"Gra o metropolię - jakie modele biznesowe sprawdzą się w miastach przyszłości?"
Blog Idea smart city Warsaw Smart City Zaproszenia

Warszawa. Gra o metropolię – jakie modele biznesowe sprawdzą się w miastach przyszłości? [zaproszenie]

29 października (poniedziałek) o godz. 15.00 zapraszam do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas konferencji „Gra o metropolię – jakie modele biznesowe sprawdzą się w miastach przyszłości?” będę miał prezentację „Mobilność w mieście – trendy, wyzwania, szanse”. Konferencja jest częścią cyklu spotkań organizowanych przez DELab UW i Toruński Park Technologiczny „Podzielmy się ekonomią” w ramach międzynarodowego projektu SharON.

Zwiększenie mobilności, to jedno z głównych wyzwań z jakim od lat mierzą się zarówno metropolie, jak i mniejsze miasta aby stać się zrównoważonymi, konkurencyjnymi miejscami do życia dla swoich mieszkańców. Wiele polskich miast nie może poradzić sobie z coraz większym ruchem samochodowym, niewydajnym transportem publicznym oraz efektami złego planowania przestrzennego. Skutki tych problemów odczuwamy w postaci smogu, godzin spędzonych w korkach oraz widzimy w niechlubnych statystykach wypadków drogowych.

Szansę na poprawę tej sytuacji eksperci upatrują w rozwoju nowych technologii, modeli biznesowych oraz nurtów ekonomiczno-urbanistycznych związanych z koncepcją smart city. Już dziś na ulicach naszych miast widzimy rosnącą obecność alternatywnych modeli transportowych opartych na aplikacjach mobilnych. Jednak aby w pełni wykorzystać możliwości płynące ze smart city miasta muszą podjąć wysiłek stworzenia inteligentnych systemów transportowych, które sprawią, że komunikacja stanie się bezpieczna, szybka, tania i bezpieczna dla środowiska. Czy nasze władze lokalne, przedsiębiorstwa, w tym ekosystem startupowy są na to gotowe?

Warsztaty SharON  / DELab

Podczas konferencji wystąpią:

  • Katarzyna Śledziewska (DELab UW, Wydział Nauk Ekonomicznych, Uniwersytet Warszawski)
  • Marcin Korolec (Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych) „Elektromobilność w mieście, pojazdy elektryczne”
  • Bartosz Dominiak (Smart City Blog) „Mobilność w mieście – trendy, wyzwania, szanse”
  • Anna Romańska (EY) „Koncepcja smart city w Polsce”
  • Bartosz Kwiatkowski (driv2e) „Jak rozwiązania sharing economy mogą umożliwić zrównoważony rozwój i zwiększyć ochronę środowiska”
  • Michał Michalak (Scroot) „Wykorzystanie platform w rozwoju mobilności”
  • Weronika Przecherska (DELab UW, Instytut Socjologii Uniwersytet Warszawski)

Spotkanie poprowadzi Jakub Janiszewski, dziennikarz radio TOK FM.

Gdzie? Biblioteka Uniwersytecka w Warszawie, sala 315
Kiedy? 29.10.2018 r. godz. 15:00

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Wymagana rejestracja poprzez formularz.

Więcej informacji na stronie DELab

SharON

SharON to międzynarodowa inicjatywa dedykowana rozwojowi start-upów, małych i średnich przedsiębiorstw działających w obszarze ekonomii współdzielenia. Projekt kierowany jest do firm i grup osób reprezentujących wspólne platformy biznesowe i społeczne, ale też do osób zainteresowanych otworzeniem jednej z nich w przyszłości. W projekcie bierze udział pięć państw europejskich – Polska, Estonia, Bułgaria, Włochy i Słowacja, które razem pracują nad opracowaniem programu doradczego dla MŚP, działających w oparciu o sharing economy.

Grafika: DELab