kaloryfer
Aktualności Ekologia Infrastruktura

Inteligentna Sieć Ciepłownicza w Warszawie na ukończeniu

Veolia Energia Warszawa zbliża się do zakończenia projektu Inteligentnej Sieci Ciepłowniczej (ISC). Projekt ma na celu systemowe ograniczenie emisji dwutlenku węgla. W ramach inwestycji warszawska sieć ciepłownicza wyposażona została w nowoczesną infrastrukturę, pozwalającą na monitorowanie i zintegrowane zarządzanie poszczególnymi elementami na odległość. 

– Wdrażane przez nas technologie sprawiają, że sieć ciepłownicza zbudowana na początku lat 50. ubiegłego wieku staje się siecią nowoczesną, siecią dostosowaną do współczesnych potrzeb oraz umożliwiającą zwiększanie efektywności energetycznej – mówi Jacky Lacombe, prezes zarządu Veolia Energia Warszawa S.A.

Zastosowane technologie pozwalają zdalnie kontrolować pracę trzech przepompowni, 79 komór ciepłowniczych oraz 2,5 tys. węzłów cieplnych. W wyniku przebudowy całe zarządzanie odbywa się z jednego centrum decyzyjnego. System zapewnia dyspozytorom stały dostęp do niezbędnych danych, a także „podpowiada” optymalne rozwiązania w oparciu o matematyczną analizę danych bieżących i historycznych. – Projekt Inteligentnej Sieci Ciepłowniczej jest unikalny ze względu na kompleksowość i skalę. Warszawska sieć ciepłownicza to największy tego typu system w Unii Europejskiej – obejmuje 1700 km sieci i 19 tys. obiektów, pokrywając 80 proc. zapotrzebowania stolicy. Choć pewne elementy Inteligentnej Sieci Ciepłowniczej są już stosowane w innych miastach, to warszawska sieć, z uwagi na swoją złożoność, wymagała stworzenia całkowicie innowacyjnego systemu – mówi Paweł Balas, Dyrektor Projektu ISC.

Monitoring, wizualizacja pracy i innowacyjna aplikacja

VeoliaW warszawskiej dyspozytorni mocy zainstalowana została nowa ściana graficzna. Na zainstalowanych monitorach widoczna jest mapa z parametrami pracy sieci ciepłowniczej, która wskazuje, m.in. miejsca potencjalnych awarii. Dane wyświetlane są dyspozytorom w ergonomiczny sposób, co ułatwia interpretację oraz usprawnia cały proces zarządzania siecią ciepłowniczą, a także przybliża Warszawę do modelu smart city.

Prawidłowe funkcjonowanie ściany graficznej zapewnia niestandardowe rozwiązanie IT, które umożliwia sterowanie oraz wizualizację całej sieci ciepłowniczej. – W ramach projektu ISC wdrożyliśmy dla Veolii system DOD. Podstawową funkcją oprogramowania jest wizualizacja aktualnego stanu warszawskiej sieci ciepłowniczej dzięki integracji DOD z systemami czasu rzeczywistego w Veolii. takich jak np. PI. Dyspozytorzy w każdej chwili mają możliwość zobaczenia podstawowych parametrów sieci, stanu pogody czy informacji o odbiorcach – mówi Marek Branicki, kierownik biura projektów w ConnectPoint.  Aplikacja została zbudowana w oparciu o technologię Javy oraz oprogramowanie firmy ESRI, dzięki której wyświetlane są mapy oraz schematy mapowe.

W ramach projektu ISC Veolia Energia Warszawa uruchomiła również system fotowoltaiczny na dachu przepompowni Golędzinów. Jest to rozwiązanie w systemie on-grid, które obniży zużycie energii elektrycznej przez przepompownię sieciową, a poza sezonem grzewczym umożliwi przekazanie „zielonego” prądu do sieci lokalnego operatora.

Inteligentna Sieć Ciepłownicza wpisuje się w rozwój stolicy

Biorąc pod uwagę aspekt ekologiczny Inteligentnej Sieci Ciepłowniczej, inwestycja ta doskonale wpisuje się w potrzeby i założenia rozwoju stolicy na najbliższe lata. W ostatnim czasie szczególnie głośno mówi się o zanieczyszczeniu powietrza. Poprawa jakości powietrza będzie jednym z wyzwań, z jakimi aglomeracja warszawska będzie musiała zmierzyć – podkreśla Katarzyna Kacpura z biura infrastruktury w Urzędzie m.st. Warszawy. – Wdrażany przez Veolię projekt stwarza okazję do zwrócenia uwagi mieszkańców na problem tzw. niskiej emisji. W przypadku dużych miast dobrze utrzymana i właściwie zarządzana sieć ciepłownicza jest podstawowym narzędziem w walce o czyste powietrze -dodaje. 

Ze względu na wymiar ekologiczny, projekt Inteligentnej Sieci Ciepłowniczej o wartości 52 mln zł uzyskał 30 proc. dofinansowanie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Na podstawie: materiały prasowe Veolia
Fot. Pixabay