Warszawa 2030.Miasto przyszłości
Blog Relacje Technologie Warsaw Smart City

Jak technologie ukształtują Warszawę 2030 roku?

Jak nowoczesne technologie będą kształtować rozwój stolicy Polski w kolejnych 15 latach – nad tym zagadnieniem zastanawiali się uczestnicy kolejnego spotkania w ramach prac nad aktualizacją strategii rozwoju Warszawy do roku 2030. W 6 prezentacjach zobaczyliśmy, jak może zmienić się nasze życie w mieście w perspektywie czasowej krótszej niż czas, jaki upłynął od otwarcia pierwszej linii metra w Warszawie.

Oto kilka moich notatek z wypowiedzi mówców podczas konferencji.

Warszawa 2030.Miasto przyszłościOtwierający konferencję wiceprezydent Warszawy Michał Olszewski przypomniał, że grupa naukowców określiła okres, w którym żyjemy, jako antropocen. Ma to być moment w historii planety, w którym nie tylko rosną miasta, ale przede wszystkim to pierwszy moment w historii, gdy człowiek odciska trwałe piętno na losach świata. Dzieje się tak m.in. dzięki technologiom.

Współorganizator spotkania Artur Kurasiński z Aula Polska przypomniał, że według badań do 2050 r. aż 70% populacji świata będzie żyło w miastach. Wskazał również 5 zagadnień, które są dziś niezbędne, aby myśleć o współczesnym mieście: transport, jedzenie, architektura, energia i środowisko.

Paweł Majkusiak z Jems Architekci poruszył wiele zagadnień związanych z przestrzenią Warszawy dziś i w niedalekiej przyszłości. Zwrócił uwagę na cechę mieszkańców Warszawy, którzy z jednej strony lubią wychodzić na ulice (w celach rekreacyjnych, towarzyskich), a z drugiej – preferują mieszkanie w zamkniętych gettach. Jego zdaniem wielka szansą rozwoju Warszawy są tzw. trzy kliny kolejowe. Sporą cześć prezentacji poświęcił Wiśle i postawił pytanie o to czy, a jeśli tak, to jak, będziemy kontrolować przepływającą przez miasto rzekę. W tym kontekście przypomniał, że Warszawa ma ok. 60 ha wolnych terenów inwestycyjnych w ścisłym centrum, czyli w Porcie Praskim i w okolicach Stadionu Narodowego.

Warszawa 2030.Miasto przyszłościGrzegorz Nowaczewski z Virtual Power Plant zaprezentował szereg zagadnień związanych z szybko zachodzącymi zmianami we współczesnej energetyce. Przypomniał o zagrożeniu blackoutem w Polsce podczas minionych wakacji. Pokazał, że tradycyjna energetyka z podziałem na producentów, dostawców i odbiorców energii odchodzi do przeszłości, a zastępuje ją nowoczesna energetyka związana z odnawialnymi źródłami energii, magazynami energii, generacją rozproszoną, prądem płynącym we wszystkich kierunkach, a także z aktywnymi odbiorcami energii. Mówił też o zmianach w podejściu ludzi do korzystania z energii, m.in. w efekcie wykorzystania mechanizmów grywalizacyjnych. Zaprezentował wizję powstawania wirtualnych elektrowni.

Szymon Kubicki, autor bloga AutoNaBaterie.pl, opowiedział o wizji transportu w mieście przyszłości. W swoich rozważaniach wyszedł od koncepcji transportu zrównoważonego, który ma zaspokajać potrzeby transportowe ludzi bez ograniczania zaspokajania tych potrzeb przyszłym pokoleniom. Zwrócił uwagę na małą świadomość mieszkańców na temat samochodów elektrycznych i pokazał przykład władz Norwegii jako sprzyjających rozwojowi tego sektora rynku samochodowego (m.in. poprzez zwolnienie aut elektrycznych z VATu). Mówił też, że wkrótce powszechne na świecie staną się samochody autonomiczne, które mogą całkowicie zmienić to, jak ludzie podchodzą do posiadania i użytkowania samochodu.

Adam Jesionkiewicz z Ifinity zaskoczył uczestników pytaniem o to, co ma nastąpić w roku 2030, czyli w roku, do którego odnosić się aktualizowana właśnie strategia rozwoju Warszawy. Jak się okazuje, jest to data, do której najpóźniej ma pojawić się ostatni wynalazek ludzkości, czyli sztuczna inteligencja. Mówca zwrócił uwagę, że wszystko co nas otacza poddaje się prawu wzrostu wykładniczego, m.in. dzisiejsze komputery są 130 000 razy wydajniejsze niż ich odpowiedniki w 1990 roku. Jego zdaniem dzisiejszy Internet wciąż imituje tradycyjne media. Zmianą będzie dopiero Internet Rzeczy (Internet of Things), czyli sieć komunikowania się wszystkiego z wszystkim. Jako przykład miasta przyszłości wskazał Masdar – miasto zaprojektowane od podstaw z zerową emisją dwutlenku węgla i zerową produkcją odpadów komunalnych.

Kończąca konferencję dr Anna Wójcicka z Centrum Nowych Technologii UW (Warsaw Genomics) poruszyła chyba najbardziej emocjonalny temat wieczoru – zachorowania na nowotwory. Jej zdaniem 1/3 mieszkańców Warszawy zachoruje na nowotwór, z czego ¼ osób (ponad 140 tys, czyli prawie trzy pełne Stadiony Narodowe) zachoruje, gdyż urodziła się ze zmianą w genie. Zdaniem dr Wójcickiej realne jest doprowadzenie do tego, że Warszawa 2030 roku stanie się pierwszym na świecie miastem z pełną nowotworową generyczną mapą społeczeństwa. Poprzez sekwencjonowanie genomowe będzie możliwe poddanie osób z dziedzicznie uszkodzonymi genami odpowiedniej diagnostyce i wcześniejszemu leczeniu.

Całość konferencji można wysłuchać/obejrzeć na poniższym nagraniu.