Owoce, targ
Aktualności Bezpieczeństwo Ekologia Innowacje i biznes Lifestyle Technologie

Apetyt na zniszczenie: aby ocalić planetę musimy walczyć z marnotrawstwem żywności

Artykuł autorstwa Jürgena Fischera, prezydenta Segmentu Chłodnictwa Danfoss.
Przedruk w ramach współpracy w firmą Danfoss.

Wyobraź sobie, że po długim dniu pracy zatrzymujesz się w sklepie i kupujesz trzy wielkie torby artykułów spożywczych na obiad. A potem, wracając do samochodu, idziesz do najbliższego kosza na parkingu i wyrzucasz pół torby zakupów. Po przyjeździe do domu od razu wyrzucasz drugą połowę torby do kosza w kuchni.

Teraz pewnie myślisz sobie: „Nigdy bym tak nie postąpił.” Jednak powyższy scenariusz jest wiernym odzwierciedleniem tego w jaki sposób działa nasza gospodarka żywnościowa. Prawie jedna trzecia żywności produkowanej na świecie jest marnotrawiona, termin obejmuje zarówno straty żywności, jak i jego marnotrawstwo. Różnica pomiędzy stratami żywności a jego marnotrawstwem jest dość prosta. Na przykład, jeżeli jabłko zebrane z sadu wypadnie z ciężarówki lub zepsuje się w trakcie transportu, jest traktowane jako strata żywności. Jednak jeżeli jedzenie przeznaczone do spożycia przez ludzi zepsuje się lub nie zostanie skonsumowane, jak na przykład jabłka, które psują się w supermarkecie lub klient wyrzuca je, bo kupił zbyt dużą ilość, taki mechanizm nazywa się marnotrawstwem żywości. Dla nas jest to społecznie i etycznie nieakceptowalne, że 30% całej żywności staje się odpadami, w świecie gdzie jedna na dziewięć osób jest stale niedożywiona.

Weźmy na przykład Indie. Indie są drugim największym producentem żywności na świecie, a jednocześnie mieszka tam jedna czwarta wszystkich ludzi cierpiących na niedożywienie na świecie. Niewydolność i niedostatek urządzeń chłodniczych w łańcuchu dostaw żywności przyczynia się obecnie do strat żywności na poziomie do 40%, i pozostawia wielu ludzi z pustym żołądkiem. Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) zdaje sobie sprawę z tego paradoksu i stara się go zwalczać organizując Światowy Dzień Żywności, doroczną inicjatywę, której celem jest zwiększenie świadomości na temat potrzeby ograniczenia marnotrawstwa żywności, walki z głodem i biedą oraz ochrony klimatu.

Efektywny łańcuch chłodniczy może obniżyć straty żywności nawet o 40%

SupermarketNie chodzi tylko o Indie: niewydolne łańcuchy dostaw odpowiadają za dużą część strat żywności na świecie. Spora część spożywanego dzisiaj jedzenia to produkty łatwo psujące się, takie jak owoce, mięso i nabiał. Brytyjski Birmingham Energy Institute szacuje, że nawet 90% marnotrawstwa żywności w krajach rozwijających się wynika ze strat żywności w którymś punkcie całego łańcucha dostaw. Pakowanie, przechowywanie i transport produktów łatwo psujących się w odpowiedniej temperaturze wydłuża ich przydatność do spożycia, zmniejsza straty żywności w krajach rozwijających się nawet o 40% (według naszych szacunków) i zapewnia, że więcej jedzenia dociera na stoły stale rosnącej populacji.

Ograniczenie strat żywności zapewni dalekosiężne korzyści społeczne

Co roku straty sięgają 940 mld USD, a do atmosfery trafia 4,4 mld ton gazów cieplarnianych wytwarzanych w trakcie produkcji jedzenia, które nigdy nie zostanie spożyte. Pomyśl o mleku, które marnuje się na półce w supermarkecie. Takie mleko nie tylko nie przyniesie żadnego przychodu właścicielowi supermarketu, a wręcz spowoduje straty finansowe związane z kosztami przechowywania i transportu. Idąc wstecz łańcucha dostaw dotrzemy do krowy, która musiała wyprodukować mleko, karmy dla tej krowy, i ziemi potrzebnej do wyprodukowania tej karmy, a także innych czynników mających wpływ na produkcję mleka. Gdyby udało nam się bardziej efektywnie wykorzystywać jedzenie, które już produkujemy, moglibyśmy dystrybuować świeże produkty do większej liczby ludzi, bez dodatkowego obciążania środowiska naturalnego. Usprawnienie łańcucha chłodniczego w krajach rozwijających się może również znacząco zwiększyć przychody drobnych rolników, gdyż więcej ich produktów dotrze do konsumenta.

Cyfrowe i efektywne łańcuchy chłodnicze zmniejszają straty żywności

Frigde in supermarketBłędnie zakłada się, że straty żywności występują głównie w krajach rozwijających się, podczas gdy marnotrawstwo żywności to domena świata rozwiniętego. W rzeczywistości, pomimo dostępności nowoczesnych chłodni do przechowywania żywności, i sortowni chłodniczych oraz dostępu do transportu chłodniczego, w Europie nadal marnuje się 40% żywności. Główną przyczyną tych strat jest brak systemów monitorowania i śledzenia, które spajają razem różne elementy łańcucha chłodniczego. Z uwagi na to, że różne części procesu są często obsługiwane przez różne osoby lub firmy, trudno jest zagwarantować, że na każdym etapie produkty były przechowywane w odpowiedniej temperaturze..

Śledzenie temperatury produktów w czasie rzeczywistym przez system oparty na rozwiązaniach w chmurze zapewnia, że produkty będą przetwarzane w odpowiedniej temperaturze oraz wilgotności, maksymalizując tym samym bezpieczeństwo i ochronę żywności. W przypadku, gdy temperatura w jakimkolwiek momencie spadnie poniżej dopuszczalnego poziomu, wyzwalane są alarmy kierowane do wszystkich monitorujących stron, a osoba odpowiedzialna będzie mogła szybko rozwiązać problem. Takie poziomy przejrzystości i bezpieczeństwa zapewniają spore korzyści każdej osobie zaangażowanej w proces, od rolnika przez dystrybutora i spedytora do sklepikarza. Każdy z nich ma pewność, że z produktem obchodzono się w odpowiedni sposób. W przeszłości monitorowanie temperatury w ramach efektywnego łańcucha chłodniczego było często pomijane, ale nowe innowacje w technologiach śledzenia i monitorowania oferują rozwiązanie, które może zapewnić lepszą efektywność i jeszcze bardziej ograniczyć straty żywności.

Zatrzymać wszystkie trzy torby z zakupami

Zachęcamy do przemyślenia własnych przyzwyczajeń zakupowych i konsumpcyjnych następnym razem w trakcie wizyty w supermarkecie, i prosimy pamiętać o tym, ile żywności już zostało zmarnowane w drodze do tego supermarketu. Firma Danfoss będzie kontynuować wdrażanie innowacji, które zapewnią bardziej wydajny łańcuch chłodniczy. Pracując razem możemy przyczynić się do ograniczenia marnotrawstwa żywności, podniesienia jakości i bezpieczeństwa żywności oraz efektywnego wykorzystania zasobów naszej planety.

Artykuł autorstwa Jürgena Fischera, prezydenta prezydenta Segmentu Chłodnictwa Danfoss. Oryginalnie ukazał się na stronach World Economic Forum. Przedruk w ramach współpracy z firmą Danfoss.

Fot. Danfoss Poland, Pixabay