Wiedeń, tramwaj
Aktualności Ekologia Mobilność Rankingi Warsaw Smart City

Mobilność w europejskich miastach [ranking]

Od 16 do 22 września trwa Europejski Tydzień Mobilności. Przy tej okazji brukselski portal POLITICO.eu opublikował europejski indeks mobilności miejskiej (European urban mobility index). Niestety, w zestawieniu 20 miast Warszawa wypadła blado, choć w doborowym towarzystwie.

Celem indeksu było ukazanie miast ze względu na to, jak łatwo i przyjemnie porusza się po ich obszarze. Uwzględniono 5 kryteriów, obejmujących 4 obszary: zanieczyszczenie powietrza, korki, podejście do rowerów oraz transport zbiorowy. Każdy obszar otrzymał w końcowej nocie 25 proc. , przy czym w przypadku transportu zbiorowego uwzględniono dwa wskaźniki (każdy po 12,5 proc.): udział podróży transportem zbiorowy w ogólnej liczbie podróży i koszt standardowego biletu jednorazowego.

Po podliczeniu wskaźników zwycięzcą okazały się Helsinki, a kolejne miejsca zajęły: Kopenhaga, Sztokholm, Amsterdam i Madryt. Stolica polski zajęła 17 miejsce, wyprzedzając: Brukselę, Marsylię i Rzym. Co ciekawe, Warszawa ma najtańszy bilet jednorazowy oraz największy udział podróży transportem zbiorowym w ogólnej liczbie podróży. Niestety, mamy też największe zanieczyszczenie powietrza.

European urban mobility index, czyli jednak zabawa

Oczywiście, co sami autorzy indeksu podkreślają, to zestawienie 20 miast europejskich nie jest to badaniem naukowym, a jedynie spojrzeniem na sytuację w wybranych miastach. I faktycznie trudno do końca traktować poważnie ranking, gdy w przypadku Warszawy mamy udział podróży rowerowych na poziomie 1 pros, choć dziś on wynosi ok. 5 proc. Kwestionować można również dobór 20 miast – ich obecność w rankingu jest raczej przypadkowa. Nie są to stolice państw UE (jak np. w przypadku niedawnego zestawienia dotyczącego transport-sharingu). Nie są to też największe czy najludniejsze miasta.

Natomiast jednemu nie da się zaprzeczyć: miasta z czołówki rankingu, to faktycznie liderzy wszystkich podobnych zestawień, aktywnie, odważnie i nowatorsko podchodzący do tematów komunikacyjnych. Od nich warto się uczyć. Ich warto podpatrywać. Nie tylko, gdy świętujemy Europejski Tydzień Mobilności.

Źródło: www.politico.eu