Budżet partycypacyjny - debata
Warsaw Smart City Zaproszenia

DEBATA: Budżet partycypacyjny? A co to? [ZAPROSZENIE]

Od 16 listopada do 15 stycznia mieszkańcy Warszawy mogą składać projekty do trzeciej edycji budżetu partycypacyjnego w Warszawie (realizacja w 2017 roku). Z tej okazji 26 listopada (czwartek) Instytut Strategii i Rozwoju organizuje debatę o budżecie partycypacyjnym z udziałem interesujących rozmówców, którzy uczestniczyli w różnych rolach w poprzednich edycjach. Jestem moderatorem dyskusji. Wstęp wolny. Serdecznie zapraszam.

Budżet partycypacyjny to proces, w trakcie którego mieszkańcy współdecydują o wydatkowaniu części budżetu miasta lub dzielnicy. W ten sposób mieszkańcy współtworzą publiczny budżet i wskazują kierunki rozwoju różnych dziedzin życia publicznego. Wartością dodaną tego procesu jest jego edukacyjny charakter – zarówno dla mieszkańców (sposób konstruowania budżetu i procedury wydatkowania środków publicznych) jak i dla urzędników (unikalna wiedza nt. potrzeb mieszkańców). Jednym z podstawowych cech budżetu partycypacyjnego powinny być: przejrzystość regulaminu, dokładnie określone środki finansowe, dyskusja mieszkańców, cykliczność, wiążący charakter.

Moje uwagi o trzeciej edycji budżetu partycypacyjnego w Warszawie oraz o metodologii organizowania tej formy udziału mieszkańców w ustalaniu budżetu miasta opisałem we wpisie Budżet deliberatywny w miejsce budżetu partycypacyjnego?

GOŚCIE:

Mikołaj Baliszewski – Miasto Jest Nasze – autor zwycięskiego projektu minionej edycji budżetu partycypacyjnego.

Nikola Jennek – Instytut Strategii i Rozwoju,

Dariusz Kraszewski – Fundacja Batorego, Przedstawiciel Rady ds. Budżetu Partycypacyjnego przy Prezydencie m.st. Warszawy

Krzysztof Mikołajewski – dyrektor biura Centrum Komunikacji Społecznej

MODERATOR:

Bartosz Dominiak – bloger, Warsaw Smart City.

 

Debata odbędzie się w najbliższy czwartek, 26 listopada, o godz. 17.00 w kawiarni MiTo przy ul. Waryńskiego 28 w Warszawie. Organizatorzy zapraszają już od 16:30 – będzie okazja do spotkania z prelegentami. Przewidziana jest seria pytań od publiczności. Wstęp wolny!

12239396_1066805620020667_182068017070880776_o