Katowice
Idea smart city Zaproszenia

Konferencja w Katowicach. Inteligentne rozwiązania dla inteligentnej metropolii [zaproszenie]

16 października w Katowicach odbędzie się konferencja „Inteligentne rozwiązania dla inteligentnej metropolii”. Jest ona częścią projektu Smart Visegrad, którego celem jest pomoc w doskonaleniu regionalnych strategii i polityk dotyczących demograficznych i innych wyzwań społecznych i gospodarczych w gminach i władzach regionalnych, głównie poprzez włączenie koncepcji „inteligentnych regionów i inteligentnych miast” do strategii.

Koncepcja inteligentnego rozwiązania obejmuje również tworzenie środowiska przyjaznego dla uczestnictwa obywateli, współpracy wspólnotowej, innowacji, a także edukacji oraz rozwoju ludzkiego, społecznego i regionalnego w szerszym znaczeniu. Koncepcja inteligentnego rozwiązania obejmuje również tworzenie środowiska przyjaznego dla uczestnictwa obywateli, współpracy wspólnotowej, innowacji, a także edukacji oraz rozwoju ludzkiego, społecznego i regionalnego w szerszym znaczeniu.

Włączenie inteligentnych rozwiązań do regionalnych strategii i polityk może znacznie zwiększyć zdolność władz lokalnych do radzenia sobie z wszelkiego rodzaju wyzwaniami społecznymi, takimi jak migracja, starzenie się społeczeństwa, a nawet inne wyzwania, takie jak kwestie środowiskowe, restrukturyzacja gospodarcza i tak dalej.

Program

W katowickim spotkaniu przedstawiciele administracji, nauki i biznesu podzielą się wiedzą, doświadczeniem i planami na realną przyszłość w zakresie stosowania nowoczesnych technologii dla usprawnienia działania miasta i wygody obywateli.

W programie m.in.:

  • Dyskusja panelowa – Atrybuty „inteligencji” miast i aglomeracji
  • Prezentacja – dr Tomasz Kulisiewicz (Ośrodek Studiów nad Cyfrowym Państwem) – Po co i jak transformować miasto – narzędzia, korzyści, wyzwania
  • Prezentacja – Paweł Podsiadło (prezes Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum) – Integracja innowacji społecznych i technologicznych
  • Prezentacja – Zbigniew Litwin (architekt rozwiązań IT w Smart In) – Integracja i unifikacja rozwiązań IT – szansa na skuteczną odpowiedź na potrzeby Smart Society i Smart City
  • Prezentacja – Adam Piasecki (Instytut Technik Innowacyjnych EMAG) – Inteligentne miasto wobec niepełnosprawnych mieszkańców i gości
  • Dyskusja panelowa – Granice inteligencji co dało nam inteligentne miasto?

Aktualny program na stronie wydarzenia.

Udział i rejestracja

Udział w konferencji jest bezpłatny. Obowiązuje rejestracja poprzez formularz internetowy. Liczba uczestników ograniczona.

Smart Visegrad

Projekt Smart Viderad jest kontynuacją współpracy Śląskiego Klastra ICT z partnerami od roku 2017. Zakres działań, które będą realizowane w ramach projektu, obejmie następujące wydarzenia:
  • na Słowacji będzie to organizacja Kongresu V4 ITAPA 2018, wiodącego wydarzenia strategicznego dotyczącego cyfryzacji społeczeństwa na Słowacji. W tym roku ITAPA stała się oficjalnym wydarzeniem słowackiej prezydencji 2018/2019 Grupy Wyszehradzkiej. Kongres stworzy konstruktywną platformę, na której kraje wyszehradzkie będą mogły wymieniać najlepsze praktyki i dzielić się swoimi krajowymi podejściami w zakresie polityki cyfrowej. Wraz z kongresem ITAPA projekt będzie obejmował różne wydarzenia:
  • na Węgrzech organizacja 3-dniowej konferencji Infoter w Balatonfüred, będącej jedną z największych konferencji poświęconych innowacjom cyfrowym na Węgrzech.
  • w Polsce konferencja „Inteligentne rozwiązania dla inteligentnej metropolii” przeznaczona dla przedstawicieli JST, ekspertów, przedsiębiorców i mediów w regionie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
  • w Czechach warsztat „Inteligentne miasta i regiony”.

Wyżej wymienione wydarzenia i warsztaty stworzą platformę mającą na celu doskonalenie regionalnych strategii i polityk, poprzez uwzględnienie nowoczesnych technologii.