Kierunek: Smart City, Poznań
Aktualności Idea smart city Relacje

Międzynarodowe Targi Poznańskie. Kierunek: Smart City

24 kwietnia br., na Międzynarodowych Targach Poznański, przedstawiciele samorządów, świata nauki i biznesu spotkali się na konferencji Smart City Conf – Expo, której przewodnie hasło brzmiało Kierunek: Smart City. Gospodarzem konferencji było Miasto Poznań, a wydarzenie towarzyszyło targom Securex.

Kierunek: Smart City, Poznań– Temat inteligentnych miast jest obecny w różnych częściach świata. Obserwujemy megatrendy technologiczne. 2% Ziemi zajmują miasta, w których mieszka 50% ludzi. Czyż nie jest to wyzwanie dla włodarzy? – tymi słowy otworzył Smart City – Conf Expo Stanisław Tamm, sekretarz Miasta Poznania. Bogaty program i prelegenci zagwarantowali uczestnikom szeroki wachlarz tematów w tym zakresie oraz kwestie dotyczące wykorzystywania zasobów treści i danych na użytek mieszkańców, poprawy jakości usług publicznych poprzez użycie tych danych oraz znaczenia cyfryzacji w zarządzaniu miastem. Zaprezentowano także teoretyczne podstawy budowy inteligentnych miast poparte badaniami naukowymi, które wskazują kierunki rozwoju smart city.

Szczególną uwagę uczestników konferencji przyciągnęło wystąpienie wygłoszone przez prof. Jarogniewa Rykowskiego oraz prof. Krzysztofa Walczaka. Prelegenci skupili się na aspekcie wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości w służbie miast. Przytoczyli m.in. przykłady poznańskich studentów, którzy zainteresowani tą dziedziną, tworzą projekty czy patenty spajające najwyższe technologie i odnoszące się do miasta Poznania.

Poznańska droga do Smart City

Kierunek: Smart City, PoznańUrząd Miasta Poznania we współpracy z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym, który  tworzy najsilniejsze centrum superkomputerowe w Polsce, od kilku lat realizuje projekt Smart City Poznań. To inicjatywa promująca nowoczesne rozwiązania ułatwiające życie mieszkańcom stolicy Wielkopolski . Obok szeregu spraw, które klient może załatwić przez internet, już od ośmiu lat Poznań udostępniania na swojej stronie otwarte dane. UMP staje  się dostawcą treści i wstępnych rozwiązań technologicznych do dalszego wykorzystania.

Obecnie w Poznaniu działa system ITS. Możemy także na bieżąco śledzić jakość powietrza, poziom wody w rzece, poziom hałasu w mieście, sprawdzać ilość wolnych miejsc parkingowych. Poznańska droga do Smart City, zaczęła się wiele lat temu kiedy poznański magistrat jako pierwszy w kraju wdrożył rekrutację elektroniczną do szkół i  zakładanie firmy przez internet oraz udostępnił wyszukiwarkę cmentarną.

Źródło: Urząd Miasta Poznania
Fot. Urząd Miasta Poznania