Gdynia z certyfikatem ISO 37120
Aktualności Filmy Idea smart city Rankingi

Gdynia z certyfikatem ISO 37120

Dziś władze Gdyni pochwaliły się sukcesem, jakim jest uzyskanie przez to miasto certyfikatu ISO 37120 – „Zrównoważony rozwój społeczny – Wskaźniki usług miejskich i jakości życia”. To pierwsze miasto w Polsce oraz w całej Europie Wschodniej, które spełniło wymagania, aby otrzymać certyfikację World Council on City Data. 

Gdynia z certyfikatem ISO 37120– W dzisiejszym świecie podnoszenie standardów jakości życia jest bardzo ważne. Nie tylko musimy zbierać i gromadzić własne doświadczenia, ale przede wszystkim powinniśmy szukać wzorów dobrych praktyk na całym świecie i wdrażać je z myślą o naszych mieszkańcach. Mamy jako miasto aspiracje globalne, co oznacza, że chcemy porównywać się z najlepszymi ośrodkami. Certyfikat ISO 37120 jest właśnie narzędziem, które pozwala w sposób uporządkowany, zewnętrzny, obiektywny udostępnić i zebrać dane oraz konfrontować je z tymi pochodzącymi z ośrodków takich, jak: Londyn, Amsterdam, Barcelona, Los Angeles czy Dubaj. – tłumaczy prezydent Gdyni Wojciech Szczurek.

Prace związane z certyfikacją Gdyni trwały prawie rok. W maju zeszłego roku wspólnie z firmą ThinkIt Consulting rozpoczęliśmy przygotowania od analizy. W grudniu certyfikacja zakończyła się na poziomie polskim, a następnie przez okres 4-5 miesięcy to właśnie Kanadyjczycy sprawdzali, czy wszystkie dane są kompletne. W maju wpłynęła do nas informacja, iż certyfikat został nam przyznany jako pierwszym w Polsce. – mówi Bartosz Bartoszewicz, wiceprezydent Gdyni.

Wskaźniki, na podstawie których dokonywana jest certyfikacja, zebrano w 17 kategoriach: ekonomia, edukacja, energia, środowisko, finanse, straż pożarna i reagowanie kryzysowe, zarządzanie, zdrowie, rekreacja, bezpieczeństwo, schronienie, odpady stałe, telekomunikacja i innowacja, transport, urbanistyka, ścieki, woda i kanalizacja. Te następnie podzielono na podstawowe (46) i dodatkowe (54). W zależności od tego, ile wskaźników w mieście może zostać zmierzonych, certyfikacja odbywa się na poziomie aspirującym, brązowym, srebrnym, złotym lub platynowym.

Gdynia z certyfikatem ISO 37120Gdynia swą obecność w gronie certyfikowanych miast rozpoczęła od poziomu aspirującego. – Rok temu rozpoczęliśmy współpracę z założeniem, że podejmiemy się wspólnie certyfikacji na jednym z wybranych poziomów dostępnym przez organizację kanadyjską. Przyjęliśmy założenie, że idziemy ścieżką taką jak Helsinki, Amsterdam, Szanghaj, czyli najpierw podchodzimy do poziomu aspirującego, sprawdzamy możliwość pozyskania wszystkich danych twardych dla 100 wskaźników i w ten sposób przygotowujemy się, aby w kolejnym roku od razu wskoczyć na poziom wyższy – sądzę, że bez problemu na poziom złoty. – mówi Adam Kruczek z firmy ThinkIt Consulting.

Gdynia, wraz z 43 pozostałymi certyfikowanymi miastami z całego świata, jest zarejestrowana na międzynarodowym, ogólnodostępnym portalu World Council On City Data, gdzie jej wskaźniki można porównywać z innymi ośrodkami.

Certyfikat WCCD przyznawany jest na rok. O tym, czy dane miasto ponownie przystąpi do procesu weryfikacji i zdecyduje się ubiegać o certyfikat na wyższym poziomie, decydują jego władze najpóźniej na trzy miesiące przed upływem terminu, na jaki przyznano normę ISO. W przypadku Gdyni będzie to luty 2018 roku.

Spot promujący Gdynię jako inteligentne miasto

W ubiegłym tygodniu pisałem o wirtualnym pojedynku na spoty, jak odbyły Warszawa i Wrocław. W przeciągu tygodnia oba miasta wypuściły filmiki promujące je jako smart cities. Dziś, z okazji ogłoszenia certyfikacji ISO 37120, swój spot pokazała również Gdynia. Kto następny?

Źródło: www.gdynia.pl