Dubai Internet City
Aktualności

Dubaj Internet City zaprasza polskich innowatorów

W poniedziałek, 24 września, odbyło się pierwsze z dwóch zaplanowanych w Polsce spotkań promujących Dubai Internet City (DIC) – jeden z najdynamiczniej rozwijających się hubów technologicznych świata. Spotkania adresowane są do lokalnych graczy  segmentu IT i mają na celu zachęcić polskie firmy do wejścia do Dubaju. Drugie spotkanie odbędzie 27 września się w Krakowie. Wizytę DIC koordynuje biuro handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Dubaju.

Dubai Internet CityFaisal Hammoud, dyrektor Business Development Dubai Internet City (DIC) i Dubai Outsource City (DOC) przekonuje, że Dubaj zyskuje na znaczeniu jako brama dla międzynarodowych firm do ekspansji w regionie. Należy też do jednych z najbardziej dynamicznie rozwijających się Emiratów. – Ze względu na strategiczne położenie geograficzne, łatwość dostępu i wejścia możemy przewidzieć szybkie przyspieszenie rozwoju Dubaju w nadchodzących latach – mówi Faisal Hammoud.

Jak zaznacza Moneer Faour, kierownik Zagranicznego Biura Handlowego PAIH w Dubaju, przyjazd DIC odbywa się w czasie, gdy rośnie wymiana gospodarcza między Polską a ZEA. – Wartość obrotów handlowych przekroczyła już 1 mld USD. Odnotowujemy również większy ruch turystyczny. W ostatnim półroczu oba kierunki odwiedziło łącznie 70 tys. osób.

Dubaj rajem dla branży IT

Coraz większy potencjał do współpracy obustronnej stwarza sektor IT. W zeszłym roku polski rynek IT wyceniany był na 16,5 miliarda USD i wzrósł o 1,7% w porównaniu z rokiem poprzednim. – Polskie firmy to liczący się gracze na rynku twórców produktów IT usług  ICT. Zyskaliśmy międzynarodową renomę solidnego kontrahenta dla sektora e-commerce, usług finansowych czy zdrowotnych. Rozwijamy niszowe oprogramowania dla branży kosmicznej, a także  właśnie powstającego segmentu technologii kwantowych. Polskie rozwiązania IT coraz częściej znajdują klientów w Azji. Nad Zatokę Perską droga wiedzie poprzez Dubai Internet City (DIC) – jedyny taki hub innowacji na Bliskim Wschodzie – podkreśla wiceprezes Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, Krzysztof Senger.

Dubai Internet City - Infographic

Zgodnie z danymi International Data Corporation krajowy rynek IT w ZEA jest wart blisko 8 mld USD, a w latach 2017-2022 ma wzrastać o 5 procent rocznie.

Dubaj jest na dobrej drodze, by stać się jednym z najmądrzejszych (ang. smart) i najbardziej innowacyjnych miast na świecie – tłumaczy dyrektor Business Development Dubai Internet City (DIC) i Dubai Outsource City (DOC). Według  Hammouda, sektor technologii ZEA rozwija się prężnie, a Dubai  Internet City jest głównym źródłem tego rozwoju. – DIC jest bazą dla firm każdej wielkości – od wiodących międzynarodowych koncernów do lokalnych start-upów. Kompleksowa infrastruktura naszego hubu i zintegrowany ekosystem pomagają przedsiębiorcom osiągnąć kolejne etapy wzrostu – przekonuje Hammoud.

Comarch jest już w DIC. Kto następny?

Jedną z polskich firm, która korzysta ze współpracy z DIC jest Comarch.  –  W tym roku Comarch obchodzi 25-lecie działalności. Jedno z pierwszych naszych biur za granicą otworzyliśmy właśnie w Dubaju. Od tamtej pory udało nam się pozyskać klientów, głównie z sektora publicznego – instytucje administracji centralnej i agendy rządowe. Przez cały ten czas Dubaj Internet City wspiera naszą ekspansję, pomagając w budowaniu z potencjalnymi partnerami. Potencjał hubu wykorzystują wszystkie przedsiębiorstwa, tworząc wyjątkowy ekosystem – podkreśla Bartosz Demczuk, Business Unit Director Comarch Middle East.

Kluczowymi elementami wizyty Dubaj Internet City w Polsce będą bezpośrednie spotkania z firmami. – Zainteresowanie polskiego biznesu jest ogromne. Na oba spotkania zarejestrowaliśmy blisko 200 firm – ujawnia Moneer Faour, szef dubajskiego biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Wśród uczestników znajdą się przede wszystkim polskie firmy technologiczne z obszarów cloud computing, Internet of Things (IoT), blockchain, EduTech, sztucznej inteligencji (artificial intelligence), augmented reality (AR), ICT hardware i software oraz nowoczesnych mediów. Będą im towarzyszyć przedstawiciele parków technologicznych, inkubatorów oraz środowiska akademickiego.

Źródło: PAIH/DIC