Warsaw Transport
Blog Innowacje i biznes Smart Citizen Warsaw Smart City

Do czego mogą służyć otwarte dane w mieście?

Kilkukrotnie poruszałem temat otwartych danych w kontekście aktywności władz miast (np. Otwarte dane – szansa dla Warszawy?). Właśnie w internecie pojawił się świetny przykład tego, w jaki sposób mieszkańcy mogą wykorzystywać udostępnione dane. W dodatku z pożytkiem dla samych władz miasta.

Administracje miejskie posiadają niezliczoną ilość danych o tym, jak „działają” miasta i jak zachowują się w nich mieszkańcy. Część danych jest prawem chroniona, np. dane osobowe, w tym i dane wrażliwe. Ale znaczna ilość danych to takie, które nie wymagają żadnej ochrony. Są to zarówno dane statyczne (np. o położeniu infrastruktury miejskiej – przystanków, urzędów, obiektów oświatowych, itp.) lub dane aktualizowane na bieżąco (np. o aktualnym położeniu pojazdów komunikacji miejskiej według wskazań GPS).

Udostępnianie danych mieszkańcom uznawane jest za jeden z kluczowych elementów współczesnych inteligentnych miast. Dzięki takim danym mieszkańcy są włączani do rozwijanie swoich miast. Pod słowem „mieszkańcy” mam na myśli zarówno hobbystów którzy społecznie rozwijają aplikacje i strony miejskie, ale również przedsiębiorców, którzy w oparciu o udostępniane dane mogą generować komercyjne rozwiązania. Jest to szczególnie ważne dla startupów, chcących rozwijać się w obszarze rozwiązań dedykowanych miastom.

Z jednej strony, dzięki otwieraniu danych tworzą się nowe miejsca pracy w branżach związanych z nowymi technologiami. Z drugiej strony, mieszkańcy otrzymują coraz większy wybór coraz lepszych usług cyfrowych.

Ile czasu zajmuje podróżowanie w Warszawie?

W maju na platformie dla deweloperów GitHub pojawił się interesujący przykład wykorzystania miejskich danych. Akurat w tym przypadku nie powstała interesująca aplikacja czy rzucająca na kolana strona internetowa. Natomiast powstało narzędzie (a może raczej zalążek narzędzia), które może być przydatne przy planowaniu rozwoju sieci komunikacji miejskiej w Warszawie.

Warsaw Transport to wizualizacja stołecznego transportu publicznego, pokazująca czas dojazdu komunikacją miejską między dowolnymi dwoma punktami miasta.

„Mapa pozwala na wizualizację dla określonego dnia oraz godziny, czasu dojazdu komunikacją miejską z wybranego punktu startowego do pozostałych części miasta. Wizualizacja opiera się na danych rozkładowych udostępnianych przez ZTM i uwzględnia autobusy, tramwaje oraz pociągi metra (nie uwzględnione w oryginalnych danych). Czasy przejazdu do każdego punktu wyliczane są z grafu połączeń pomiędzy przystankami po stronie klienta i rzutowane na warstwę będącą pokolorowanym diagramem voronoia z lokalizacjami przystanków.”

Autorem Warsaw Transport jest Sławomir Dadas. Kody źródłowe projektu są dostępne na licencji  GNU General Public License na platformie GitHub.

Fot. Zrzut ekranu Warsaw Transport