Aktualności Innowacje i biznes

Katowice: Europejski Kongres Gospodarczy oraz European Start-up Days

Od 10 do 12 maja w Katowicach będzie odbywał się IX Europejski Kongres Gospodarczy. Drugiego i trzeciego dnia Kongresowi towarzyszyć będzie druga edycja European Start-up Days, wydarzenia łączącego start-upy i korporacje. Podczas obu imprez nie zabraknie tematyki smart city.

Europejski Kongres Gospodarczy

Europejski Kongres Gospodarczy 2017Europejski Kongres Gospodarczy (European Economic Congress – EEC)  to trzydniowy cykl debat, spotkań i wydarzeń towarzyszących z udziałem ponad 8 tysięcy gości z Polski, Europy, świata. Co roku bierze w nim udział kilkuset panelistów, a także komisarze unijni, premierzy i przedstawiciele rządów państw europejskich, prezesi największych firm, naukowcy i praktycy, decydenci, mający realny wpływ na życie gospodarcze i społeczne.

Podczas IX edycji EEC odbędą się 132 sesje z udziałem 700 prelegentów – w sumie 11 880 godzin merytorycznych debat. Wśród nich nie zabraknie rozmów o inteligentnych miastach i ich znaczeniu dla rozwoju gospodarczego.

Drugiego dnia imprezy odbędzie się debata „Smart City – miasto inteligentne i przyjazne” z udziałem Tomasza Andrukiewicza (prezydent Ełku), Macieja Bluja (wiceprezydent Wrocławia), Michała Gramatyka (wicemarszałek województwa śląskiego), Peta Kerchera (członka Europejskiego Instytutu Projektowania i Niepełnosprawności, ambasadora, Design for All Europe), Natali Kobzy (ekspert, Fundacja im. Lesława A. Pagi), Tomasza Lewandowskiego (wiceprezydenta Poznania), Jacka Szołtyska (kierownik Katedra Logistyki Społecznej, Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach) oraz Stanisław Wang (dyrektor sprzedaży dla sektora publicznego i transportowego, Huawei Enterprise Polska). Moderatorem będzie Rafał Kerger (redaktor naczelny, PortalSamorzadowy.pl). Temat rozmowy został zakreślony szeroko:

 • Współczesne miasta – ich nowe funkcje, nowe potrzeby, nowe usługi
 • Innowacyjne technologie miejskie na ulicy, w urzędzie, w smartfonie
 • Obszary realizacji idei smart: transport, ekologia, energetyka, komunikacja z mieszkańcami
 • Własna wizja bycia smart. Strategie z wykorzystaniem najlepszych praktyk
 • Po co to wszystko? Jakość życia, zrównoważony rozwój, bezpieczeństwo

Spośród innych paneli, dotyczących tematyki smart city, warto wspomnieć następujące:

 • Partnerstwo – warunek rozwoju polskich metropolii
 • Smogowa Polska – skuteczna walka z niską emisją
 • Samorząd i biznes – partnerstwo z rozsądku
 • Elektromobilność a elektroenergetyka
 • Partycypacja i konsultacje społeczne w praktyce
 • Aktywni inwestorzy w polskich miastach
 • Inwestycje samorządów – nowa perspektywa
 • E-obywatel w e-urzędzie
 • Transport publiczny
 • Kultura i rozwój miast
 • Budownictwo mieszkaniowe w Polsce
 • Biurowce w Polsce

Tematyka rozwoju miast będzie na pewno również obecna w wielu innych dyskusjach dotyczących energetyki, innowacji (Innowacje i sektor badawczo-rozwojowy), nieruchomości (REIT po polsku – jak zarabiać na nieruchomościach komercyjnych, Nieruchomości komercyjne w Europie i Polsce), współpracy samorządu z biznesem (Przyszłość PPP w Polsce). Odbędą się również dwa panele poświęcone przyszłości samorządu terytorialnego w Polsce – w kontekście politycznym (znaczenie szyldów partyjnych w samorządzie terytorialnym, dwukadencyjność władz samorządowych, zmiany w ordynacji wyborczej i rola jednomandatowych okręgów wyborczych, bezpośredni wybór marszałków i starostów) oraz ustrojowym (np. podział kompetencji między rząd, administrację centralną a samorządy).

Pełny program wydarzenia stronie IX Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

European Start-up Days

European Start-up Days 2017European Start-up Days odbędą się w dniach 11-12 maja br. To pierwsze tak duże wydarzenie łączące start-upy i korporacje oraz organizacje wsparcia biznesu w zeszłym roku zgromadziło 2 tysiące uczestników. W tym roku ponownie celem imprezy jest integracja środowiska młodych przedsiębiorców z ekspertami, prezesami dużych spółek, inwestorami i odnoszącymi sukcesy biznesmenami, którzy będą obecni na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Podczas wydarzenia zaprezentuje odbędzie się finał konkursu Start-up ChallengeDo udziału w konkursie zgłosiło się blisko 200 start-upów. Jury wyłoniło 100, które zaprezentują się w Scale-up Alley – dedykowanej biznesowym wizjonerom przestrzeni katowickiego Spodka. Autorzy 18 najlepszych wystąpią nie tylko na scenach prezentacyjnych European Start-up Days, ale również Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, walcząc o zwycięstwo w sumie w sześciu kategoriach.

Wśród finalistów Start-up Challenge znalazły się m.in. następujące pomysły:

 • BIN-einteligentny kosz zaprojektowany jako rozwiązanie dla inteligentnych budynków, firm zarządzających gospodarką odpadową w biurach i przestrzeniach publicznych, jak urzędy, lotniska, stacje kolejowe czy centra handlowe. BIN-e jako pierwsze urządzenie na rynku ma funkcjonalność rozpoznawania odpadów i unikalnego sortowania. Wykorzystuje inteligentny system uczenia maszynowego, bazując na sieciach neuronowych.
 • Future steps, czyli interaktywna podłoga dedykowana przestrzeniom publicznym, tj. hotele, SPA, szpitale, biurowce, urzędy. Umożliwia ona dynamiczne wyświetlanie informacji, np. tras dojścia do pomieszczeń i odczytywanie położenia kierowanej osoby. Możliwa jest również prosta interakcja z użytkownikiem. Umiejętność lokalizacji kierowanej osoby pozwala na dynamiczne określenie i modyfikację trasy dojścia do celu, może być również zintegrowana z systemami bezpieczeństwa.
 • ekologiczna, bezwodna, mobilna myjnia samochodowaWaterless. Metody bezwodnego mycia od dawna stosowane są w krajach, w których panuje deficyt wody. Zużywa się tutaj zaledwie ok. 300 mililitrów specjalistycznego środka, dzięki któremu samochód utrzymuje czystość przez 3-4 tygodnie, a środowisko naturalne pozostaje nienaruszone.

O pozostałych startup-ach można przeczytać w katalogu (PDF).

Pełny program wydarzenia stronie European Start-up Days.

Transmisja

Transmisję z European Start-up Days będzie można oglądać na żywo na stronie jednego ze sponsorów wydarzenia.

Fot. Pixabay