X edycja Smart City Forum, 18-19.09.2019
Blog Idea smart city Zaproszenia

Mieszkańcy w centrum Smart City Forum [update – przełożone]

UPDATE – info od organizatorów: XI Smart City Forum zostało przełożone ze względu na zagrożenie koronawirusem.

Patrząc na rozwój sytuacji z koronawirusem we Włoszech, myślę, że nasze państwo powinno zostać w pewnym stopniu „wyciszone” na kilka tygodni, aby zapobiec niekontrolowanemu i gwałtownemu rozprzestrzenieniu się wirusa. Wyciszenie w pierwszej kolejności powinno dotyczyć dużych skupisk ludzi, czyli miast. Być może tak się stanie. Dlatego, pisząc te słowa, nie mam pewności, czy 16-17 marca odbędzie się XI edycja Smart City Forum. Niezależnie od tego chcę napisać kilka akapitów o programie wydarzenia, bo jest chyba najciekawszy w historii tej imprezy. 

Z pełną agendą można zapoznać się na stronie organizatorów www.smartcityforum.pl. Przy pierwszym spojrzeniu na jej zawartość rzuca się w oczy jedno – organizatorzy postawili na mieszkańca. To ważne dla mnie, bo zawsze i wszędzie podkreślam, że miasto inteligentne to nie tylko technologie, lecz przede wszystkim ludzie, dla których technologie mają pracować. 

Po pierwsze, mieszkańcy!

W jakim kontekście uczestnicy konferencji będą rozmawiać o mieszkańcach? Już w pierwszym bloku tematycznym odbędą się dwa panele dyskusyjne pod wspólnym hasłem „Kierunek – miasto przyjazne mieszkańcom”, a wezmą w nich udział włodarze polskich samorządów, które mają opinię dobrze współpracujących z mieszkańcami. Gdynia, Gdańsk, Wrocław, Świdnica, Warszawa, Słupsk, Rybnik – to tylko niektóre z miast.

Drugiego dnia konferencja zostanie podzielona na dwie równoległe ścieżki tematyczne. Pierwsza „Eko i inwestycje” dotyczy różnych działań w mieście, które mogą ograniczyć negatywny wpływ człowieka na środowisko. Dyskusje będą toczyć się wokół mobilności, gospodarki o obiegu zamkniętym oraz miasta jako prosumenta. 

Druga ścieżka „Human Smart City” nawiązuje swoim tytułem do pilotażowego konkursu dotacyjnego dla miast zorganizowanego przez Ministerstwo Rozwoju. W tej części Smart City Forum porozmawiamy w dwóch panelach o relacjach człowiek-miasto i miasto-człowiek. Organizatorzy zaprosili mnie do moderowania obu dyskusji. 

Pierwsza dyskusja będzie poświęcona przede wszystkim polityce miast wobec seniorów. Ale chcę w tym kontekście poruszyć również wyzwania związane z działaniami wobec młodzieży i lokalnych przedsiębiorców. W rozmowie wezmą udział:

 • Krystyna Danilecka-Wojewódzka, Prezydentka Miasta Słupska
 • Maciej Gramatyka, Wiceprezydent Tychów ds. Społecznych         
 • Edyta Kocyk, Prezes Zarządu, Sidly
 • Tomasz Kopiec, Prezes Fundacji System Aktywizacji Seniora
 • Tadeusz Krzakowski, Prezydent Miasta Legnicy
 • Magdalena Pietrusik-Adamska, Dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych, Urząd Miasta Poznania
 • Marcin Skwierawski, Wiceprezydent Miasta Sopotu

Z kolei druga dyskusja będzie dotyczyć wszystkich mieszkanek i mieszkańców miast, czyli pieszych. Wspólnie z rozmówcami chcę zastanowić się nad takimi zagadnieniami: czy polskie miasta są przyjazne pieszym, czy można pogodzić oczekiwania pieszych, rowerzystów i kierowców. W dyskusji wezmą udział:

 • Paweł Jaworski, Urbanista, Autor projektu „Żywa ulica”
 • Witold Nowak, Wiceprezydent Miasta Konin
 • Łukasz Pawlik, Zastępca Dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie                
 • Jacek Woźnikowski, Dyrektor Departamentu Rozwoju i Współpracy, Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia

Technologie i cyfryzacja

Dyskusja o rozwoju inteligentnych miast musi dotykać również mądrego wykorzystania technologii oraz poszukiwania nowego podejścia do zarządzania tak skomplikowanymi organizacjami, jakimi są dzisiejsze miasta. Te tematy znajdziemy w agendzie Smart City Forum. Pierwszego dnia zaplanowane są bloki: „Miasta i dostawcy rozwiązań” (prezentacje ciekawych narzędzi do wykorzystania przez miasta) oraz „Transformacje cyfrowe w miastach” z dyskusją o digitalizacji płatności za usługi miejskie oraz strategiach paperless w urzędach. 

Z kolei drugiego dnia odbędzie się sesja Round Tables – czyli rozmowy praktyków w niewielkich grupach na bardzo praktyczne tematy:

 • STÓŁ 1. Otwarte Dane Miejskie – jak sprawnie i bezpiecznie je udostępniać
 • STÓŁ 2. E-usługi jako element wsparcia procesu inwestycyjnego. Inwestycje na terenach poprzemysłowych i objętych rewitalizacją
 • STÓŁ 3. Bycie „smart” – jak przygotować miasta do inteligentnych i pilotażowych wdrożeń
 • STÓŁ 4 Systemy rowerów miejski w czasach UTO…
 • STÓŁ 5. Innowacyjne rozwiązania na rzecz osób starszych – dobre pomysły, wdrożenia, refleksje

Wielka Brytania, Ukraina, Singapur

Warto również pochwalić organizatorów za powrót do zapraszania zagranicznych gości. W poprzednich latach na tej konferencji zdarzały się bardzo interesujące zagraniczne wystąpienia, m.in. Renato de Castro czy Hibaq Jama z Bristolu. W tym roku w wystąpieniach inauguracyjnych usłyszymy osoby z Wielkiej Brytanii (Departament Transportu), Ukrainy (wiceburmistrz Charkowa ds. cyfryzacji) oraz Singapuru (w formie wideo wystąpienia). 

Więcej informacji o XI edycji Smart City Forum