Mieszkaj w Mieście, Kraków
Blog Infrastruktura Przestrzeń Smart Citizen

Mieszkaj w Mieście. Deweloper szuka w konkursie nazwy dla klubu osiedlowego

W krakowskich Bronowicach powstaje interesujące osiedle mieszkaniowe o nieco zaskakującej nazwie Mieszkaj w Mieście.Dlaczego inwestycja jest interesująca? Z co najmniej kilku powodów, a jednym z nich jest zaplanowanie przez dewelopera nie tylko komfortowych mieszkań, miejsc parkingowych czy terenów zieleni, ale również – co jest chyba wyjątkiem w skali całego kraju – klubu osiedlowego. Do 25 lutego br. można zgłaszać propozycje w konkursie na nazwę dla tego miejsca, które będzie integrować mieszkańców osiedla. 

Projekt Mieszkaj w Mieście – który już zdążył otrzymać prestiżową nagrodę European Property Awards – to osiedle o różnorodnej zabudowie i sporej ofercie usług towarzyszących. Stosunkowo blisko do centrum Krakowa (nie tylko samochodem, ale przede wszystkim komunikacją zbiorową lub rowerem). Zaprojektowane w wysokim standardzie, ale z założeniem nie tylko tworzenia komfortowej sypialni, lecz również przestrzeni dla integracji społecznej i budowy lokalnej wspólnoty.

Stąd koncepcja klubu osiedlowego o powierzchni niemal  320 metrów kwadratowych. Klub ma służyć wszelkiego rodzaju aktywnościom prospołecznym i towarzyskim, rekreacyjnym, kulturalnym, a nawet coworkingowym. Celem jest budowanie lokalnej społeczności, o czym współcześnie większość deweloperów zapomina, stawiając coraz liczniejsze ogrodzenia.

Niegdyś kluby osiedlowe stanowiły obowiązkowy element lokalnego krajobrazu blokowisk, będąc miejscem przeznaczonym na spędzenie wolnego czasu, integrację czy rozwijanie swoich pasji. Dzisiaj, kiedy nasze społeczeństwo jest coraz bardziej zatomizowane i zamknięte w czterech ścianach przed ekranami telewizorów, tabletów, czy smartfonów, zapotrzebowanie na podobne przestrzenie jest jeszcze większe. Dlatego, realizując projekt osiedla Mieszkaj w Mieście, projektanci z renomowanej pracowni architektonicznej Medusa Group, postawili sobie za cel stworzenie nie tylko układu urbanistycznego przyjaznego dla mieszkańców i dalekiego od gęstej zabudowy wspomnianych blokowisk ale również uwzględnienie zapotrzebowania na części wspólne umożliwiające budowanie wspólnoty. Klub powstający na osiedlu określanym mianem Wizjonerów, zaczerpniętym od nazwy ulicy, przy której jest budowane, ma ułatwić tworzenie międzysąsiedzkich więzi i zaproponować alternatywę dla spędzenia wolnego czasu w mieszkaniu poprzez jego dzielenie ze znajomymi z najbliższego otoczenia – piszą pomysłodawcy klubu osiedlowego.

Konkurs

Otwartość na potrzeby mieszkańców oraz ich inicjatywy w zakresie wykorzystania tej – nietypowej jak na komercyjne projekty deweloperskie – przestrzeni, zaważyła także na organizacji konkursu na nazwę klubu osiedlowego. Może w nim  wziąć udział każdy, kto prześle zgłoszenie ze swoją propozycją nazwy. Na zwycięzcę czeka nie tylko nagroda finansowa w wysokości 1500 złotych, ale przede wszystkim możliwość przebywania w klubie nazwanym według swojego pomysłu. Można je przesyłać poprzez formularz dostępny na stronie osiedla do 25 lutego br. Na stronie są również  szczegółowe informacje oraz regulamin konkursu.

Polecam udział w konkursie, bo dobre praktyki – a taką jest niewątpliwie tworzenie tego typu przestrzeni na osiedlach – warto popularyzować.