TRANSEXPO 2018
Infrastruktura Mobilność Patronaty Zaproszenia

Kielce. TRANSEXPO 2018 pod znakiem premier

Od 23 do 25 października odbywa się jedna z najlepszych w historii edycja Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego TRANSEXPO. Na niemal 10 tysiącach metrów kwadratowych powierzchni nowości będzie prezentowało aż 155 wystawców. Większość producentów i dystrybutorów przygotowało po kilka premier, nie zabraknie także innych atrakcji dla zwiedzających. Współorganizatorem wydarzenia jest Izba Gospodarcza Komunikacji Miejskiej.

Swoją obecność w Targach Kielce potwierdziło 25. przedstawicieli producentów lub sprzedawców autobusów. To oznacza dużą liczbę autobusów oraz wiele premier i nowości. Volvo zaprezentuje dwie: autobus o napędzie elektryczno-hybrydowym (typu plug-in) oraz krótką hybrydę. Oba rodzaje pojazdów właśnie rozpoczynają regularne kursy w dwóch polskich miastach. Transexpo 2018, będzie miejscem prezentacji trzech pojazdów marki Solaris. Nowość to Solaris Urbino 12 LE lite hybrid. Kolejne dwa produkty to dobrze już znane konstrukcje, Solaris Urbino 12 electric oraz Solaris Urbino 12 hybrid, które zostaną jednak zaprezentowane w nowej odsłonie po motoryzacyjnym „facelifcie”. Po raz pierwszy w Polsce będzie można także zobaczyć nowy model 12-metrowego, miejskiego autobusu SOR NS diesel.

Interesującą propozycję ma dla zwiedzających Isuzu. Japońsko-turecka marka zaprezentuje podczas TRANSEXPO 2018 pierwszy niskowejściowy autobus typu mini. TRANSEXPO to także miejsce debiutów systemów wykorzystywanych w komunikacji miejskiej, firma IRIS zaprezentuje po raz pierwszy w Polsce oraz w całej Europie Środkowo-Wschodniej najbardziej zaawansowany technologicznie sensor do Automatycznego Zliczania Pasażerów i innych obiektów – IRMA 6. Tematem wiodącym wystawy będą z pewnością jak podczas poprzedniej edycji: elektromobilność i inne alternatywne źródła napędu pojazdów. W tym zakresie Targi TRANSEXPO wyznaczają trendy od zawsze. W 2011 roku w czasie ówczesnej edycji właśnie w Kielcach zadebiutował pierwszy polski autobus elektryczny SOLARIS URBINO ELECTRIC, światowy debiut pojazdu odbył się miesiąc później podczas belgijskich Targów BusWorld w Kortrijk.

Program wydarzenia

Lista wystawców

Zabytkowe autobusy w Targach Kielce podczas TRANSEXPO 2018

Podczas Międzynarodowych Targów Transportu Zbiorowego TRANSEXPO obok najnowocześniejszych autobusów będzie można zobaczyć także bardziej wiekowe pojazdy. A to za sprawą IV Wystawy Izby Gospodarczej Komunikacji Miejskiej – Zabytkowe Autobusy. Po raz pierwszy w jednym miejscu zaprezentowane zostaną najstarsze w Polsce autobusy komunikacji miejskiej. Każdy z przygotowanych na wystawę zabytkowych pojazdów jest unikalny i pozostaje w pełni sprawności technicznej. Jednym z nich jest rewelacyjne odnowiony krakowski autobus Durant Rugby z 1929 r. Niezwykłym trafem mamy do czynienia z oryginalnym, autentycznym pojazdem, który przetrwał wojnę schowany pod sianem w wiejskiej stodole. Do jego zachowania przyczyniła się poważna awaria silnika, która na dziesiątki lat unieruchomiła pojazd. Drugim z pojazdów jest równie fantastycznie odrestaurowany autobus Krupp LD2,5H z 1938 roku w barwach Wolnego Miasta Gdańsk. Uzupełnieniem zaprezentowanych autobusów jest unikalna przyczepa autobusowa Karosa B40 produkcji czechosłowackiej. Z powodu braków taborowych przyczepy takie wykorzystywano do przewozów szczytowych również w polskich miastach na długo przed wyprodukowaniem w jelczańskiej fabryce rodzimych przyczep autobusowych.

Motoryzacyjna jesień w Targach Kielce

Obok autobusów od 23 do 25 października będzie można zobaczyć w Targach Kielce pełny asortyment części, akcesoriów samochodowych i opon, prezentowanych podczas Targów APAE.  Mocnym punktem w programie „Motoryzacyjnej jesieni” będzie HOL-EXPO, wydarzenie organizowane przy wsparciu merytorycznym Polskiego Stowarzyszenia Pomocy Drogowych – najsilniejszego podmiotu na rynku polskim zrzeszającego przedstawicieli branży.

Informacje dla zwiedzających

Godziny otwarcia targów:

  • 23.10.2018: 10.00-17.00 (rejestracja zwiedzających i sprzedaż biletów do godz. 16.00)
  • 24.10.2018: 10.00-17.00 (rejestracja zwiedzających i sprzedaż biletów do godz. 16.00)
  • 25.10.2018: 10.00-15.00 (rejestracja zwiedzających i sprzedaż biletów do godz. 13.00)

Ceny biletów wstępu:

  • normalny: 30 zł
  • normalny z katalogiem: 80 zł
  • ulgowy: 20 zł (dla grup zorganizowanych młodzieży szkolnej i studenckiej powyżej 15 osób – opiekun bezpłatnie).
    Dzień 23.10.18 (pierwszy dzień targów) jest dniem ZAMKNIĘTYM dla młodzież szkolnej.

Ceny biletów parkingowych:

  • samochody osobowe: 25 zł
  • autokary: 40 zł

Cena katalogu podczas targów: 50 zł (Transexpo), 30 zł (Hol-Expo)

Cena katalogu w wysyłce pocztowej po zakończeniu targów (cena obejmuje koszty wysyłki): 70 zł

Więcej informacji

 

Smart City Blog jest patronem medialnym wydarzenia. 

fot. Targi Kielce