Blog Idea smart city Innowacje i biznes

Czy miasta blokują innowacje? Amerykański naukowiec twierdzi, że tak

Niedawno obserwowaliśmy protest warszawskich taksówkarzy przeciwko funkcjonowaniu firmy Uber w Polsce. Mniej więcej w tym samym czasie, 13 czerwca, w USA swoją premierę miała książka How Progressive Cities Fight Innovation (W jaki sposób progresywne miasta blokują innowacje), której autorem jest Jared Meyer.

Książki jeszcze nie czytałem, ale wydaje mi się, że porusza ważny aspekt współczesnej transformacji miast. Miasta w prezentowanej publicznie narracji okazują pełne wsparcie dla innowacji. Jednak, gdy przychodzi do konkretnych rozwiązań, często pojawia się wiele obaw, przeszkód, wątpliwości, czyli znanego w naszym kraju „nie-da-się”. Zazwyczaj jednak „da-się”, ale mija cenny czas, który poświęcamy na spory, kłótnie, niekończące się pilotaże. A świat ucieka. Szczególnie ta jego część, która jest bardziej elastyczna i otwarta na zmiany. A czy w Polsce miasta blokują innowacje? Na pewno jest to pomysł na interesujący projekt badawczy.

How Progressive Cities Fight InnovationW opisie książki czytamy (moje tłumaczenie):

Technologia wciąż otwiera przed mieszkańcami Ameryki nowe możliwości do życia i pracy. Aby zilustrować te zmiany, w książce poruszono możliwości jakie dają takie usługi jak Uber czy Airbnb. Niestety, zamiast wspierać innowacje wiele miast upiera się przy stosowaniu przestarzałych przepisów lub całkowicie zakazuje działania nowych usług, aby kosztem pracowników i konsumentów chronić partykularne korzyści.

Spory wychodzą daleko poza obszar samej ekonomii współdzielenia. Nadszedł czas, aby w celu wsparcia promocji zalet nowych technologii władze państwowe wyszły z cienia i unieważniały decyzje miast w sytuacji, gdy polityki miejskie mogą zagrażać innowacjom. Jeśli miasta mają pozostać siłą napędową postępu gospodarczego, to państwa muszą chronić tzw. progresywne miasta przed nimi samymi. 

Autor książki Jared Meyer to naukowiec z Foundation for Government Accountability, publicysta i komentator, autor książek Disinherited: How Washington Is Betraying America’s Young (2015) oraz Uber-Positive: Why Americans Love the Sharing Economy (2016).

Zainteresowanych poszukiwaniem odpowiedzi na pytanie czy tematem zapraszam do wysłuchania podcastu z Jaredem Meyrerem na Tech Policy Podcast.

Fragmenty książki można przeczytać w serwisie Książki Google’a.

Książka How Progressive Cities Fight Innovation jest do kupienia w sklepie Amazon: 5.99 USA za wydanie papierowe i 7.00 USD za wydanie elektroniczne.