Gdynia rozpoczyna współpracę z Tajpej w zakresie polityki smart cities
Aktualności Idea smart city

Gdynia rozpoczyna współpracę z Tajpej w zakresie polityki smart cities

Gdynia podpisała list intencyjny z Tajpej dotyczący współpracy w zakresie wdrażania polityki inteligentnych miast. Nawiązanie współpracy nastąpiło podczas odbywającego się w Tajpej spotkania światowych liderów smart cities. W spotkaniu tym uczestniczy ponad 100 prezydentów i wiceprezydentów najbardziej „smart” miast i metropolii na świecie. Przy tej okazji omawiane są skuteczne i przyjazne mieszkańcom rozwiązania.

Gdynia uznawana jest za inteligentne miasto między innymi poprzez realizację działań w obszarze konsultacji społecznych, rozwiązań transportowych, otwierania danych i konsekwencji w realizacji strategii rozwoju, ukierunkowanej na dbałość o jakość życia w mieście. Wśród polskich miast zaproszonych do udziału w globalnym spotkaniu prezydentów najinteligentniejszych miast świata znalazł się jeszcze Wrocław i Poznań.

Gdynia rozpoczyna współpracę z Tajpej w zakresie polityki smart cities– Bardzo się cieszę z możliwości rozmów z najskuteczniejszymi w działaniu liderami miast i metropolii na świecie. W ubiegłym roku – pierwszą certyfikacją „Inteligentnego Miasta” w Polsce – ISO 37120 – zaczęliśmy pełnić rolę już nie tylko lidera rozwiązań Smart City w regionie i Polsce, ale także poza granicami kraju. Dzisiaj przyglądają nam się najwięksi i najlepsi na świecie, a Gdynia wskazywana jest jako wzorzec, co niezwykle cieszy i daje uzasadnione powody do dumy – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.

W ostatnim czasie dzięki inicjatywie Gdyni zaczął w Trójmieście funkcjonować carsharing. Urząd Miasta, jako jeden z nielicznych w Polsce, daje mieszkańcom możliwość załatwienia sprawy służbowej w sobotę w budynku UM lub poprzez rekordową w skali kraju ilość wniosków elektronicznych. W ubiegłym roku miasto jako pierwsze w Polsce zdobyło certyfikat ISO 37120, a od niemalże roku działa portal otwartych danych, który jako jeden z nielicznych w tej kategorii daje możliwość weryfikacji i korzystania z danych w trzech formatach: CSV, API oraz JSON.

Źródło: Urząd Miasta Gdyni
Fot. Urząd Miasta Gdyni