Darmowe prezerwatywy, NYC Condom
Bezpieczeństwo Blog Mobilność

Darmowe prezerwatywy od miasta

Co mają wspólnego inteligentne miasto i darmowe prezerwatywy? Okazuje się, że wiele. Smart city to inteligentni obywatele (smart citizens), a ci przecież powinni dbać o swoje i swoich partnerek/partnerów bezpieczeństwo. Ale łącznikiem są również nowe technologie. 

Departament Zdrowia Miasta Nowy Jork (oficjalna jednostka miejska!) udostępnia mieszkańcom aplikację NYC Condom Finder, w wolnym tłumaczeniu – „Wyszukiwarka kondomów w Nowym Jorku”. Aplikacja, w oparciu o lokalizację GPS smartfona, wskazuje użytkownikowi lokalizację 5 najbliższych punktów dystrybuujących bezpłatne prezerwatywy finansowane przez miasto (FREE NYC Condoms). Takich lokalizacji w 5 dzielnicach Nowego Jorku jest około 3,5 tysiąca!

NYC Condom Finder:

  • NYC Condom Finderlokalizuje 5 najbliższych puntów wydawania prezerwatyw
  • pozwala wpisać alternatywną lokalizację
  • zawiera porady dotyczące prawidłowego korzystania z prezerwatyw
  • udostępnia informacje o nowojorskim programie ws. prezerwatyw (NYC Condom program)

Program ten jest całkiem rozbudowany, a jego celem jest bezpieczeństwo mieszkańców. Nie tylko niechciane ciąże, ale przede wszystkim choroby przenoszone drogą płciową. Wspomniane 3,5 tysiąca punktów, w których można uzyskać darmowe prezerwatywy, zlokalizowane jest w barach, klubach, restauracjach, salonach kosmetycznych, barber shopach, szpitalach, przychodniach oraz w organizacjach społecznych.

Departament Zdrowia Nowego Jorku udostępnia kilka rodzajów produktów: NYC Condom (klasyczna prezerwatywa dla mężczyzn), NYC KYNG Condom (większy rozmiar),  cienkie, wzmocnione, prążkowane, smakowe, dodatkowo nawilżone, prezerwatywy dla kobiet, a także lubrykanty. W 2015 r. wydano ponad 37,2 mln prezerwatyw, 1,2 mln prezerwatyw dla kobiet, a także 7,2 mln zestawów lubrykantów (dane za NYC Condom).

Aplikacja NYC Condom Finder jest dostępna na Androida oraz iPhone’a. Program ma też stronę na Facebooku.

Na koniec: ta apka to żadna nowość. Jest dostępna już od 2011 roku. Czy któreś polskie miasto pójdzie śladami Nowego Jorku? I nie mam na myśli aplikacji, lecz cały program będący przykładem otwartości tego miasta. 

Fot.  Facebook / NYCcondom