Normalizacja dla Smart Cities
Aktualności Idea smart city Patronaty Relacje

Jak normy mogą wspomóc inteligentny rozwój miast? [RELACJA]

Już po raz drugi Polski Komitet Normalizacyjny (PKN) zorganizował konferencję z cyklu „Normalizacja dla Smart Cities”. W trakcie spotkania, które odbyła się 16 listopada br. w warszawskim EuroCentrum Office Complex, zostały omówione praktyczne aspekty jak normy mogą wspomóc inteligentny rozwój miast i obszarów metropolitalnych.

Obchodzony 14 października Światowy Dzień Normalizacji, w tym roku z hasłem przewodnim: „Normy kształtują inteligentne miasta”, podkreśla, że właśnie dzięki normom miasta stają się bezpieczne, innowacyjne i zapewniają godną jakość życia mieszkańcom. PKN, wpisując się w ten przekaz, zorganizował drugą edycję konferencji „Normalizacja dla Smart Cities”.

Normalizacja dla Smart CitiesMiasta już teraz stanowią główne centra europejskiej gospodarki i innowacji, jednocześnie są kluczowym źródłem zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych. Szacuje się, że do 2050 r. liczba mieszkańców miast wzrośnie dwukrotnie. Wszystkie więc muszą stawić czoła kwestiom związanym ze zwiększeniem wydajności energetycznej, infrastrukturą, transportem i komunikacją oraz działaniom na rzecz ekologii. Jest to także ściśle powiązane z nowoczesną technologią i inwestowaniem w wiedzę i społeczeństwo. Za ideą inteligentnych miast kryje się konieczność kształtowania ich zrównoważonego rozwoju. W osiąganiu tych celów niezbędne są Polskie Normy.

Według PKN, smart city nie powstanie bez norm. To właśnie normy zawierają wiedzę ekspercką i najlepsze praktyki, które miasta mogą wykorzystywać i dostosowywać do swoich indywidualnych potrzeb.

Uczestnicy konferencji dyskutowali o tym, jak normalizacja kształtuje i wspiera miasta przyszłości. Mówiono m.in. o inicjatywach normalizacyjnych, bezpieczeństwie w realizacji strategii inteligentnego miasta, celach, korzyściach i wyzwaniach w transformacji w miasto smart oraz o procesie certyfikacji na zgodność z normą PN-ISO 37120. O doświadczeniach „miasta szczęśliwego” opowiedział Bartosz Bartoszewicz – wiceprezydent Gdyni, który na przykładzie swojego miasta pokazał nową jakość życia pierwszego certyfikowanego miasta
w Polsce.

Normalizacja dla Smart CitiesWśród prelegentów znaleźli się również m.in. dr Tomasz Kulisiewicz, zastępca dyrektora Ośrodka Studiów nad Cyfrowym
Państwem, który wystąpił z prezentacją „Transformacja w miasto inteligentne – cele, korzyści, wyzwania”, a także dr Krzysztof Gawkowski, dyrektor Polskiego Instytutu Cyberbezpieczeństwa, mówiący o bezpieczeństwie w realizacji strategii inteligentnego miasta.

Konferencja zgromadziła samorządowców, przedstawicieli polskiego biznesu, administracji państwowej, małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, osoby prowadzące działalność gospodarczą, reprezentantów środowiska naukowego oraz federacji i stowarzyszeń branżowym.

Więcej o normach, w tym o normie PN-ISO 37120, można przeczytać na stronach PKN.

Konferencja odbyła się pod honorowym patronatem: Ministerstwa Rozwoju, Polskiego Towarzystwa Informatycznego oraz Ośrodka Studiów nad Cyfrowym Państwem.

Smart City Blog był partnerem medialnym wydarzenia.

Źródło: Polski Komitet Normalizacyjny