Politechnika Warszawska
Aktualności Innowacje i biznes Mobilność Warsaw Smart City

Elektryczny autobus powstanie przy wsparciu Politechniki Warszawskiej

Bezemisyjny elektryczny autobus ma być efektem współpracy Politechniki Warszawskiej z konsorcjum Polski E-BUS, reprezentowanym przez spółkę Ursus Bus. Pod kątem parametrów technicznych i finansowych pojazd będzie konkurencyjny i innowacyjny na rynku polskim i światowym. 

Umowa zakłada opracowanie projektu polskiego bezemisyjnego autobusu elektrycznego najnowszej generacji. Współpraca przewiduje także wzajemne wsparcie badawczo-rozwojowe obecnych i przyszłych działań konsorcjum. Istotnym elementem podpisanej umowy jest wykorzystanie potencjału uczelni, w szczególności kadry dydaktycznej oraz najbardziej uzdolnionych studentów. Sygnatariusze będą brali udział w badaniach i symulacjach związanych z testowaniem proponowanych przez konsorcjum rozwiązań. Kluczowe komponenty będą produkowane w kraju przy wsparciu rodzimego potencjału naukowo-badawczego.

Elektryczny autobus powstanie przy wsparciu Politechniki WarszawskiejNasza uczelnia to wiodący ośrodek naukowo-badawczy, prowadzący prace w zakresie badań podstawowych, rozwojowych i wdrożeniowych oraz udzielający doradztwa technicznego w zakresie nowoczesnych technologii, wykonywania ekspertyz, opinii naukowych m.in. z zakresu budowy pojazdów, rozwiązań z obszaru elektromobilności i nowoczesnych materiałów – powiedział prof. Stanisław Wincenciak, prorektor ds. rozwoju Politechniki Warszawskiej.

Ursus Bus S.A. dysponuje znaczącym doświadczeniem w projektowaniu i budowie bezemisyjnych autobusów oraz trolejbusów miejskich. Głównym celem spółki jest innowacyjne podejście do elektromobilności, jednego z najbardziej zaawansowanych sektorów transportu publicznego. Spółka współpracuje z renomowanymi partnerami, zarówno naukowymi, jak i komercyjnymi w rozwoju pojazdów elektrycznych – podkreślił Tomasz Nita, prezesem spółki Ursus Bus.

 

Źródło: materiały prasowe Politechniki Warszawskiej
Fot. materiały prasowe Politechniki Warszawskiej
Fot. tytułowe: P. Gregorczyk/Biuro ds. Promocji i Informacji Politechniki Warszawskiej