solaris urbino electric
Blog Mobilność Warsaw Smart City

Dzień bez Samochodu: dajcie darmowe przejazdy zbiorkomem również licealistom

W 2015 roku z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu opublikowałem wpis Bezpłatna komunikacja publiczna w Warszawie? Postulowałem wówczas darmowe przejazdy dla warszawskich uczniów. Od 1 września takie przejazdy mają uczniowie podstawówek i gimnazjów.

2 lata temu napisałem:

Proponuję zacząć od bezpłatnych przejazdów dla uczniów szkół: podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Budżet to wytrzyma. A korzyści kolosalne: kształtowanie wśród młodych ludzi pożądanych w mieście postaw (korzystanie w transportu zbiorowego), zmiana zachowań komunikacyjnych części rodziców odwożących dotychczas pociech do szkół samochodami, ulga dla budżetów domowych tych, którzy mają i tak sporo wydatków na wychowywanie dzieci.

Wówczas usłyszałem kilka prześmiewczych komentarzy w internecie, a na Twitterze – sugerując, że „nie-da-się” – Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie odpisał mi: „Były już tego typu rozważania. Wprowadzono hologramy Karty Warszawiaka dające szereg zniżek.”.

Jak się okazuje, po dwóch latach dało się. Podobno jeden z radnych rządzącej miastem partii na jakimś zamkniętym spotkaniu zaproponował to… Niech im będzie, sukces ma wielu rodziców 🙂  Choć przyznać trzeba, że przed owym radnym temat wcześniej publicznie podchwyciła warszawska radna Paulina Piechna-Więckiewicz, za co wielkie dzięki.

W każdym razie od 1 września br. uczniowie szkół podstawowych i pozostałości gimnazjów jeżdżą za darmo (przez cały rok, po całym mieście, nie tylko na trasie szkoła-dom). Miasto nie bankrutuje.

Chociaż niestety nie rozumiem, dlaczego władze Warszawy nie dały tego uprawnienia licealistom – ludziom wchodzącym w dorosłość i kształtującym swoje nawyki (dobre lub złe). Dlatego dziś – przy okazji Dni bez Samochodu – apeluję do włodarzy Warszawy: dajcie darmowe przejazdy komunikacją publiczną również warszawskim licealistom. Im szybciej, tym lepiej.

Fot. Facebook / Miejskie Zakłady Autobusowe Warszawa