Polska firma lesss oferuje inteligentne oświetlenie dla miast. Teraz rusza na podbój Azji
Blog Idea smart city Infrastruktura Innowacje i biznes

Polska firma lesss oferuje inteligentne oświetlenie dla miast. Teraz rusza na podbój Azji

Menedżerowie innowacyjnych firm często zastanawiają się, czy warto wziąć udział w konferencjach i targach. Niestety, równie często szkoda im czasu i pieniędzy. Najnowszy przykład polskiej firmy lesss pokazuje, że konsekwentne pojawianie się na eventach branżowych z ciekawym stoiskiem demonstracyjnym przynosi efekty. Dzięki prezentacji Energooszczędnego Systemu Oświetlenia Miejskiego Zarządzanego Inteligentnym Monitoringiem podczas World Cities Summit w Singapurze, firma została zaproszona do realizacji pilotażowego wdrożenia w tym mieście. Drzwi do azjatyckiego rynku zostały otwarte?    

Co oferuje lesss?

Polska firma lesss oferuje inteligentne oświetlenie dla miast. Teraz rusza na podbój AzjiFirma lesss stworzyła system inteligentnego sterowania oświetleniem zewnętrznym w zależności od obecności osób w pobliżu latarni lub innych systemów oświetlenia zewnętrznego. W przypadku, gdy w pobliżu latarni pojawi się człowiek (pieszy, rowerzysta, motocyklista lub osoba prowadząca pojazd) system oświetlenia pracuje na pełnej wydajności (100% strumienia świetlnego). Jednak, gdy w pobliżu systemu oświetlenia nie ma osób lub pojazdów, system redukuje strumień świetlny oraz zużycie energii do 10% wartości nominalnej. System składa się z kamer HD z zaawansowaną analizą obrazu, dzięki którym możliwa jest klasyfikacja obiektów (zwierzę, człowiek, rowerzysta, samochód osobowy, samochód ciężarowy, itp.). Kamery odpowiadają za wykrycie i przekazanie sygnałów do modułów sterujących umieszczonych w oprawach oświetleniowych, a także nagrywają obraz w jakości HD w celu podniesienia poziomu bezpieczeństwa. Całość oparta jest o istniejącą infrastrukturę kablową. Dzięki temu inwestycja w system praktycznie nie wiąże się z żadną dodatkową modernizacją infrastruktury kablowej już istniejących systemów oświetlenia, a w przypadku nowych, koszty okablowania są porównywalne z kosztami instalacji tradycyjnych systemów oświetleniowych.

Singapur zaprasza lesss

Polska firma lesss oferuje inteligentne oświetlenie dla miast. Teraz rusza na podbój AzjiWorld Cities Summit odbywał się w Singapurze w dniach 8-12 lipca. Firma lesss wzięła w im udział na zaproszenie Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH), rządowej agencji odpowiedzialnej m.in. za wspieranie internacjonalizacji polskich przedsiębiorstw. Podczas targów firma lesss zaprezentowała swoje rozwiązanie na pokazowym i interaktywnym stoisku, które cieszyło się sporym zainteresowaniem odwiedzających. Gośćmi stoiska byli m.in. minister rozwoju Jerzy Kwieciński, wiceminister środowiska Michał Kurtyka, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, ambasador Polski w Singapurze Zenon Kosiniak Kamysz. Ale do stoiska zajrzeli również goście zagraniczni, a wśród nic dr Teo Ho Pin, wiceburmistrz i członek parlamentu Singapuru.

Polska firma lesss oferuje inteligentne oświetlenie dla miast. Teraz rusza na podbój AzjiJak poinformował mnie Piotr Ostanek, CEO w lesss, dr Teo zaprosił osoby z firmy będące w Singapurze na niezwłoczny rekonesans w jednym z parków miejskich. W jego efekcie polski startup został poproszony o realizację pilotażowej instalacji w Butterfly Garden (Park Motyli – 57 różnych gatunków) w dystrykcie Bukit Panjang. Na całym obszarze znajduje się ok. 100 punktów oświetleniowych. – Singapur jest wyznacznikiem jakości rozwiązań technologicznych na cały świat. Udana instalacja naszego rozwiązania w tym państwie-mieście otworzy możliwość rozwoju firmy lesss na Azję – mówi Piotr Ostanek.

Czy lesss otworzył właściwe pudełko czekoladek?

Przykład lesss pokazuje, że warto być cierpliwym i konsekwentnie podążać wybraną drogą. Widziałem stoisko lesss podczas wielu polskich eventów (m.in. na Smart City Forum – zapraszam już w wrześniu na kolejną edycję). Myślę, że podczas tych spotkań przedstawiciele firmy mieli wiele owocnych rozmów biznesowych.

Ale taka okazja dla niewielkich firm ruszających na podbój zagranicznych rynków, jak w przypadku lesss w Singapurze, pojawia się niezwykle rzadko. Problem tylko w tym, że nie wiadomo kiedy i gdzie się pojawi.

Pamiętacie tę scenę z Foresta Gumpa?

Trzymam kciuki za azjatycką przygodę  ekipy z lesss.

Fot. lesss