Net Vision 2017
Blog Relacje Smart Citizen

NetVision na Politechnice Gdańskiej: Jak planować inteligentne miasta?

W miniony piątek miałem przyjemność uczestniczyć w konferencji NetVision 2017 na Politechnice Gdańskiej. Jedna z trzech ścieżek tematycznych wydarzenia była poświęcona smart city. Dzięki temu przyszli inżynierowie otrzymali sporą dawkę wiedzy o tym, jak planować inteligentne miasta.

Ogólnopolska Konferencja Nowych Technologii i Biznesu NetVision – taka jest pełna nazwa wydarzenia – to jedno z największych przedsięwzięć studenckich w Trójmieście. Co roku, podczas wykładów i warsztatów, poruszane są zagadnienia związane z najnowszymi technologiami oraz w trendami w wielu dziedzinach biznesu. Głównym celem konferencji jest poszerzanie horyzontów uczestników oraz integracja środowiska studenckiego z firmami reprezentowanymi przez starannie dobranych i doświadczonych prelegentów.

W tym roku wydarzenia odbyło się 26-27 maja i składało się z 3 ścieżek tematycznych:

  • Obudź w sobie inżyniera! – przekrój przez przedsiębiorstwa produkcyjne
  • Smart City – przedstawienie stosowanych rozwiązań oraz możliwości rozwoju nowych technologii
  • Career in finance – go for it! – ścieżka biznesowo-finansowa

Ścieżka „Smart City”

Miałem przyjemność uczestniczyć we wszystkich spotkaniach ze ścieżki dotyczącej inteligentnych miast. Wrażenia bardzo pozytywne.

Net Vision 2017Najpierw odbyła się debata oksfordzka – ostatnio miałem okazję na żywo oglądać tego typu ćwiczenie oratorskie chyba pod koniec lat 90. ubiegłego wieku – której tematem była teza „Wdrażanie nowych technologii w małych przedsiębiorstwach powoduje ich upadek”. Debatę współorganizował Instytut Debat Publicznych, a w rolę marszałka nadzorującego rywalizację dwóch 4-osobowych drużyn wcielił się Jakub Winiecki, mistrz Polski debat oksfordzkich w ubiegłego roku. Wygrała drużyna przeciwna postawionej tezie, choć broniący tezy mieli na pewno trudniejsze zadanie w czasach boomu startupów.

Kolejnym punktem ścieżki smart city był panel dyskusyjny „Smart City – miasta, a których żyje się smart”. Miałem przyjemność w nim uczestniczyć wraz z Dariuszem Szwedem (doradcą ds. zagranicznych prezydenta Słupska Roberta Biedronia), Katarzyną Ossowską (Katedra Zastosowań Informatyki w Zarządzaniu na Wydziale Zarządzania i Ekonomii PG), Agnieszką Klonowską (założycielka Eco-Business World – międzynarodowej platformy współpracy biznesowej dla firm sektora Eco), Aleksandrem Orłowskim (adiunktem na Wydziale Zarządzania i Ekonomii PG, wiceprezesem Forum Rozwoju Aglomeracji Gdańskiej) oraz Stanisławem Malinowskim (wiceprezesem zarządu Polskiego Centrum Opieki). Debata poszła w interesującym kierunku, gdyż skupiliśmy się na centralnej roli mieszkańców (smart citizen) w inteligentnych miastach. Mało było o technologiach, dużo o tym, jak sprawić, aby wszystkim mieszkańcom we współczesnych miastach żyło się lepiej.

Następnie odbyła się moja prezentacja, która nieco przewrotnie zatytułowałem „Smart City – chwyt marketingowy czy pomysł na przyszłość miast?”. Choć byłem w trudnej sytuacji (bo wiele tez z mojej prezentacji padło już wcześniej w panelu dyskusyjnym), to mam nadzieję, że spełniłem oczekiwania słuchaczy. Dzięki wymianie zdań z widownią dowiedziałem się też kilku ciekawych informacji, np. że w Gdańsku udział podróży rowerowych wynosi 6 procent ogółu podróży, choć nie tam systemu roweru miejskiego. Wkrótce ma taki system powstać – dla całego Trójmiasta. Czy Gdańsk stanie się na długi czas liderem rowerowym Polski?

Na koniec wysłuchałem fascynującej prezentacji „Projektowanie rozwiązań miejskich na przykładzie cyklu Miejski Service Design”. Anna Tylikowska ze Strefy Startup Gdynia opowiedziała o projektowaniu przyjaznych rozwiązań miejskich zgodnie z metodologią human-centered design. Miejski Service Design to cykl warsztatów w Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym. Podczas serii spotkań uczestnicy przechodzą przez proces projektowania usług, tworząc rozwiązania na potrzeby miasta i jego mieszkańców. W prezentacji zostało zaprezentowane interesujące case study aktywizowania młodzieży w dzielnicy Gdyni – Witominie.

Niestety, nie brałem udziału w drugim dniu konferencji. Odbyły się wówczas dwa wydarzenia, które na pewno nie odbiegały poziomem od tych z pierwszego dnia. Uczestnicząca w debacie Katarzyna Ossowska poprowadziła warsztat o wykorzystaniu metodyki Design Thinking do poszukiwania kreatywnych i innowacyjnych rozwiązań dla mieszkańców miast. Z kolei dr Aleksander Orłowski poprowadził wykład – mam wrażenie, że będący w pewnym sensie kontynuacją mojej prezentacji – na temat „Czy miasta mogą być smart?”. Drugiego dnia odbyła się również prelekcja  Roberta Bicza i Artura Baryły ze Studenckiego Koła Naukowego PCB na temat „IoT – w podstawowym użyciu”.

Wrażenia?

Smart city już jakiś czas stało się popularnym tematem konferencji branżowych. Dobrze, że wkracza teraz również na uczelnie. I dobrze, aby wkraczało zarówno na uczelnie humanistycznej, jak i techniczne. W przypadku tych pierwszych warto uczyć przyszłych magistrów socjologii, psychologii, politologii, że nowe technologie we współczesnych miastach nie mogą być odseparowane od ludzi, że rolą humanistów jest „walka” piersi watek ludzki w miastach przyszłości. Z kolei przyszłym inżynierom warto uświadamiać, że technologie nie mogą i nie powinny być robione wyłącznie dla samych techno ligi, Ich celem jest ułatwianie życia ludzi, ale w zgodzie z zasadą zrównoważonego rozwoju.

Mam nadzieję, że studenci innych uczelni będą kontynuować temat inteligentnych miast. Czy to w ramach konferencji, czy tworząc wyspecjalizowane studenckie koła naukowe. Studenci, do dzieła!Fot. Facebook / NetVision