Microsoft Polska zachęca pracowników do korzystania z rowerów
Aktualności Lifestyle Mobilność Warsaw Smart City

Microsoft zachęca pracowników do korzystania z rowerów

Trwa Europejski Tydzień Mobilności. Swoją cegiełkę do tej kampanii promującej pozytywne, miejskie nawyki transportowe dokłada Microsoft Polska wraz ze starupem Activy. We wrześniu realizowany jest pilotażowy program grywlizacyjny zachęcający pracowników warszawskiego biura Microsoft do korzystania z roweru jako środka transportu. 

Pracownicy biorą udział w mobilnej grze rowerowej Activy: zdobywają punkty, wygrywają nagrody, rywalizują, ale i wspólnie wspierają cel dobroczynny. Za każdy przejazd pracownik otrzymuje punkty – liczy się głównie frekwencja, a dopiero później liczba kilometrów. Doceniane są zarówno przejazdy do i z pracy, jak i korzystanie z roweru w weekendy. Dodatkowym motywatorem angażującym pracowników w akcję, jest to, że za każde 100 punktów za jazdę, Microsoft przeznacza 2 zł na wsparcie rehabilitacji synka jednego z pracowników. Jest też aspekt ekologiczny – po każdym przejeździe uczestnicy dowiadują się z aplikacji, iloma drzewami byli – przeliczany jest pozytywny wpływ na środowisko (oszczędzone CO2) na ilość drzew, które musiałby pracować przez 1 dzień, żeby dokonać tego samego.

Co to jest Activy?

Microsoft Polska zachęca pracowników do korzystania z rowerówActivy jest grą rowerową. Poprzez dobrą zabawę pomaga zbudować motywację do większej aktywności rowerowej, a przede wszystkim do codziennych przejazdów do i z pracy. Misją projektu jest przesiadanie się ludzi na rowery – dla zdrowia, czystszego środowiska i lepszego transportu w miastach. – Wykorzystujemy badania naukowe by pomóc w budowie zdrowego nawyku poprzez dobrą zabawę w autorskim programie grywalizacyjnym wszytym w aplikację mobilną. Activy może służyć jako narzędzie dla pracodawców lub władz miast do organizacji programów “Rowerem do Pracy”. Potrafi w jednym projekcie połączyć akcje prozdrowotną, społeczną i ekologiczną – mówią autorzy Activy.

Wiosną br. projekt został zwycięzcą ścieżki Smart Cities w konkursie Microsoft Imagine Cup. Do rozwinięcia aplikacji Activy zostały użyte technologie Microsoftu, np. Xamarin czy Azure. Ponadto współpraca z dużym partnerem pomogła zbudować zaufanie do projektu, a sam udział w konkursie stworzył możliwość rozmowy z władzami miast, jak wykorzystać to rozwiązanie w promocji transportu rowerowego.

Pilotaż jesienią, od wiosny pełną parą

Microsoft Polska zachęca pracowników do korzystania z rowerówJak informuje centrum prasowe Microsoft, we wrześniu, na koniec sezonu rowerowego, prowadzony jest pilotaż wdrożenia Activy, aby lepiej przygotować się na akcję od wiosny 2018 roku. Zresztą firma już jest nieźle przygotowana do rowerowej aktywności, gdyż posiada potrzebną do tego infrastrukturę – są prysznice z ręcznikami do użytku pracowników, szatnie oraz podziemny parking, gdzie można bezpiecznie swój rower zostawić.

19 września pracownicy mogli skorzystać z jednego dnia (w trakcie jednej rywalizacji trwającej zwykle około miesiąca) darmowego serwisu rowerowego, który został przygotowany przed wejściem do biurowca firmy. Już o 8:30 przyjechali pierwsi cykliści i oddali rowery do naprawy.

Znane są też pierwsze wyniki akcji. Po 2 tygodniach deszczowej pogody: 173 przejazdy, 1520 km, 519 zł zebrane na cel dobroczynny, 380kg CO2 zaoszczędzone – co oznacza, że pracownicy Microsoft wykonywali dziennie pracę prawie 1 hektara drzew.

Rower = zdrowsi pracownicy

Dojeżdżanie do pracy rowerem zmniejsza ryzyko nowotworów i chorób serca prawie o połowę – informuje „British Medical Journal”. Przeprowadzone w Wielkiej Brytanii badania objęły rekordową liczbę osób – 250 tysięcy i trwały pięć lat. Jak wykazali naukowcy z University of Glasgow, regularne korzystanie z roweru zmniejsza ryzyko zgonu z różnych przyczyn o 41 proc., choroby nowotworowej o 45 proc., a choroby serca – o 46 proc. Autorzy uwzględnili wpływ takich czynników, jak palenie, dieta czy otyłość. (źródło). Z kolei z innych badań wynika, że ponad 70% pracowników jest zainteresowanych podjęciem proaktywnych kroków w celu poprawy ich zdrowia (źródło).