Warszawa, Plac Defilad, Pałac Kultury i Nauki
Aktualności Przestrzeń Warsaw Smart City

Czy Plac Defilad w Warszawie przestanie straszyć?

Władze Warszawy po raz kolejny chcą uporządkować i ożywić Plac Defilad. W tym celu ogłosiły międzynarodowy konkurs na koncepcję funkcjonalno-przestrzenną przyszłego placu Centralnego, czyli fragmentu obecnego placu między Pałacem Kultury i Nauki a ulicą Marszałkowską. 

Pierzeję północną przyszłego placu stworzą budynki Muzeum Sztuki Nowoczesnej i TR Warszawa. Kulturze i usługom będzie dedykowana również planowana pierzeja południowa, wyznaczona w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego. – Chcemy wreszcie „odczarować” to miejsce, przywrócić miastu i jego mieszkańcom. Warszawiacy będą mieli istotny głos w tej sprawie. Skonsultujemy z nimi prace wybrane w konkursie. Jestem bardzo ciekawa odpowiedzi architektów na to trudne konkursowe wyzwanie oraz głosów mieszkańców, które zostaną zebrane podczas konsultacji społecznych – mówi Renata Kaznowska, zastępca prezydent Warszawy.

Konkurs będzie się toczył według nowej formuły. Jego ogłoszenie poprzedziła szczegółowa kwerenda potrzeb społecznych i historii placu. W materiałach, które otrzymają uczestnicy przeanalizowano szczegółowo m.in. relację przestrzeni placu i innych ważnych przestrzeni w Warszawie. – Szukamy nowej tożsamości tego miejsca, ważnego dla warszawiaków i gości odwiedzających stolicę. Wizji jego działania nie tylko od święta, ale też na co dzień – o różnych porach dnia i roku. Konkurs traktujemy jako element konsultacji społecznych, o które wnioskowali warszawscy aktywiści – dodaje Marlena Happach, architekt miasta.

Marlena Happach, gdy zostawała architektem miasta, w wywiadzie dla Gazety Stołecznej odniosła się do przyszłości Placu Defilad: „Zapewne zrobimy też konkurs na zagospodarowanie placu. Powinien być dwuetapowy z dyskusją publiczną pomiędzy nimi, by uwzględnić oczekiwania społeczne.”

Nadesłane projekty oceni jury w skład którego weszli uznani architekci, eksperci i aktywiści. Autorzy najlepszych prac zostaną nagrodzeni równorzędnymi nagrodami i zaproszeni do negocjacji. Wybór najlepszej pracowni, która opracuje projekt realizacyjny placu poprzedzą konsultacje społeczne. Zostanie zorganizowana wystawa prac konkursowych, odbędą się liczne warsztaty i dyżury konsultacyjne.

Harmonogram konkursu

  • składanie wniosków o dopuszczenie do uczestnictwa w konkursie – do 4 sierpnia 2017 r. do godz. 16.00
  • składanie prac konkursowych (w godzinach 8.00 – 16.00) – do 24 października 2017 r. do godz. 16.00

Wyniki konkursu na koncepcję funkcjonalno-przestrzenną placu Centralnego poznamy na początku listopada, na zakończenie festiwalu WARSZAWA W BUDOWIE 9.

Źródło: Urząd m.st. Warszawy