Panel ekspercki. Geologia dla miast. Zarządzanie przestrzenią podziemną w Smart City.
Blog Ekologia Idea smart city Infrastruktura Patronaty Przestrzeń Zaproszenia

Panel ekspercki: Geologia dla miast. Zarządzanie przestrzenią podziemną w smart city [zaproszenie]

GEOSMART CITY – podziemne miasto to science fiction czy rzeczywistość? Zapraszam pasjonatów miast na interesujący i unikalny w Polsce panel dyskusyjny o tym, w jaki sposób geologia może wesprzeć tworzenie inteligentnych miast. Jak optymalnie zarządzać częścią podziemną miast? Gdzie znaleźć odpowiednie dane geologiczne? W czym mogą one pomóc władzom miast i inwestorom? – na te pytania odpowiedzą biorący udział w dyskusji  znamienici eksperci. Panel jest objęty patronatem medialnym Smart City Bloga, a ja będę miał przyjemność być jego moderatorem.

Pomysłodawcą i organizatorem panelu jest Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy – w ramach konferencji EkoSfera przygotowanej przez Ministerstwo Środowiska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wydarzenie towarzyszy Międzynarodowym Targom Ochrony Środowiska POL-ECO SYSTEM w Poznaniu. Panel odbędzie się 25 października w godz. 10.00-11.00

Dlaczego geologia jest ważna dla smart city?

Obszar 66 największych polskich miast to zaledwie 2,4% powierzchni kraju, ale liczba osób zamieszkująca te miasta to aż 33% całej ludności w Polsce. Szybki rozwój powoduje, że miasta dynamicznie zagospodarowują przestrzeń podziemną. Co jest zgodne z ideą Smart City, wprowadzaniem technologii BIM oraz inteligentnym zarządzaniem informacją związaną z przestrzenią miejską CIM (City Information Modelling).

Wolnych miejsc do inwestowania, zwłaszcza atrakcyjnych, jest coraz mniej, a potrzeby rosną. Chcemy by miasta były smart. Ale czy, stając się smart, w sposób zrównoważony korzystają z zasobów geologicznych i zapobiegają skutkom ingerencji w środowisko geologiczne? Aby optymalnie zarządzać częścią podziemną miast, mądrze korzystać z jej zasobów (ograniczając smog, zapewniając dostawy wody pitnej) i bezpieczne realizować inwestycje, musimy wiedzieć jak najwięcej o geologii.

Gdzie znaleźć takie dane? W czym mogą one pomóc władzom miast i inwestorom? Jak geologia może wesprzeć tworzenie inteligentnych miast w praktyce? Na te i inne pytania odpowiedzą zaproszeni goście, samorządowcy, inwestorzy, prawnicy i geolodzy.

Uczestnicy panelu dyskusyjnego

Wprowadzeniem do debaty będzie krótki film ukazujący, jak dzięki nowoczesnym technologiom można ogrzewać i chłodzić zabudowę miejską w wykorzystanie ciepła Ziemi.

W dyskusji wezmą udział:

  • Grzegorz Boroń – Dyrektor Wydziału Zintegrowanego Rozwoju, Urząd Miasta Bydgoszcz
  • Piotr Janas – Prezes Zarządu SHH Sp. z o.o., Wrocław
  • Marek Kuna – Wydział Strategii i Obsługi Inwestorów, Urząd Miasta Lublin
  • Wojciech Lenartowicz – Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Instytut Remediacji Terenów Zanieczyszczonych
  • Edyta Majer – Zastępca kierownika Programu Geozagrożenia i Geologia Inżynierska, Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy, Warszawa
  • Jarosław Zawadzki – Zastępca Dyrektora Zarządu Geodezji i Katastru Miejskiego Geopoz, Urząd Miasta Poznań
  • Przedstawiciel Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej

Moderatorem będzie Bartosz Dominiak (Smart City Blog).

Gdzie i kiedy?

Panel odbędzie się 25 października w godz. 10.00 – 11.00 w Pawilonie 15 w Centrum Kongresowym Międzynarodowych Targów Poznańskich przy ul. Głogowskiej 4 w Poznaniu. 

Panel ekspercki. Geologia dla miast. Zarządzanie przestrzenią podziemną w Smart City.

 

Smart City Blog jest patronem medialnym wydarzenia.