Spodek, Katowice
Aktualności Idea smart city Infrastruktura Przestrzeń

Czy Katowice zorganizują Światowe Forum Miejskie w 2022 roku?

Polska chce zorganizować XI edycję Światowego Forum Miejskiego w 2022 r. Proponowane miasto – gospodarz to Katowice. Wydarzenie to prestiżowa międzynarodowa konferencja, którą organizuje w odstępach dwuletnich agenda ONZ do spraw osiedli miejskich UN-HABITAT.  

– Rząd zdecydował dzisiaj, że miastem-gospodarzem, które przedstawimy w naszej kandydaturze będą Katowice. Za Katowicami przemawia to, że dysponują największym w Polsce centrum kongresowo-wystawienniczym. Wszystkie wydarzenia forum mogłyby się odbyć w jednym miejscu – wyjaśnił minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Dodał, że mocną stroną miasta jest też możliwość zbudowania ciekawej narracji.  – Katowice to miejsce, w którym przemysłowa historia, poprzemysłowa architektura łączą się z aspiracjami do bycia centrum kultury i biznesu. To materiał na piękną opowieść” – dodał.

Inne atuty Katowic to kreatywne wykorzystanie potencjału miasta poprzemysłowego, osiągnięcia w zakresie rewitalizacji i położenie – przy autostradzie A4 i w pobliżu Krakowa, który dysponuje drugim lotniskiem i dobrą bazą noclegową. Miasto jest również członkiem pierwszego w Polsce związku metropolitalnego (Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia).

O czym Polska chce mówić na Światowym Forum Miejskim?

Według ministra Kwiecińskiego podczas Forum Polska chciałaby promować tematy ważne z perspektywy Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, np. zrównoważony rozwój przestrzenny, politykę miejską, mieszkalnictwo oraz spójność terytorialną miast i regionów. Organizacja wydarzenia to byłaby także okazja do zaprezentowania polskich osiągnięć w zakresie rewitalizacji oraz dostępności mieszkań i przestrzeni publicznej dla seniorów i osób z niepełnosprawnościami.

Kiedy decyzja ONZ?

Termin zgłaszania ofert upływa 15 stycznia 2019 roku. W kwietniu przyszłego roku ONZ ogłosi, kto zostanie organizatorem Światowego Forum Miejskiego w 2022 roku. Ze strony rządowej koordynatorem przygotowań polskiej kandydatury jest Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

W lutym 2018 roku 9. edycja wydarzenia miała miejsce w Kuala Lumpur. W 2020 roku odbędzie się 10. edycja forum, a gospodarzem będzie Abu Zabi.

Źródło: Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju