Future Processing, Gliwice
Blog Innowacje i biznes Technologie

Future Processing: zmienia miasta, tworząc oprogramowanie

Polskich firm o zasięgu globalnym, które opracowują i oferują własne, zaawansowane rozwiązania technologiczne z obszaru smart city, jest niewiele. Na pewno jest jedna – Future Processing. Niedawno miałem okazję odwiedzić jej siedzibę i dziś chcę podzielić się wrażeniami. A jest ich trochę i nie dotyczą wyłącznie oferowanych przez firmę produktów.

Future Processing (FP) zostało założone w 2000 r. przez Jarosława Czaję, ówczesnego studenta Politechniki Śląskiej. Dziś, dzięki konsekwentnemu rozwojowi, firma zatrudnia ponad 870 osób, posiada m.in. oddział w Opolu, ponad 50 stałych klientów, realizuje zaawansowane projekty informatyczne, współpracuje z wyższymi uczelniami technicznymi.

– Future Processing jest firmą technologiczną. Rozumiemy możliwości, które daje rozwój technologii i realizujemy projekty, które są ważne dla naszych klientów, często ze względu na ich innowacyjność. Zawęziliśmy obszar naszych działań do branż, które mają znaczenie dla człowieka. Stąd między innymi nasze zaangażowanie w rozwiązania dla miast czy służące poprawie opieki zdrowotne – mówi Jarosław Czaja, CEO w Future Processing. – Szczególnie interesują nas zastosowania sztucznej inteligencji i uczenia maszynowego. Od początku istnienia firmy realizujemy projekty w tym zakresie, jednak dopiero teraz większa moc obliczeniowa komputerów i dostępność dużych zbiorów danych, pozwalają na budowanie skutecznych rozwiązań opartych o uczenie głębokie (ang. deep learning). Widzimy w tym ogromny potencjał i szansę na dalszy rozwój firmy – dodaje założyciel spółki.

Wiedza, która zmienia świat

Czym zajmuje się Future Processing? Najprościej byłoby napisać: tworzy oprogramowanie na zamówienie swoich klientów. Jednak byłoby to zbytnie uproszczenie, bo wiele firm się tym zajmuje, a niewiele osiąga sukces. Skala i poziom realizowanych projektów przez FP, wyjątkowe podejście do współpracy z klientami, konsekwentna dbałość o jakość, a także zgromadzone przez lata zasoby, wiedza i doświadczenie – to cechy pozwalające spółce podejmować największe i najbardziej ambitne wyzwania informatyczne, nie tylko w skali Polski, ale i całego świata.

Oczywiście, nie jest możliwe, aby specjalizować się we wszystkim. FP wyodrębniła kilka obszarów tematycznych, które są kluczowe dla jej działalności. To m.in. smart city, zdrowie, branża finansowa i ubezpieczeniowa czy usługi związane z analizą zdjęć satelitarnych. W każdym z nich spółka realizowała lub realizuje ambitne projekty, które – jakby to nie zabrzmiało górnolotnie – zmieniają świat. Najnowszym projektem, który publicznie został ogłoszony w grudniu ub.r., jest udział w konsorcjum FP Space, tworzonym przez firmy: KP Labs, FP Instruments oraz Future Processing.

Celem konsorcjum jest budowa satelity Intuition-1 z najbardziej wydajnym na świecie komputerem pokładowym i zaawansowanymi przyrządami do obserwacji Ziemi. FP będzie odpowiadało za stworzenie oprogramowania, które będzie interpretowało dane satelitarne napływające z orbity. Dzięki algorytmom zwiększającym rozdzielczość zdjęć satelitarnych, powstającym w ramach projektu SISPARE, będzie można przedłużyć „życie” już istniejących satelitów obserwacyjnych ze starszą optyką. Z kolei projekt AMMER pozwoli na stworzenie oprogramowania monitorującego – na podstawie zdjęć satelitarnych – np. zmiany związane z eutrofizacją wód śródlądowych. Obniży to ryzyko wystąpienia epidemii związanych z wodą, które mogłyby być niebezpieczna dla zdrowia. Za oba projekty, które są realizowane w ramach konsorcjum, odpowiada Future Processing.

Future Processing, GliwiceFirma nie zamyka się na świat. Ważnym elementem jej funkcjonowania jest obecność w lokalnym środowisku. FP współpracuje m.in. z Politechniką Śląską w Gliwicach, Uniwersytetem Śląskim, Uniwersytetem Opolskim i Politechniką Opolską. Pracownicy spółki dzielą się wiedzą przy okazji organizowanych przez siebie wydarzeń branżowych: konferencji Future Dev Day, Quality Excites, międzynarodowego maratonu programistycznego Deadline24, wykładów i cyklu warsztatów dla studentów DPTO (Dobre Praktyki Tworzenia Oprogramowania). Zaangażowani są również w takie inicjatywy, jak: Xamarin Dev Days, Quality Meetup oraz projekty skierowane do lokalnej – opolskiej –  społeczności IT: DevOpole czy PiastCode 2017.

Future Processing dla inteligentnych miast

Warto wspomnieć o projektach realizowanych przez Future Processing w obszarze Smart City. Od 2008 r. spółka współpracuje z francuską firmą Parkeon, ogólnoświatowym potentatem przodującym w dostarczaniu rozwiązań dla branży transportowej oraz systemów parkingowych. FP tworzyła oprogramowanie dla projektów realizowanych przez Parkeon m.in. w Wielkiej Brytanii, Sydney czy Helsinkach (oprogramowanie dla systemu biletowania sieci transportu zbiorowego).

Obecnie FP rozwija coraz bardziej zaawansowane rozwiązania, których adresatem są i będą miasta oraz jego mieszkańcy. Wykorzystują one nowoczesne technologie, takie jak: Internet Rzeczy, sztuczną inteligencję czy deep learning. – Dzięki nim możemy przetwarzać ogromne zbiory danych o procesach zachodzących w mieście i funkcjonowaniu miejskiej infrastruktury. Bez technologii człowiek nie byłby w stanie przeanalizować i zinterpretować w krótkim czasie takiej ilości danych – wyjaśnia Szymon Janota, Business Unit Managing Director odpowiedzialny w FP za projekty z obszarów Future City oraz Future Healthcare.

Future Processing, GliwiceWykorzystując nowe technologie, FP może tworzyć np. skuteczniejsze oprogramowanie z zakresu monitoringu miejskiego CIVICO. Jest to system inteligentnej analizy wideo, który samodzielnie wykrywa niebezpieczne zachowania mieszkańców, np. wandalizm, czy samochody jadące pod prąd. – Odwzorowując działanie ludzkiego mózgu, maszyna uczy się prawidłowych sytuacji występujących w przestrzeni miejskiej. Jeżeli zatem system wykryje zachowanie odbiegające od normy, automatycznie to sygnalizuje, wspierając tym samym pracę człowieka. CIVICO będzie oczami, które nie tylko patrzą, ale które widzą i alarmują – wyjaśnia Szymon Janota.

Innym przykładem tworzonych przez FP rozwiązań dla miast jest SmartFlow. Wkrótce napiszę więcej o tym projekcie realizowanym przez Future Processing.

Unikalna kultura organizacji

Mottem FP jest „Great software… because we put People first”. Firma ma wyjątkowe podejście do swojego zespołu i do swoich klientów – prawdopodobnie to jest jedną z głównych przyczyn jej sukcesu. Mimo że w FP zatrudnionych jest ponad 870 osób (ponoć do niedawna prezes spółki osobiście rozmawiał z każdą osobą przed jej zatrudnieniem), to praca w niej bardziej przypomina tmosferę start-upu niż korporacji.

Future Processing, GliwiceZa tworzenie odpowiednich warunków pracy w FP odpowiada dział Culture – chyba jedyna tego typu jednostka w firmach w Polsce. Culture odpowiada za… kulturę organizacji, która została opisana poprzez zestaw pięciu wartości: jakość, atmosfera, rozwój, team spirit, pasja i zaangażowanie. Te wartości sami wybrali pracownicy FP. Elementem kultury organizacyjnej jest m.in. FP Adventure. To program wdrożeniowy dla nowych pracowników, realizowanych w pierwszych tygodniach pracy. Obok pracowników doceniają go eksperci, program został wyróżniony w konkursie „Siła Przyciągania”, organizowanym przez „Puls Biznesu”, Grupę Work Service oraz PwC.

Jak na polskie warunki spółka stworzyła niemal idealne warunki pracy. Ma własną jednostkę szkoleniową – FP Academy, która odpowiada za rozwój kompetencji pracowników zgodnie z ich zainteresowaniami, ale i potrzebami firmy. Komórka odpowiada nie tylko za szkolenia miękkie i twarde, zdobywanie certyfikatów, kursy języków i wyjazdy na konferencje, lecz również rozwija pracowników poprzez angażowanie ich jako trenerów wewnętrznych czy prelegentów konferencji branżowych.

FP Park, czyli Silicon Valley na Śląsku

Tym, co podczas wizyty w Gliwicach zrobiło na mnie ogromne wrażenie, jest siedziba Future Processing – FP Park. Jest to budowany od 2010 r. kompleks 4 połączonych ze sobą budynków, których nazwy przypominają, czym zajmuje się firma: Future One, Future Two, Future Three i Future Four (ten ostatni jest obecnie rozbudowywany). 2-3 kondygnacyjne, nowoczesne budynki zapewniają komfortowe warunki dla pracowników. Sposób aranżacji wnętrz ma ułatwiać budowanie relacji międzyludzkich i wspierać szybkie adaptowanie się do zmiennych warunków biznesowych. Oprócz powierzchni biurowych, na terenie parku technologicznego FP znajduje się szereg udogodnień:

  • Biblioteka, której zasób woluminów ciągle się rozrasta. Ale o ich zakupie nie decyduje bibliotekarz, a realne potrzeby pracowników. Biblioteka rozwijana jest poprzez zakup książek z dowolnego miejsca na świecie, których chęć przeczytania zgłoszą pracownicy. Oczywiście kupowane pozycje muszą mieć związek z wykonywaną pracą.
  • Punkt przedszkolny „Fantastyczna Przygoda” dla dzieci pracowników – mimo że od wielu lat dużo mówi się o tworzeniu przez pracodawców takich punktów, to w wielu sporych firmach wciąż ich nie ma. FP nie mówi, ale ma. W dodatku „Fantastyczna Przygoda” oferuje naprawdę wyśmienite warunki dla dzieci.
  • Progress Bar – to kompleks, w którym nie tylko jest restauracja dla pracowników z kuchnią śródziemnomorską (wyśmienite jedzenie – sprawdzone), ale znajdują się w nim również spa (sauny, jacuzzi, zabiegi kosmetyczne, zajęcia fitness) i siłownia z wykwalifikowanymi trenerami.
  • Fun roomy – pokoje przeznaczone na relaks i rozrywkę, w których pracownicy mogą spędzić czas, aby na chwilę oderwać się od obowiązków, złapać dystans i wrócić z nowymi pomysłami do pracy.

Oczywiście, nowoczesna i komfortowa siedziba nie zastąpi wiedzy i doświadczenia pracowników. Ale na pewno przyciąga do pracy tych najzdolniejszych, ambitnych i chcących rozwijać się w kreatywnym otoczeniu.

Podsumowanie

Future Processing to wręcz wzorcowy przykład firmy, której misją jest „Better Future”. Konsekwentnie rozwijana od 18 lat. Dbająca o klientów i pracowników. Dostosowująca się do zmian zachodzących na świecie. Podczas pobytu w jej siedzibie odniosłem wrażenie, że jest dopracowana w każdym aspekcie swojego działania. Jednak najważniejsze są jej produkty, w tym również te z obszaru Smart City, które mają czynić świat lepszym.

Future Processing, Gliwice

Fot. Future Processing