#ETtalks: Engineering Tomorrow talks
Blog Ekologia Idea smart city Innowacje i biznes Relacje Technologie

#ETtalks w Warszawie. Inspiracje na przyszłość [wideo]

17 kwietnia w Muzeum Polin w Warszawie odbyła się polska edycja konferencji Engineering Tomorrow talks (#ETtalks). Niestety, nie mogłem wziąć w niej udziału osobiście, czego ogromnie żałuję. Na szczęście wystąpienia wszystkich mówców są dostępne w sieci. A było kogo słuchać: Rachel Kyte, Carlo Ratti, Natalia Hatalska, czy gość specjalny wydarzenia Denis Urubko.

#ETtalks jest częścią globalnej serii konferencji z udziałem wybitnych mówców i wizjonerów, którzy zaprezentowali najnowsze trendy w technologiach dla klimatu i energii oraz innowacyjne koncepcje inteligentnych budynków i miast przyszłości. Dla mnie, fana wydarzeń TED i TEDx, inspiracja #ETtalks jest oczywista. To żaden wstyd wzorować się na dobrych przykładach, a gdy w dodatku oryginał rozwija się w kreatywny sposób – to już powód do sporych oklasków. Ponieważ organizatorom to się udało, to duże brawa należą się Danfoss Group.

#ETtalks w Warszawie

#ETtalks: Engineering Tomorrow talksNa warszawską konferencję zarejestrowano blisko 500 uczestników, którzy w najnowocześniejszej oprawie multimedialnej mogli korzystać z networkingu, rozmawiać z ekspertami i wymieniać doświadczenia. Była to również okazja do wzajemnych inspiracji i nawiązania wielu wartościowych kontaktów. Tematyka tej innowacyjnej konferencji dotyczyła m.in. wizji miast i budynków przyszłości; systemów efektywnych energetycznie, które nie tylko konsumują energię, ale również mogą ją produkować; supermarketach, które mogą stać się wirtualną elektrownią i biur przyszłości.

Gośćmi #ETtalks były wybitne osobowości ze świata nauki, technologii i biznesu, które tworzą lub wpływają na powstawanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie poprawy efektywności energetycznej. Engineering Tomorrow talks było unikalną okazją by spotkać i posłuchać ich na żywo w Warszawie. Najczęściej są gośćmi World Economic Forum w Davos, Climate Summit, NYC Climate Week czy TEDex. Dzięki nim i odbywającej się konferencji #ETtalks, Warszawa 17 kwietnia stała się centrum debaty o najnowszych trendach technologicznych dla klimatu i energii oraz inteligentnych budynkach.

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie Danfoss Poland.

Wystąpienia

Rachel Kyte, CEO organizacji Sustainable Energy for All i Specjalny Reprezentant Sekretarza Generalnego ONZ do spraw SEforALL, mówiła o potencjale efektywności energetycznej w budynkach. Do 2050 roku 7 miliardów ludzi będzie mieszkać w ośrodkach miejskich. Konflikty, warunki klimatyczne, a także szansa na lepsze życie to czynniki, które popychają miliony ludzi w stronę miast. Jednocześnie zmiany klimatu sprawiają, że życie w coraz większej liczbie miast staje się nieznośne. Prezentacja Rachel Kyte starała się odpowiedzieć, w jaki sposób tworzymy lepsze, bardziej przyjazne budynki, które pomagają wyciągnąć ludzi z ubóstwa i dać im szansę na dobre życie. Wskazała na możliwości działania – sposoby redukcji emisji gazów cieplarnianych czy oszczędzania energii. W swoim przemówieniu w czasie konferencji Rachel apelowała, abyśmy wyobrazili sobie świat innowacji, napędzany wydajnością, który przynosi odpowiedzi na dzisiejsze wyzwania związane z energią i klimatem.

Kjell H. Strøm Starszy Wiceprezydent Sprzedaży i Marketingu w obszarze Chłodnictwa w Danfoss pokazał, jak supermarket może stać się wirtualną elektrownią. Pierwsze supermarkety jutra już istnieją w północnych Niemczech. Stając się jednocześnie producentem i konsumentem energii. Jak przekształcić każdy supermarket w prawdziwie zielonego sprzedawcę? Musimy sprawić, by supermarkety były energooszczędne i cyfrowe, wykorzystać pełen potencjał systemu chłodniczego w supermarkecie. Wreszcie – połączyć supermarkety z systemem energetycznym – łącząc energię elektryczną, ogrzewanie, chłodzenie i wodę – w skrócie łącząc supermarkety z sieciami cieplnymi. W trakcie konferencji #ETtalks Kjell podzielił się tajemnicą supermarketów jutra. Pokazał też, że zamiast zużywać 2% europejskiej energii elektrycznej, supermarkety mogą stać się ekologicznym źródłem energii jutra i zastąpić ponad 10 konwencjonalnych elektrowni węglowych w Europie.

https://www.youtube.com/watch?v=lxk9JYkWe_c

Stanislav Frnka, Prezes Zarządu HB Reavis Poland, opowiedział o budowie najwyższego budynku w UE, która trwa w Warszawie – VARSO PLACE. Na #ETtalks Stanislav dzieli się swoimi doświadczeniami i podejściem do zrównoważonego rozwoju.  Według niego, projekt takiej skali, jak przedefiniowanie panoramy Warszawy i wyznaczenie nowych standardów wysokości na poziomie europejskim, może się odbyć tylko z naciskiem na zielone technologie i ścisłą współpracę między interesariuszami.

Aleksandra Przegalińska filozofka i ekspert od sztucznej inteligencji, na co dzień pracująca w MIT w Stanach Zjednoczonych, odsłoniła przed uczestnikami tajemnice sztucznej inteligencji i o tym jak współpracujemy z technologiami.  Aktualne zainteresowania badawcze Aleksandry obejmują konsekwencje wprowadzenia systemów sztucznej inteligencji do sfer społecznych i zawodowych ludzi, a także technologii noszenia i interakcji człowiek/bot. W specjalnym wywiadzie dla #ETtalks, Aleksandra zabrała widzów w podróż od wczesnych początków sztucznej inteligencji, do jej obecnych osiągnięć i perspektyw na przyszłość, z naciskiem na to, w jaki sposób internet przedmiotów i uczenie maszynowe sprawią, że budynki będą lepiej reagować na „potrzeby i uczucia” ich mieszkańców.

Katarzyna Zawodna-Bijoch, Prezes biurowej spółki Skanska w Europie Środkowo-Wschodniej pokazała, jak inteligentne biurowce mogą zwiększyć efektywność naszej pracy, pomagając w zarządzaniu oświetleniem, temperaturą i personalizacją ustawień, zbierając dane w czasie rzeczywistym co może być pomocne w analizie wykorzystania przestrzeni. Czujniki parkingowe z inteligentnym dostępem pomoże zaparkować samochód, a dostępy do budynku za pomocą telefonu komórkowego i inteligentnego zegarka może nas uwolnić od kart dostępu. W czasie #ETtalks, Katarzyna pomogła nam zobrazować, jak przestrzeń biurowa będzie wyglądać, pachnieć i funkcjonować za 20-30 lat od teraz i wyjaśnia, dlaczego musimy uczynić zrównoważony rozwój priorytetem, kiedy przekształcimy tę wizję w rzeczywistość.

Carlo Ratti, architekt, inżynier oraz wykładowca na Massachusetts Institute of Technology, został uznany przez magazyn The Wire za jednego z tych, którzy zmienią świat. Carlo Ratti zaprosił uczestników konferencji do fascynującej podróży przez miasta, które czują. W #ETtalks Carlo przedstawił zestaw inspirujących przykładów – z Nowego Jorku, Rzymu i Neapolu – o tym, jak wykorzystać nowe narzędzia cyfrowe do tworzenia inteligentnych miast jutra.

Waldemar Olbryk, Członek Zarządu Echo Investment pogłębił temat w wywiadzie z prowadzącym #ETtalks – Ralphem Talmontem, kuratorem TEDxWarsaw. Dowiódł, że Miasto może być inteligentne, tylko wtedy, kiedy odpowiada na podstawowe potrzeby żyjących w nim mieszkańców. W swojej sesji #ETtalks Waldemar wyjaśnił rolę dewelopera w definiowaniu kultury inteligentnych miast. Mówił o tym, jak duży mamy wpływ na to, w jaki sposób przygotować miasta do organizacji i tworzenia wartości dla swoich nowych mieszkańców.

Natalia Hatalska znana analityczka trendów, założycielka i CEO Instytutu Badań nad Przyszłością – Infuture Hatalska Foresight Institute. Prognozowanie nie jest wróżeniem. Natalia wyjaśniła publiczności #ETtalks zasady jej pracy i zabrała wszystkich w odległą przyszłość, pokazując scenariusze i prognozy dla świata 2068 i dalej.

Denis Urubko, gość specjalny, himalaista, zdobywca Korony Himalajów i Kakarokum, pokazał wspólne punkty, łączące alpinistów i inżynierów.Pasja i silna motywacja do osiągania celów, krok po kroku, w zrównoważony sposób. Denis podzielił się swoimi doświadczeniami z publicznością #ETtalks, wśród nich w stawianiu czoła wyzwaniom związanym ze zmianą klimatu.

 

Na podstawie: materiały prasowe Danfoss Poland