport publiczny w Nowym Jorku, gdy burmistrzem był Michael Bloomberg. Dzięki swojej wytrwałości i sile argumentów udało jej się zmienić sposób myślenia o poruszaniu się w NYC – miasto stało się bardziej przyjazne dla pieszych, rowerzystów i komunikacji miejskiej.


Miasto szczęśliwe, Charles Montgomery

Miasto szczęśliwe, Charles Montgomery

Zdaniem autora miasto są po to, żyjący w nich ludzie byli szczęśliwi. Aby dowiedzieć się, co jest ukryte za tym hasłem, czytając książkę odwiedzamy Bogotę, Vancouver, Kopenhagę, Nowy Jork, Kalifornię, Atlantę…


Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni, Filip Springer

Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni, Filip Springer

Ta książka nawet w najbardziej zatwardziałym zwolenniku pstrokacizny polskich przestrzeni publicznych musi wywołać jakąś refleksję. Czytelnik w skondensowanej formie  dostaje obraz wszechobecnego bałaganu na polskich ulicach, placach, osiedlach, w parkach i wszędzie, gdzie tylko człowiek – najczęściej w imię zrobienia dobrego interesu – wciśnie coś ohydnego, brzydkiego i mało estetycznego.


Miasto na plus, red. Hubert Mazur

Miasto na plus

Zbiór kilkunastu felietonów o rozwoju miast w Polsce, z pewnymi odniesieniami do miasta zachodnich.  Ze swojej strony szczególnie polecam artykuły: o woonerfach w Łodzi (Hubert Barański), o miejskiej zieleni (Piotr Kempf), o ulicy miejskiej (Paweł Kubicki) oraz o rowerach w mieście (Olivier Scneider). Ogromną wartością tej publikacji jest pełne osadzenie jej w polskich realiach oraz aktualność (rok wydania 2018).


Pojutrze, Paulina Wilk

Pojutrze, Paulina Wilk

Osobista podróż dziennikarki i pisarki przez wybrane miasta na kilku kontynentach. Razem z autorką zaglądamy m.in. do Dubaju, Sondo, Seulu, Singapuru, Kopenhagi czy Limy. Mamy okazję poznać te miasta od trochę innej strony niż z tradycyjnych przewodników czy filmów na kanałach podróżniczych. Paulina Wilk próbuje nam pomóc zrozumieć ich odmienność, ale też i wyjątkowość zarazem. Wizyty w poszczególnych miastach przelatane są krótkimi felietonami o rozmaitych koncepcjach rozwoju miast.


Detroit. Sekcja zwłok Ameryki, Charlie LeDuff

Detroit. Sekcja zwłok Ameryki, Charlie LeDuff

To chyba najsmutniejsza książka z całego zestawienia. Autor pokazuje w niej śmierć miasta, które jeszcze nie tak dawno było symbolem nowoczesności i sukcesu. Jednak coś poszło nie tak i los się odwrócił. Warto uczyć się na cudzych błędach.