Forum Inteligentnego Rozwoju 2017
Patronaty Relacje

Podsumowanie: II Forum Inteligentnego Rozwoju w Rzeszowie za nami [wideo]

23-24 października w Rzeszowie odbyło się II Forum Inteligentnego Rozwoju. Tegoroczna edycja wydarzenia skupiła wokół siebie niemal tysiąc gości – przedstawicieli rządu, polityków, przedsiębiorców, ludzi nauki czy samorządowców. Smart City Blog był patronem medialnym wydarzenia. 

Pierwszy dzień II Forum Inteligentnego Rozwoju upłynął pod znakiem wytężonych debat i dyskusji dotyczących fundamentalnych aspektów, na których nasi goście starają się nieustannie budować Polskę. Krajowe i inteligentne specjalizacje, bezpieczeństwo energetyczne Polski w Unii Europejskiej, kwestie związane z własnością intelektualną, prawem patentowym, ale także inteligentne rolnictwo precyzyjne i organiczne, inteligentne zarządzanie systemem edukacji, nowinki w gospodarce komunalnej, a nade wszystko bezpieczeństwo zdrowotne Polaków oraz bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni to ogrom fundamentalnych aspektów, a mimo to nasi prelegenci zdołali kompleksowo omówić każdy z nich.

Pierwszy dzień Forum zwieńczyła uroczysta gala wręczenia Polskiej Nagrody Inteligentnego Rozwoju. Nagroda w tym roku była przyznawana w następujących kategoriach: innowacyjna firma, szkolnictwo wyższe i nauka, samorząd przyjazny inwestorowi, innowacje mieszkaniowe oraz w dwóch kategoriach specjalnych: „Instytucja Roku” i „Człowiek Roku”. Podobnie jak w zeszłym roku również w tym zostały przyznane też Nagrody Główne.

Drugi dzień II Forum Inteligentnego Rozwoju otwarły rozważania na temat innowacyjnych technologii kosmicznych i lotniczych, ale równie istotne okazały się debaty poświęcone roli samorządów w kształtowaniu postępu zarówno kraju jak i polepszania komfortu życia samych mieszkańców. Nie zabrakło oczywiście rozważań dotyczących samej idei smart city i innowacyjnych technologii przemysłowych, które nierozłącznie wpisują się w tkankę miasta, nade wszystko jednak dyskutowano o nadziejach i zagrożeniach płynących dla człowieka z perspektyw jakie niesie rozwój sztucznej inteligencji.

Smart City Bloger moderatorem dwóch sesji podczas Forum

Podczas II Forum Inteligentnego Rozwoju miałem okazję być moderatorem dyskusji „Samorząd przyjazny inwestorowi”. Rozwój kraju to jednak nie tylko innowacje technologiczne i pionierskie odkrycia naukowe, ale również dbałość o komfort i jakość życia zarówno mieszkańców, jak też zrównoważony rozwój gospodarczy i atrakcyjność inwestycyjną terenów. O tym jak ważna jest troska o jednostki samorządu terytorialnego mówili: Romuald Antosik – burmistrz Miasta Turek, Andrzej Maciejewski – poseł i przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej, Krzysztof Nosal – starosta kaliski, Marceli Piekarek – wójt Gminy Moszczenica oraz Paweł Wais z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Moderowałem również sesję zatytułowaną „Inteligentne rozwiązania w budownictwie oraz idea i koncepcja smart city”. Jak budować inteligentne miasto? W jaki sposób organizować procesy inwestycyjne, by zarazem zoptymalizować koszty? To tylko niektóre z kwestii, które były przedmiotem interesujących prezentacji przedstawionych m.in. Krzysztof Banasiak z zarządu Fibar Group SA, Zbigniew Gaca-Richter –  prezesa zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej „Lazurowa” w Warszawie, dr Leszek Litwin – właściciela smart geomatic.

Smart City Blog był patronem medialnym wydarzenia. 

Fot. II Forum Inteligentnego Rozwoju