Kopenhaga
Zaproszenia

Jak zmieniano Kopenhagę? [ZAPROSZENIE]

Kto dziś nie chciałby zamieszkać w Kopenhadze – ręka do góry! Rąk nie widzę. Obecnie stolica Danii to wzór do naśladowania dla wielu innych europejskich i światowych metropolii. W środę, 18 maja, ramach projektu Nowa Towarowa odbędzie się wykład Jana Christiansena, architekta i współtwórcy rewolucyjnej przemiany Kopenhagi.

Jan Christiansen jest członkiem krajowego zespołu doradców duńskiej Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych ds. estetyki w architekturze, krajobrazie i sztuce. Jako naczelny architekt Kopenhagi w latach 2001-2010 doprowadził do największego rozwoju miasta w ostatnim stuleciu. Dzięki niemu Kopenhaga – zachowując swój szczególny charakter – zyskała nowe przestrzenie miejskie, tworzące ramy dla codziennego życia jej mieszkańców.

Spotkanie będzie okazją, by dowiedzieć się jak Kopenhaga z przeciętnej europejskiej stolicy zmieniła się w nowoczesną metropolię i jedno z najbardziej przyjaznych dla mieszkańców miast świata, zachowując przy tym swoją tożsamość. Christiansen pokaże m.in. związki pomiędzy zrównoważonym projektowaniem miasta, a kształtowaniem się nowej kultury miejskiej, opowie o intensywnym rozwoju nowych kopenhaskich dzielnic, które zbliżyły mieszkańców do miasta, a także spróbuje wyjaśnić, dlaczego radykalne ograniczenie ruchu samochodowego w centrach miast wpływa na zaangażowanie społeczne jego mieszkańców. Jakie wnioski może wyciągnąć z tych doświadczeń Warszawa?

Organizatorami spotkania są Wolskie Centrum Kultury, Duński Instytut Kultury w Polsce i Oddział Warszawski SARP.

Spotkanie odbędzie się w środę, 18 maja, godz. 18.00 w Pawilonie SARP, ul. Foksal 2 w Warszawie. Wstęp wolny.

A teraz rozgrzewka przed spotkaniem, czyli to z czego Kopenhaga jest chyba najbardziej dumna – infrastruktura rowerowa:

 

Źródło: Urząd m.st. Warszawy
Fot. Pixabay