Toruń, smog, dron
Aktualności Bezpieczeństwo Ekologia

Toruń bada jakość powietrza przy pomocy… drona

Dron jest jednym z nowych narzędzi do prowadzenia pomiarów jakości powietrza, w jakie została wyposażona toruńska straż miejska. Zakup samochodu specjalistycznego, drona, urządzenia pomiarowego i detektora gazów kosztował blisko 250 tys. zł. Dwóch funkcjonariuszy odbyło też specjalistyczne szkolenie, by zostać operatorami drona.

– Dzięki temu wsparciu możemy działać na najnowocześniejszym sprzęcie. Nasze mobilne laboratorium pokazuje na bieżąco kilkanaście czynników, w tym także te najgroźniejsze dla naszego zdrowia. Będzie przede wszystkim wykorzystywane, by lokalizować i namierzać bezpośrednio trucicieli, bo tak należy nazywać osoby, które w piecach w swoich domach spalają śmieci – powiedział Mirosław Bartulewicz, komendant straży miejskiej.

Działanie drona zostało zaprezentowane na boisku przy szkole podstawowej ul. Rzepakowej. Budynek tej placówki jest także jednym z dziesięciu miejsc w Toruniu, gdzie zostały zamontowane nowe urządzenia do pomiaru stanu jakości powietrza. Wyniki stąd pochodzące będą dostępne na stronie internetowej i w aplikacji mobilnej ekoToruń.

Zakupiony sprzęt będzie służył Straży Miejskiej nie tylko w sezonie grzewczym, ale przez cały rok. – Planujemy w przyszłym roku wyposażyć pojazd w specjalną kamerę, dzięki czemu będziemy go mogli wykorzystywać jako mobilne centrum monitoringu, m.in. podczas różnych imprez odbywających się w naszym mieście – powiedział Jarosław Paralusz, rzecznik prasowy Straży Miejskiej.

Pomiary jakości powietrza w Toruniu

Toruński system pomiaru jakości powietrza składa się z 10 punktów pomiarowych. Wszystkie zlokalizowane są w szkołach. Jest to bowiem system edukacyjno-informacyjny, który będzie poszerzany o kolejne moduły, umożliwiające prowadzenie lekcji na temat źródeł zanieczyszczenia. Zakupione mobilne laboratorium jest kolejnym elementem tego systemu.

Źródło: materiały prasowe UM Toruń
Fot. materiały prasowe UM Toruń