Clipster w Gdańsku
Aktualności Innowacje i biznes Lifestyle Smart Citizen

Gdański Clipster: przystań dla cyfrowych nomadów

Clipster, znajdujący na terenie gdańskiego Wrzeszcza, to pierwszy w Polsce twórczy dom dla osób z pomysłami na biznes. Rozwijany wspólnie przez Gdański Inkubator Przedsiębiorczości STARTER i akcelerator Alfabeat, przy wsparciu Miasta Gdańska, od dwóch lat przyciąga osoby z różnych rejonów Polski oraz świata, które testują swoje biznesowe pomysły w kreatywnym, międzynarodowym gronie. W tym roku twórcy Clipstera idą o krok dalej i rozpoczynają rekrutację do projektu dla cyfrowych nomadów, czyli osób pracujących zdalnie z dowolnego miejsca na świecie. Tym miejscem może być właśnie Gdańsk!

W Clipsterze mieszkali już mieszkańcy Polski, USA, Mołdawii czy Hiszpanii. Clipster był dla nich okazją do szybkiej 3-miesięcznej weryfikacji pomysłów. Zgodnie z ideą popularnego za granicą „colivingu” mieszkali pod jednym dachem i współpracowali z biznesowymi mentorami. Działalność Clipstera doceniło startupowe grono. Otrzymał on nagrodę podczas polskiego finału międzynarodowego konkursu Central European Startup Award. Jako laureat reprezentował polskie innowacje na globalnym finale.

– Nagroda przyznana Clipsterowi motywuje nas do dalszego rozwoju przestrzeni. Dlatego w tym roku zapraszamy do Clipstera także cyfrowych nomadów. To coraz liczniejsza grupa ludzi, którzy łączą codzienną pracę z podróżami. A więc Gdańsk dołącza do Bali, San Diego czy wysp tajlandzkich, które znane są z otwartości na zagranicznych przedsiębiorców – mówi Agnieszka Cichocka, koordynatorka Clipstera z ramienia Gdańskiego Inkubatora Przedsiębiorczości STARTER.

Na rezydentów Clipstera czekają mikroapartamenty w klimatycznych rejonach dzielnicy Wrzeszcz. A także liczne szkolenia i spotkania z uznanymi przedsiębiorcami oraz mentorami. Co więcej, twórca najbardziej perspektywicznego projektu otrzyma grant w wysokości 20 tys. złotych od akceleratora Alfabeat.

W grudniu grant trafił do Danisha Soomro, który w Clipsterze pracował nad rozwiązaniem dla podróżujących – Kocham podejmować wyzwania i podróżować, więc w sposób naturalny postanowiłem rozwiązać znaczący problem dla podróżujących. Stworzyłem „Lana”, portal który odnajduje kryteria przyznania wizy w zależności od obywatelstwa użytkownika platformy. Jestem Pakistańskim Kanadyjczykiem, studiowałem w Wielkiej Brytanii, pracowałem w IT w Ameryce Północnej i Niemczech. Cieszę się, że w Gdańsku mogłem poznać tak wiele wyjątkowych ludzi. Relacje, które nawiązałem w Polsce są cenniejsze od jakichkolwiek pieniędzy – podsumowuje Danish Soomro.

Pierwsze sukcesy Clipsterów

Clipster daje okazję na 3-mięsieczne przetestowanie swoich pomysłów i stworzenie planów na przyszłość. Niektórzy jego mieszkańcy zweryfikowali negatywnie swoje projekty i zaczęli pracę nad nowymi, a część z nich gwałtownie się rozwinęła. Oto historie niektórych rezydentów:

Piotr Białobrzeski – Wystartował z firmą Machinaroom, której pomysł powstał w Clipsterze.

Janek Witkowski – pozyskał inwestora na rozwój projektu 7journey.com. To platforma, na której młode osoby z ambitnym wyzwaniem znajdą kogoś, kto zrealizował podobny cel i chce się podzielić doświadczeniem.

Monika Michalak –  rozwinęła swoją firmę rekrutującą programistów do branży gamingu. Do jej zespołu dołączył inny rezydent Clipstera – Filip Biedrzycki. Obecnie rozwijają startup w programie akceleracyjnym w Chile.

Danish Soomro został wyróżniony na koniec pobytu w Clipsterze i otrzymał grant w wysokości 20 tys. zł od funduszu Alfabeat. Po pobycie w Clipsterze również dostał się do programu akceleracyjnego w Chile.

Olga Pustovalova – w Clipsterze rozwijała aplikację dla cukrzyków Diabietes Lab.

Maciej Górecki – będąc w Clipsterze wszedł w biznes browarniczy, co od początku było jego celem.

Adam Spittal – rozwinął swoją firmę SchemOut oferującą szkolenia zwiększające kompetencje zawodowe.

Marek Wolański – w Clipsterze rozwinął swoją agencję interaktywną / social media i  pozyskał kolejnych klientów.

Oferta dla cyfrowych nomadów

Przedsiębiorcy, w tym cyfrowi nomadzi, mogą zamieszkać w gdańskiej przestrzeni od kwietnia. Miejsca można rezerwować na stronie: www.clipster.pl. Clipster posiada także ofertę dla osób, które chciałyby wziąć udział w warsztatach, ale nie wynajmować mikropartamentu.

Źródło: informacje prasowe Urzędu Miasta Gdańska
Fot. informacje prasowe Urzędu Miasta Gdańska / M. Młynarczyk