Gdańszczanie polubili płatności online za usługi publiczne
Aktualności Infrastruktura Innowacje i biznes

Gdańszczanie polubili płatności online za usługi publiczne

Mija rok, odkąd klienci Urzędu Miejskiego w Gdańsku mogą dokonywać płatności online za cześć usług publicznych. Od marca do końca grudnia 2017 r. w ten sposób dokonano około 4300 transakcji na łączną kwotę ponad 334 tys. zł.

– Nasi klienci najchętniej płacą w ten sposób za czynności związane z rejestracją pojazdów (1701 transakcji) i prawem jazdy (1048 transakcji) – wyjaśnia Tomasz Filipowicz, zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich, kierownik Kancelarii Urzędu. Innymi możliwymi transakcjami, za które można zapłacić online, są np. płatności w Urzędzie Stanu Cywilnego, meldunki, opłaty skarbowe czy za licencje taxi i przewozy.

– Dzięki temu nie musimy stać w kolejce na poczcie czy w banku, ani też nie musimy przepisywać ręcznie numeru rachunku i danych odbiorcy. Zmniejszamy wtedy ryzyko pomyłki oraz oszczędzamy czas – mówi Filipowicz i dodaje, że tegoroczną nowością jest możliwość płacenia online za podatek od nieruchomości i opłaty z tytułu użytkowania wieczystego. – Procedura jest prosta: wystarczy wejść na stronę oplaty.gdansk.pl, wybrać „podatek od nieruchomości”, w odpowiednim miejscu wpisać kwotę oraz pierwsze i ostatnie cyfry rachunku podanego na decyzji podatkowej, uzupełnić dane osobowe i wybrać formę płatności – dodaje.

System Płatności Online BM jest zintegrowany ze stroną internetową oplaty.gdansk.pl. Wśród czynności, za które można rozliczyć się za pomocą internetu, są m.in.: opłaty skarbowe, rejestracja pojazdów, zezwolenia budowlane czy sprawy meldunkowe. Do najpopularniejszych typów procesów bankowych należą przelewy linkowe (m.in. mTransfer, Pekao24 czy iPKO) oraz płatności kartami (w tym VISA, VISA Electron czy MasterCard). Po transakcji klient otrzymuje na wskazany adres e-mail potwierdzenie, które po wydrukowaniu przedstawia w urzędzie jako poświadczenie dokonania transakcji.

– Płatności on-line to szybki, bezpieczny sposób na regulowanie urzędowych opłat. Chcemy ten system rozwijać o nowe funkcje, tak aby docelowo za każdą procedurę w miejskiej administracji można było zapłacić online – zachęca Filipowicz. Warto też przypomnieć, że obok płatności online inną, cieszącą się dużą popularnością, usługą jest możliwość rezerwacji wizyty w Zespołach Obsługi Mieszkańców przez internet, z której co roku korzysta około 40 tys. osób.

Źródło: Urząd Miasta Gdańsk