Huawei, eLTE MCCS
Bezpieczeństwo Blog Infrastruktura Technologie

Huawei zaprezentował w Berlinie rozwiązanie dla sektora bezpieczeństwa publicznego

W minionym tygodniu na zaproszenie Huawei wziąłem udział w targach Critical Communications World 2018 w Berlinie. Podczas wydarzenia Huawei zainaugurowało swój produkt adresowany do sektora bezpieczeństwa publicznego. eLTE Multimedia Critical Communications System (eLTE MCCS), bo tak nieco skomplikowanie nazywa się to rozwiązanie, ma za zadanie usprawnić komunikację służb odpowiedzialnych za nasze bezpieczeństwo, zarówno w codziennych działaniach, jak i w sytuacjach nadzwyczajnych.

Huawei, eLTE MCCSCCW to jedna z najważniejszych imprez sektora radiokomunikacji na świecie. W jednym miejscu spotykają się twórcy rozwiązań technologicznych, producenci sprzętu, operatorzy systemów telekomunikacyjnych i użytkownicy. CCW tradycyjnie jest też miejscem premier nowych produktów w branży. W Berlinie jedną z premier zaprezentowało Huawei.

Mimo że w naszym codziennym życiu standardem jest komunikacja bezprzewodowa nie tylko w formie głosowej, ale również obejmująca obraz i wymianę różnorodnych danych, to służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo w przeważającym stopniu nadal komunikują się głównie wykorzystując transmisję głosową. To powoduje, że ich wydajność i skuteczność nie jest na najwyższym możliwym poziomie. Jednocześnie różne służby są wyposażone w rozmaity sprzęt, nie zawsze ze sobą kompatybilny i umożliwiający bezproblemową współpracę.

eLTE MCCS: od prewencji do predykcji

Huawei, eLTE MCCSZaprezentowany przez Huawei system eLTE MCCS jest kompleksowym rozwiązaniem zapewniającym komunikację multimedialną dostosowaną do wymagań sektora bezpieczeństwa publicznego. Rozwiązanie wychodzi naprzeciw wspomnianym ograniczeniom tradycyjnej komunikacji. Z jednej strony jest w stanie zapewnić wysokiej jakości komunikację multimedialną, a z drugiej – pozwolić na współpracę różnych systemów komunikacji i sprzętów. Dzięki swojej uniwersalności, platforma Huawei umożliwi stopniowe wycofywanie dotychczasowych starszych rozwiązań i modernizację sieci komunikacyjnych, przy jednoczesnym utrzymaniu świadczenia usług.

Na eLTE MCCS składają się trzy poziomy: platforma komunikacyjna, sieci łączności oraz terminale. Zapewnia to bezproblemową komunikację z wykorzystaniem: głosu, obrazu wideo, rozmaitych danych oraz danych GIS.  Choć system może współpracować z różnymi urządzeniami, to firma w ramach rozwiązania przygotowała dedykowany sprzęt do prowadzenia komunikacji głosowej i wideo. Może on  być wykorzystywany przez osoby, jak również instalowany na samochodach, motocyklach czy dronach.

Huawei, eLTE MCCSPrezentując eLTE MCCS Eric Sun, prezes Enterprise Wireless Business w Huwei, zwrócił uwagę na trzy funkcjonalności eLTE MCCS, które dostarczają wartości dodanej w stosunku do innych rozwiązań:

  • możliwość uruchomienia platformy w dowolnym miejscu – szczególnie przydatna, gdy zachodzą zjawiska utrudniające komunikację
  • pełna wiedza o zdarzeniu – dzięki wykorzystania danych z urządzeń policjantów oraz zamontowanych np. na pojazdach
  • współpraca w oparciu o różne usługi – rozwiązanie zapewnia płynne połączenia między publicznymi sieciami komunikacyjnymi i obecnymi wąskopasmowymi systemami trunkingowymi (takimi jak P25 / Tetra / DMR), a także umożliwia konwergencję danych z różnych sieci.

Huawei, eLTE MCCSHuawei zapewnia, że wdrożenie systemu oznacza przejście od prewencji do predykcji („from prevention to prediction”). Nie jest to – na szczęście – jeszcze wizja z „Raportu mniejszości”, ale w rzeczywistości jest to spory krok do przodu w stosunku do tego, co dziś jest w dyspozycji policji. Na pewno słyszeliście o kamerach instalowanych na mundurach policjantów (teraz taki projekt będzie realizowany np. w stołecznej straży miejskiej). Ale nagrania z tych kamer w żaden sposób nie wspierają interwencji w czasie rzeczywistym, mają wyłącznie charakter dowodowy, np. w sądzie. A gdyby tak obraz z kamery trafiał na żywo do centrum dyspozycyjnego? A gdyby prowadzący interwencję policjant mógł otrzymać do słuchawki (albo jeszcze lepiej – na wyświetlaczu na okularach) informację zwrotną o kontrolowanej właśnie osobie?

Tego typu rozwiązanie może okazać się niezwykle pomocne w sytuacjach nadzwyczajnych. Zamach terrorystyczny czy katastrofa naturalna – dzięki przekazywaniu na żywo obrazu i innych danych do centrum dowodzenia, możliwe jest szybkie włączenie do działań ratowniczych znacznie większych zasobów, np. ekspertów znajdujących się setki czy tysiące kilometrów od miejsca zdarzenia. A w przypadku braku komunikacji można szybko uruchomić własną sieć, która umożliwi sprawne prowadzenie akcji ratunkowej.

eLTE

Rozwiązanie eLTE MCCS wykorzystuje, także stosowany w Polsce, system eLTE autorstwa Huawei. Opiera się on na zaawansowanej bezprzewodowej technologii szerokopasmowej LTE, oferując przepustowość łącza downlink 100 Mb/s i uplink 50 Mb/s. Pojedyncza sieć może obsługiwać przesyłanie multimediów, korzystając z łączności trankingowej, szeregowanie komunikacji audio i wideo, monitoring wideo w jakości HD, ultra zdalne gromadzenie danych i usługi biura mobilnego.

Wykorzystanie eLTE nie musi się ograniczać wyłącznie do sektora bezpieczeństwa publicznego. Znalazło ono zastosowanie również w innych sektorach, np. transporcie czy przemyśle: w kolejach, na lotniskach, w portach, przy wydobyciu ropy. Przykłady takich rozwiązań zostały zaprezentowane na stoisku Huawei podczas CCW 2018. Szczególne wrażenie robiło duża różnorodność dedykowanego sprzętu, który wykorzystując eLTE pozwala usprawnić komunikację różnych służb. Były nowoczesne terminale służące do komunikacji osobistej (wykorzystujące system Android), rozmaite kamery, słuchawki, terminale do instalacji w samochodach i motocyklach oraz na dronach.

Jako swego rodzaju ciekawostkę¸ pokazującą tempo postępu technologicznego, warto wspomnieć eLTE Rapid – urządzenie do ustanowienia w ciągu 15 minut wydzielonej łączności bezprzewodowej w terenie. Dwa lata temu urządzenie wyglądało tak:

Huawei, eLTE MCCS

Dziś wygląda tak:

Huawei, eLTE MCCS

 

A na koniec sympatyczny filmik o smart city znaleziony na kanale Huawei: