W Katowicach rusza pilotażowy carsharing pojazdów elektrycznych
Aktualności Ekologia Innowacje i biznes Mobilność

Katowice: rusza pilotażowy carsharing pojazdów elektrycznych

23 stacje ładowania i 20 samochodów elektrycznych to podstawa uruchamianego w Katowicach przez Tauron i ING Bank Śląski systemu elektromobilności. Projekt ma służyć mieszkańcom, przedsiębiorcom i turystom odwiedzającym Katowice, a także gościom szczytu klimatycznego COP24.

Sieć terminali do ładowania samochodów elektrycznych składa się z czterech szybkich stacji ładowania (DC) oraz 19 przyspieszonego ładowania (AC). Lokalizacja stacji jest zaplanowana na terenie całego miasta w taki sposób, by można się było swobodnie poruszać po nim samochodem elektrycznym. Infrastruktura ta jest już dostępna dla kierowców aut elektrycznych. Stacje usytuowane są w centrum miasta m.in. przy Międzynarodowym Centrum Kongresowym czy Hotelu Vienna House (dawniej Hotel Angelo) przy ulicy Sokolskiej a także w poszczególnych dzielnicach Katowic: os. Witosa, Ligocie, Bogucicach, Bażantowie czy  Giszowcu. Ze wszystkich terminali kierowcy samochodów elektrycznych mogą korzystać bezpłatnie.

W Katowicach rusza pilotażowy carsharing pojazdów elektrycznych

Elektromobilność i carsharing vs. smog

Od 3 grudnia Tauron i ING Bank Śląski udostępnią mieszkańcom i gościom odwiedzającym Katowice dziesięć samochodów elektrycznych – pięć BMW i3 i pięć RENAULT ZOE. Chętni na wypróbowanie  pojazdów będą mieli do dyspozycji aplikację testową eCar od TAURONA, która pozwoli wypożyczyć, uruchomić i oddać samochód. Tego samego dnia pięć samochodów – e-Golf i pięć Nissanów LEAF drugiej generacji, zostanie udostępnionych uczestnikom szczytu klimatycznego COP 24.

W Katowicach rusza pilotażowy carsharing pojazdów elektrycznychElektryczne pojazdy, są jednym z rozwiązań ograniczających smog w mieście, który generowany jest przez samochody spalinowe. Zaś carsharing to pomysł na łatwy i powszechny dostęp do takich aut – mówi Agnieszka Wójcik, wiceprezes spółek Magenta Grupa Tauron i Tauron Dystrybucja Serwis. Celem współpracy ING i Tauron jest osiągnięcie efektu synergii z dotychczasowych doświadczeń zarówno w obszarze budowy infrastruktury, jak i w obszarze budowy nowych modeli biznesowych dla elektromobilności.

– Aktywnie wspieramy i promujemy nowoczesne rozwiązania. Jedną z gałęzi gospodarki, którą chcemy wspierać jest elektromobilność. To dla nas olbrzymi i perspektywiczny rynek. Z naszych analiz wynika, że oprócz ceny, drugą najpoważniejsza barierą w upowszechnieniu samochodów elektrycznych jest infrastruktura. Nasze obecne działania idą w kierunku zmniejszenia tych barier – dodaje Joanna Erdman, wiceprezes zarządu ING Banku Śląskiego. Według szacunków analityków ING w ciągu najbliższych 5 lat nastąpi podwojenie sprzedaży samochodów elektrycznych do czego przyczynią się spadające ceny oraz rozwój technologii.

Katowice to tylko pilotaż dla Taurona

Projekt w Katowicach to dla Taurona początek budowy oferty dotyczącej elektromobilności. System ładowarek i sprzężona z nim usługa carsharingu traktowane są jako pilotaż kompetencyjny. Grupa chce zebrać doświadczenia zarówno z zakresu obsługi floty samochodów elektrycznych, jak i przetestować oprogramowanie służące do zarządzania infrastrukturą oraz procesem ładowania.

W Katowicach będą testowane samochody czterech najpopularniejszych w Polsce marek samochodów elektrycznych, a także ładowarki różnych producentów. Taki układ umożliwi sprawdzenie funkcjonowania całego systemu w różnych konfiguracjach, a ponadto pozwoli na ocenę wpływu wykorzystania samochodów elektrycznych na pracę sieci elektroenergetycznych w rzeczywistych warunkach.

Za prowadzenie działań w obszarze elektromobilności w Grupie Tauron jest odpowiedzialna spółka Magenta Grupa Tauron specjalizująca się w budowie i eksploatacji stacji ładowania pojazdów. Spółka ta powstała w 2016 roku z myślą o tworzeniu innowacyjnych rozwiązań produktowych i modeli biznesowych.

Źródło: materiały prasowe Tauron Polska Enegia
Fot.: materiały prasowe Tauron Polska Enegia