Pałac Kultury i Nauki oświetlony na zielono z okazji Światowego Dnia Środowiska, fot. Piotr Dymus, Centrum UNEP GRID Warszawa
Aktualności Ekologia Lifestyle Smart Citizen Warsaw Smart City

Co Ty możesz zrobić #DlaPlanety?

Segregowanie odpadów, korzystanie ze sztućców wielorazowego użytku, zabieranie własnej torby na zakupy – drobne modyfikacje nawyków mogą prowadzić do wielkiej zmiany i pozwolić ograniczyć zanieczyszczenie środowiska tworzywami sztucznymi. To ważne, bo w Polsce wciąż recyklingowi poddaje się poniżej 30% plastikowych odpadów, a na wysypiska trafia ponad 40% z nich. Propozycje prostych, ekologicznych zobowiązań można podjąć przy pomocy formularza na stronie DlaPlanety.pl. Witryna jest częścią kampanii „Zielona Wstążka #DlaPlanety”.

Zielona Wstążka #DlaPlanetyTo, jak postępujemy z plastikiem, wpływa nie tylko na środowisko, lecz także na gospodarkę. Gdyby poziomy recyklingu w Europie były wyższe, korzyści finansowe mogłyby wynieść nawet 70 do 105 miliardów euro, a w Unii Europejskiej mogłoby powstać nawet 200 tysięcy miejsc pracy.

Kampanii „Zielona Wstążka #DlaPlanety”, która została zainaugurowana 5 czerwca 2018 r. w Światowym Dniu Środowiska, odbywa się pod hasłem #BeatPlasticPollution, a w Polsce także #DlaPlanety. Osoby wspierające kampanię mogą przypiąć zielone wstążki. W obchody Światowego Dnia Środowiska włączyło się również wiele polskich miast (m.in. podświetlając na zielono kluczowe budynki), instytucji i przedsiębiorstw, a w całej Polsce odbywają się ekologiczne pikniki, festyny, targi, akcje edukacyjne.

Kampania „Zielona Wstążka #DlaPlanety”

Propozycje EKOpostanowień na stronie dlaplanetyProblem zanieczyszczenia tworzywami sztucznymi wymaga natychmiastowej odpowiedzi. Dzięki kampanii „Zielona Wstążka #DlaPlanety” każdy może włączyć się w działania na rzecz środowiska.

Na stronie DlaPlanety.pl można znaleźć propozycje ekologicznych zobowiązań dotyczących świadomego korzystania z tworzyw sztucznych, takich jak segregowanie odpadów czy przychodzenie na zakupy z własną torbą. Znakiem takiego zaangażowania jest przypięcie sobie zielonej wstążki. Można to zrobić również wirtualnie, w mediach społecznościowych (poprzez nakładkę dostępną na Facebooku).

Jak używamy plastiku?

Produkty z tworzyw sztucznych towarzyszą nam na każdym kroku. Popyt na plastik w Europie wynosi 49 milionów ton – opakowania z tworzyw sztucznych odpowiadają za niemal 40% tego zapotrzebowania. Oprócz tego plastiku używa wiele innych sektorów gospodarki, m.in. sektor budowlany, samochodowy, elektryczny i elektroniczny, a także rolnictwo. Gospodarstwa domowe oraz sektor wypoczynkowy odpowiadają za nieco ponad 4% zapotrzebowania na plastik.

Najważniejsze jest jednak to, co dzieje się z plastikiem po jego wykorzystaniu. Idealna sytuacja to wprowadzenie w życie założeń gospodarki o obiegu zamkniętym, w której zużyte przedmioty nie są odpadami, lecz surowcami do ponownego wykorzystania. Niestety, aktualnie w Europie recyklingowi poddaje się jedynie 31% odpadów z plastiku, a w Polsce ten wskaźnik wynosi mniej niż 30%. Na wysypiska trafia zaś ponad 40% odpadów. Wpływ na to, jak wykorzystywany jest plastik, ma każda osoba. Przykładowo statystyczny Polak zużywa rocznie nawet 490 torebek jednorazowych. Wykorzystuje je przez około 12 minut, a potem wyrzuca.

Walka z zanieczyszczeniem plastikiem trwa

Kampania „Zielona Wstążka #DlaPlanety” będzie trwała do końca 2018 r. Osoby, które zdecydują się podjąć ekologiczne zobowiązanie, będą otrzymywać co miesiąc wiadomości mailowe motywujące do wytrwania w swoim postanowieniu. Kontynuowana będzie również kampania w mediach społecznościowych.

Kampania jest organizowana przez Centrum UNEP/GRID-Warszawa, realizujące w Polsce misję Programu Narodów Zjednoczonych ds. Środowiska, we współpracy z Urzędem Miasta Stołecznego Warszawy.

Źródło: materiały prasowe
fot. Piotr Dymus, Centrum UNEP GRID Warszawa