Magazyn
Blog Lifestyle Warsaw Smart City

Kartonado, czyli warszawski pomysł na sharing economy

Gdy rozmawiamy o ekonomii współdzielenia, pierwszymi skojarzeniami są Uber, Airbnb, BlaBlaCar, różnego rodzaju usługi carpoolingowe, rower publiczny, biura coworkingowe czy platformy crowdfundingowe. Jednak sharing economy wdziera się już praktycznie do całej gospodarki. Jednym z najnowszych polskich, warszawskich przykładów jest Kartonado.

Kartonado to platforma internetowa, która łączy osoby posiadające powierzchnie nadające się do przechowywania (piwnica, garaż, strych, magazyn, wolny pokój w mieszkaniu) z osobami i firmami, które potrzebują coś przechować. Intencją pomysłodawców portalu jest stworzenie alternatywy dla różnego rodzaju przechowalni, magazynów i punktów self storage, oferując w jednym miejscu różne powierzchnie, przystosowane do różnorodnych potrzeb magazynowych.

Proste? Oczywiście, bo cały proces rejestracji wolnych powierzchni, jak i rezerwacji powierzchni odbywa się w pełni online. Masz wolną przestrzeń i chcesz na niej trochę zarobić? Rejestrujesz się, podając powierzchnię, lokalizację i cenę. Potrzebujesz powierzchni na swoje graty? Rejestrujesz się, wyszukujesz interesująca cię ofertę, rezerwujesz na określony czas, uiszczasz opłatę rezerwacyjną i korzystasz z wynajętej powierzchni.

Właściciele portalu za łączenie zainteresowanych stron pobierają prowizję w wysokości 15%, nie mniej jednak niż 5 zł. Dodatkowo wszystkie rzeczy przechowywane w powierzchniach wynajętych poprzez portal objęte są ubezpieczeniem zapewnionym przez Towarzystwo Ubezpieczeń Europa. Kartonado to obecnie działa na terenie Warszawy i okolic, choć w serwisie pojawiają się ogłoszenia np. z Wrocławia czy Krakowa.

Dla kogo?

Na pierwszy rzut oka Kartonado to wykaz – znany również z czasów sprzed Internetu – drobnych ogłoszeń powierzchni do wynajęcia. Niby nic nowego, a jednak… Takie ogłoszenia zapewne możemy znaleźć w serwisach typu gratka.pl lub na lokalnych portalach informacyjnych. Choć pewnie ich tam niewiele i chcąc znaleźć nieodległą powierzchnię na określony czas czeka nas żmudne (i bez gwarancji sukcesu) obdzwanianie okolicznych spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. I tutaj z pomocą może przyjść Kartonado. Co więcej, serwis w pewnym stopniu może też przyczynić się do zwiększenia podaży wolnych powierzchni. Mam wolny garaż – wystarczy 5 minut na rejestrację w serwisie i już.

Dla kogo zatem jest Kartonado? Od strony udostępniającego powierzchnię – dla każdego. Od strony potrzebującego powierzchni – również dla każdego (no, prawie…). Remontujesz całe mieszkanie? Sprzedałeś stare mieszkanie, a do nowego wprowadzasz się za dwa miesiące? Prowadzisz startupa, pracę biurową prowadzisz w strefie coworkingowej, a czasami potrzebujesz magazynu na towary? Kupiłeś mieszkanie bez komórki lokatorskiej i z czasem zgromadziłeś sporo zbędnych, a jednak potrzebnych rzeczy?

Czy będzie zapotrzebowanie na Kartonado? Na razie ilość ogłoszeń nie rzuca na kolana. Ale kto wie. Dziś na pewno jest to interesujący przykład, że idea sharing economy może znaleźć zastosowanie niemal wszędzie, gdzie jest szansa na spotkanie się krzywych popytu i podaży.

 

Fot. Pixabay