Blog Dane

ISO 37120: Gdynia uzyskała ponownie certyfikat, Warszawa po raz pierwszy. Oba miasta na poziomie platynowym

W 2017 roku Gdynia – jako pierwsze polskie miasto – przeszła udanie proces certyfikacji w ramach normy ISO 37120 „Zrównoważony rozwój społeczny – Wskaźniki usług miejskich i jakości życia”. Uzyskała wtedy poziom aspirujący. Tegoroczna recertyfikacja odbyła się na najwyższym poziomie – platynowym. W tym roku platynowy poziom uzyskała również Warszawa.

Certyfikat ISO 37120 posiada obecnie 5 miasta z Polski: Gdynia, Kielce i Warszawa (oba certyfikowane przez World Council on City Data) , Lublin (certyfikowany przez Polski Komitet Normalizacyjny) oraz Gdańsk (certyfikowany przez Polski Rejestr Statków).

Gdynia jako pierwsze polskie miasto przeszła proces ponownej certyfikacji. W tym roku udało się zweryfikować 95 wskaźników, co pozwoliło na uzyskanie certyfikatu na najwyższym poziomie – platynowym. Procedura certyfikacji przebiegała podobnie jak w poprzedniej edycji, tym razem jednak samodzielnie – bez wsparcia zewnętrznego (za pierwszym razem wsparcia miastu udzielała firma ThinkIT Consulting), co potwierdza, że miasto potrafi właściwie zidentyfikować wskaźniki miejskie oraz posiada wiedzę na temat obszarów opisywanych przez normę. Świadomość ta została potwierdzona przez niezależnego audytora reprezentującego kanadyjską organizację World Council on City Data (WCCD).

Zmierzenie efektów własnych działań jest dla wszystkich samorządów bardzo ważne, a dodatkowo robienie tego w sposób możliwy do zweryfikowania oraz porównywalny niezależnie od wielkości czy lokalizacji daje jeszcze większą korzyść. Dzięki ponownej certyfikacji możemy jednoznacznie stwierdzić, w którym miejscu znajduje się miasto, jaki jest poziom jakości życia w porównaniu z najbardziej rozwiniętymi ośrodkami miejskimi na świecie oraz potwierdzić, że Gdynia rozwija się w sposób zrównoważony – mówi wiceprezydent Gdyni ds. jakości życia Bartosz Bartoszewicz.

Mniej więcej równolegle z ponowną certyfikacją Gdyni, proces uzyskania certyfikatu po raz pierwszy przeszła Warszawa. Również na poziomie platynowym.

Wszystkie wskaźniki miast certyfikowanych przez World Council on City Data są publikowane na portalu danych www.dataforcities.org.